آیا بخش ذخیره سازی خود سرمایه گذاری خوبی است؟

هزینه های بالای مسکن و کوچک شدن فضای مسکونی باعث رونق ذخیره سازی خود می شود.

به گفته گاردین، بحران مسکن، مصرف‌گرایی پایدار و بی‌میلی احساسی برای رها کردن دارایی‌های شخصی به این معنی است که ذخیره‌سازی شخصی اکنون در آستانه تبدیل شدن به یک تجارت یک میلیارد پوندی در سال است.

این روزنامه می افزاید: «بریتانیایی ها آنقدر دارایی را جمع کرده اند که بیش از 60 بار کاخ باکینگهام را پر کرده است.

سرمایه گذاران نگاه خود را به این بخش معطوف کرده اند و علاقه آنها با “رشد عملیاتی پررونق ارائه دهندگان” توجیه شده است. سود هر سهم برندهای خودذخیره‌شده فهرست‌شده مانند Lok’nStore، Safestore و Big Yellow Group در سال 2022، چهار، پنج و شش برابر بیشتر از پنج سال قبل بود.

چرا خود ذخیره سازی اینقدر محبوب است؟

گاردین توضیح داد که واحدهای خود ذخیره سازی ارزان تر از اجاره یا خرید خانه بزرگتر هستند. آنها در کنار توسعه های جدید مسکن در سراسر بریتانیا رشد می کنند و حداقل 280 فروشگاه دیگر تا سال 2026 برنامه ریزی شده است.

برند مشاوره املاک و مستغلات JLL گفت که ظهور کار از راه دور در طول همه‌گیری باعث شد بسیاری از گزینه‌های ذخیره‌سازی جایگزین روی بیاورند. بسیاری از کارمندان فضاهای موقتی را در خانه های خود ایجاد کردند تا کار خود را در آن جا دهند. قیمت‌های متورم املاک همچنین اجاره‌کنندگان را مجبور کرد تا به فکر جابه‌جایی، اغلب به خانه‌های کوچک‌تر باشند، که باعث می‌شود برای نگهداری وسایل اضافی، نیاز به ذخیره‌سازی شخصی داشته باشند.

فایننشال تایمز می‌گوید: «رؤسای خود ذخیره‌سازی از چهار DS صحبت می‌کنند که مصرف‌کنندگان را به سمت درب‌های جمع‌شده سوق می‌دهد: مرگ، طلاق، جابجایی و کوچک‌سازی. روزنامه ادامه داد: برای اینرسی یک i اضافه کنید. “مشتریان به طور متوسط ​​یک قفل را برای کمتر از 12 ماه اجاره می کنند، اما برخی چیزها را برای سال ها انبار می کنند.”

FT افزود: این یک بخش غیرقانونی و متنوع است که از انبارهای خالی گرفته تا انبارهای خالی را شامل می شود. «فقط چند صد مورد آن‌هایی هستند که «درجه سرمایه‌گذاری» در نظر گرفته می‌شوند، یعنی فروشگاه‌های هدفمند بزرگ نزدیک به مراکز خرید مناسب برای مشتریان».

طبق گفته انجمن خود ذخیره سازی، بازده اجاره واحدهای خود ذخیره سازی به ویژه با 27.19 پوند در هر فوت مربع جذاب است. آخرین گزارش سالانه آن حاکی از آن است که 50.4 درصد از اپراتورها به دنبال افزایش نرخ های بیش از تورم هستند.

چگونه در خود ذخیره سازی سرمایه گذاری کنیم

به گفته The Motley Fool، املاک خود ذخیره سازی یکی از کم هزینه ترین و بهترین سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است، زیرا ساخت و بهره برداری آنها «معمولاً ارزان» هستند و «نرخ سربه سر اشغال نسبتاً پایینی دارند» که به تولید بالا کمک می کند. حاشیه و بازده سرمایه گذاری

بسیاری از ارائه‌دهندگان اصلی ذخیره‌سازی خود مانند Safestore و Big Yellow Group در فهرست مشاغل فهرست‌بندی شده‌اند، بنابراین می‌توانید سهام برندها را خریداری کنید و از رشد سود ببرید، اگرچه خطر کاهش قیمت سهم و از دست دادن پول نیز وجود دارد.

همچنین REIT های خودذخیره ای (تراست های سرمایه گذاری در املاک و مستغلات) وجود دارند که مالک، اداره و مدیریت امکانات ذخیره سازی مینی انبار هستند. به گفته The Motley Fool، علاوه بر ایجاد درآمد از اجاره، REITهای خودذخیره شونده، بسته به مدل کسب و کارشان، چندین منبع درآمد بالقوه دیگر نیز دارند. “اینها می تواند شامل درآمد بیمه اتکایی مستاجر، هزینه های تاخیر، هزینه های مدیریت و فروش مواد جابجایی باشد.”

آیا سرمایه گذاری در ذخیره سازی خود مخاطره آمیز است؟

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، هنگام قرار دادن پول در انبار خود خطراتی وجود دارد.

FT گفت: “بازار به درستی در مورد تورم، افزایش نرخ بهره و خطرات رکود تردید دارد.” این روزنامه گزارش داد که روسای صنعت احساس خوشبختی می کنند، استدلال می کنند که بدهی کم است، تقاضا همچنان در حال رشد است و اجاره نامه های کوتاه به این معنی است که آنها می توانند افزایش هزینه ها را به سرعت منتقل کنند.

تحلیلگران بارکلیز هشدار دادند که اپراتورهای خودذخیره‌سازی در بحران مالی سال 2008 متضرر شدند و نشان می‌دهد که این بخش “مقاوم است اما مقاوم در برابر رکود نیست”.

به گفته Quick Self Storage، سرمایه گذاران عمدتا به استفاده از واحدهای ذخیره سازی خود در اکثر مواقع متکی هستند. بنابراین یک سرمایه‌گذار باید مطمئن باشد که فضا در یک مکان قابل دسترسی است، به خوبی تبلیغ می‌شود، و «نیاز واقعی به راه‌حل‌های خود ذخیره‌سازی در آن منطقه جغرافیایی محلی وجود دارد».

MoneyWeek هشدار داد که مراقب راه‌اندازی‌های نامطلوب باشید که بازدهی «تضمین‌شده» تا ۱۲ درصد را وعده می‌دهند. مردم میلیون‌ها نفر را از دست داده‌اند که اغلب از صندوق‌های بازنشستگی خود هستند. این وب‌سایت مالی گفت: «اما به کنار کلاهبرداری‌ها، شرکت‌های معتبری که تأسیسات ذخیره‌سازی را در بریتانیا راه‌اندازی می‌کنند، می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های سودآوری داشته باشند».

مارک شافمن یک روزنامه نگار مستقل برنده جوایز است که متخصص در تجارت، دارایی و امور مالی شخصی است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در روزنامه نگاری مالی از دانشگاه سیتی است و قبلاً برای FT Adviser، This Is Money، Mail on Sunday و MoneyWeek نوشته است.

ثبت نام کنید تا خبرنامه مالی شخصی هفته برای دریافت مشاوره تخصصی و نکاتی که هر پنجشنبه به صندوق پستی شما ارسال می شود