دانلود آهنگ جدید

تمرکز بر جذابیت‌های ظاهری آفت ورزش بانوان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.

تمرکز بر جذابیت‌های ظاهری آفت ورزش بانوان

دسته بندی : خبری تاریخ : سه شنبه 31 اکتبر 2017

یکی از معضلاتی که باعث افت ورزش زنان و از دست رفتن تمرکز ورزشکاران زن در فعالیت ورزشی آنها شده هست، توجه جامعه و هواداران ورزشی به ظاهر ورزشکاران و بی‌توجهی به عملکرد ورزشی ورزشکاران زن هست. این مشکل با کمک جامعه ورزش زنان و رسانه‌ها قابل برطرف شدن هست.

به‌ گزارش ‌ایسنا، در سال‌های اخیر ورزشکاران زن امکان فعالیت در رشته‌های ورزشی مختلفی را پیدا کرده‌اند و تبعیض جنسیتی در انتخاب رشته ورزشی نسبت به دهه‌های گذشته کمرنگ‌تر شده هست. پیش از این شاید زنان در رشته‌های ورزشی که مردانه خوانده می‌شوند مانند کشتی یا وزنه‌برداری حضور کمتری داشتند اما امروزه در سطح المپیک نیز این فرصت برای آنها فراهم شده تا رقابت کنند.

در دوره‌های اخیر المپیک، تماشاگران مسابقات زنان نیز بیشتر شده‌اند و اقبال عمومی به ورزش زنان افزایش یافته هست. همان طور که ورزشکاران برتر مرد در جهان، هواداران خاص خود را دارند، ورزشکاران برتر زن نیز هوادارانی دارند که فعالیت ورزشی آنها را مرتب دنبال می‌کنند.

با این حال معضلی که هنوز در ورزش بانوان وجود دارد و در ورزش مردان کمتر مشاهده می‌شود. پر رنگ‌تر بودن نقش زیبایی، نسبت به عملکرد ورزشی در جذب تماشاگر در ورزش زنان هست.

برای مثال، ورزشکاران زن برتر تنیس بیش از ورزشکاران وزنه‌برداری یا کشتی هوادار و تماشاگر دارند. این به نظر ناعادلانه می‌آید زیرا ورزشکاران زن در همه رشته‌ها به یک اندازه نیاز به تلاش برای موفقیت و کسب مدال دارند. همچنین زنان ورزشکار سیاه پوست که بسیاری از آنها نقش اساسی در کنار زدن موانع ورزش زنان داشته‌اند، هوادار کمتری دارند.

گبی داگلاس دارنده طلای ژیمناستیک المپیک در سن 16 سالگی

به نظر می‌رسد که ورزش زنان نیازمند تلاش‌هایی برای درگیر شدن بیشتر ورزشکاران با ورزش و عملکرد ورزشی هست. زنان به خصوص در ورزش دوومیدانی نیاز دارند تا قدرت و توانایی‌های خود را به اثبات برسانند و نشان دهند که معیارهای ارزیابی ورزش زنان فراتر از ارزیابی‌های فیزیکی و زیبایی هست. به علاوه هواداران و تماشاگران ورزشی، نیازمند آموزش‌ها و تبلیغاتی هستند که آنها را با توانایی‌های ورزشی و اراده ورزشکاران زن آشناتر کند و به آنها آموزش دهد که نباید ورزشکاران زن را بر حسب ظاهر قضاوت کنند.

سیمونه مانوئل مدال‌آور شنای المپیک ریو 2016

این اتفاق درباره ورزشکاران مرد افتاده هست. رسانه‌های ورزشی غالبا بر توانایی ورزشی ورزشکاران مرد تمرکز دارند اما چنین وجهه‌ای از ورزش زنان به نمایش نمی‌گذارند. در صورتی که زنان ورزشکار بتوانند در این مسیر گام بردارند و با کمک جامعه ورزش و رسانه‌ها نشان دهند که ورزش بانوان صرفا ظاهر و فیزیک بدنی نیست، می‌توانند در آینده اعتماد به نفس و قدرت خود را بیشتر نشان دهند.

سیمونه بایلز پرمدال‌ترین ژیمناست تاریخ آمریکا

انتهای پیام