دانلود آهنگ جدید

فرار از موعظه انسان را گرفتار آتش جهنم می‌کند/ نماز بخوانید تا از خدا غافل نشوید

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از 30 سال هست به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها هست که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان هست.

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس گزیده‌ای از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های گذشته را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «تفسیر سوره اعلی» که در 27 شهریورماه سال 1376 ایراد شده هست، تقدیم می‌شود.

– قرآن می‌گوید: «یُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ»(جمعه/1) یعنی آنچه در هستی هست، سبحان الله می‌گوید. این آیه را تکرار کنید. «سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى» فقط خود خدا را تسبیح نکن. اسمش را هم تسبیح کن. هم خودش و هم اسمش مقدس هست.

–  اگر دست بی‌وضو روی انگشتری که نام خدا روی آن هست، بخورد گناه هست. خودش مقدس هست. نامش هم مقدس هست. «سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى» بعد از الله هیچ کلمه‌ای به اندازه رب نیست. خداوند حدود هزار اسم دارد. در دعای جوشن کبیر در میان اسم‌های خداوند الله از همه بیشتر هست و بعد از الله، رب از همه بیشتر هست.

–  قرآن می‌گوید: از کافران بپرسید «وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ لَیَقُولُنَّ خَلَقَهُنَّ الْعَزیزُ الْعَلیمُ»(زخرف/9) که چه کسی آسمان و زمین را خلق کرد؟ می‌گویند: خدا خلق کرده هست. اما آنچه که سرش دعوا هست، ربوبیت، اطاعت، فرمانبردی و سیاستگذاری هست.

– قرآن یک آیه دارد که می‌گوید: «ما أَصابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ»(نساء/79) خوبی‌ها از خداست. بدی‌ها از خودت هست. هرچه خوبی هست برای خداست و هرچه بدی هست برای ما هست. 

– در قرآن یک آیه داریم که می‌گوید: «وَ لا تَقُولَنَّ لِشَیْ‏ءٍ إِنِّی فاعِلٌ ذلِکَ غَداً»(کهف/23) هیچ وقت نگو من فردا این کار را می‌کنم؟ «إِلاَّ أَنْ یَشاءَ اللَّه»(دهر/30) مگر این که خدا بخواهد. ممکن هست که همه‌ برنامه‌ها را بریزی. اما خدا چیز دیگری بخواهد.

– امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «عَرَفْتُ اللَّهَ بِفَسْخِ الْعَزَائِمِ»(بحارالأنوار، ج‏84، ص‏303) یکی از راه‌های خداشناسی این هست که هرچه ما می‌خواهیم طور دیگر درمی‌آید. هرچه خدا خواست، همان شد. به چه دلیل خدا هست؟ می‌گوییم: به دلیل این که خیلی وقت‌ها ما یک تصمیم می‌گیریم. اما چیز دیگری از آب در می‌آید. معلوم هست که اراده از ما نیست. دست دیگری در کار هست. «یعلم الجهر و ما یخفی» خداوند هم آشکار را می‌بیند و هم پنهان را می‌بیند. 

– «وَ نُیَسِّرُکَ لِلْیُسْرى‏»(اعلى/8) یعنی پیغمبر تو را برای آسانترین شریعت آماده می‌سازیم. یعنی دین تو را آسان می‌کنیم. مشکلات تو را حل می‌کنیم. «ثُمَّ السَّبیلَ یَسَّرَهُ»(عبس/20) راه را باز می‌کند.

– خدا اراده کرد که ابرقدرت‌ها بترسند و مستضعفین حکومت پیدا کنند. «وَ نُیَسِّرُکَ لِلْیُسْرى‏» دین تو را آسان می‌کنیم. مشکلات تو را حل می‌کنیم. تو را برای یک شریعت و دین آسان آماده می‌سازیم. «فَذَکِّرْ إِنْ نَفَعَتِ الذِّکْرى‏»(اعلى/9) پیغمبر تو به مردم تذکر بده. تمام آیات ذکر و تذکر معلوم هست.  

– اینکه گفتند: نماز را مرتب بخوانید. برای این هست که انسان از خدا غافل می‌شود. «فَذَکِّرْ إِنْ نَفَعَتِ الذِّکْرى‏» به مردم تذکر بده. تذکر تو مفید هست. «سَیَذَّکَّرُ مَنْ یَخْشى‏»(اعلى/10) در آینده هرکس خدا ترس هست، حرف‌های تو را گوش می‌دهد. 

– قرآن می‌فرماید «وَ إِنْ یَرَوْا کُلَّ آیَةٍ لا یُؤْمِنُوا بِها حَتَّى إِذا جاؤُکَ یُجادِلُونَکَ یَقُولُ الَّذینَ کَفَرُوا إِنْ هذا إِلاَّ أَساطیرُ الْأَوَّلینَ»(انعام/25) اگرمعجزه‌ای ببینند، می‌گویند: سحر هست و اعتراض می‌کنند. «سَیَذَّکَّرُ مَنْ یَخْشى‏» اگر مردم آمادگی داشته باشند، خشیت داشته باشند، حرف‌های تو در دلشان می‌نشیند.

– «وَ یَتَجَنَّبُهَا الْأَشْقَى» بدبخت‌ترین افراد از پند و موعظه دوری می‌کنند. «الَّذی یَصْلَى النَّارَ الْکُبْرى‏»(اعلى/12) کسی که از موعظه فرار می‌کند، در قیامت گرفتار آتش می‌شود. «الَّذی یَصْلَى النَّارَ الْکُبْرى‏» «کبری» به معنی آتش بزرگ هست. یعنی کسی که خیلی بدبخت هست، آتشش هم خیلی آتش دردناکی هست. 

انتهای پیام/