آیا بی بی سی مغرضانه است؟

ریچارد شارپ پس از گزارشی مبنی بر نقض قوانین حاکمیتی برای انتصابات عمومی، اعلام کرد که از سمت ریاست بی‌بی‌سی کناره‌گیری می‌کند تا «منافع» را در اولویت قرار دهد.

  • بیشتر ببینید کریس میسون: سردبیر سیاسی جدید بی بی سی کیست؟
  • بیشتر ببینید تشدید خصومت های دولت علیه بی بی سی
  • بیشتر ببینید چرا بی بی سی برای یک ردیف استخدامی دیگر با شماره 10 آماده می شود

به گزارش ایندیپندنت، شارپ در اوایل سال جاری به دلیل کمک به بوریس جانسون برای تأمین تسهیلات وام 800000 پوندی «درگیر مناقشه‌های رفاقتی» شد. تحقیقاتی که توسط کمیسر انتصابات عمومی انجام شد، اکنون به این نتیجه رسیده است که شارپ با عدم اعلام ارتباط خود با وام جانسون، قوانین را زیر پا گذاشته و “تضاد منافع احتمالی درک شده” ایجاد کرده است.

این جنجال، سوال سوگیری بی بی سی را دوباره در کانون توجه قرار داده است. سال گذشته، شارپ خود به ساندی تایمز گفت که پخش کننده «یک سوگیری لیبرال دارد» اما «موسسه در حال مبارزه با آن است». با این حال، دیگران بیب را به داشتن سوگیری جناح راست متهم کرده اند.

بی طرفی چیست؟

طبق دستورالعمل های بی بی سی، پخش کننده متعهد به بی طرفی مناسب است. این به این معنی است که “بی طرفی باید کافی و مناسب با خروجی باشد، با در نظر گرفتن موضوع و ماهیت محتوا، انتظارات احتمالی مخاطبان و هر نشانه ای که ممکن است بر آن انتظار تأثیر بگذارد.”

این تعهد «معمولاً بیش از یک موضوع ساده «تعادل» بین دیدگاه‌های مخالف را شامل می‌شود. ما باید با در نظر گرفتن چشم انداز گسترده و اطمینان از اینکه وجود طیفی از دیدگاه ها به درستی منعکس شده است، فراگیر باشیم.»

در عمل، این به معنای تعهد به «انعکاس طیف گسترده‌ای از موضوع و دیدگاه‌ها در کل خروجی ما و در یک بازه زمانی مناسب است، به گونه‌ای که هیچ رشته مهمی از فکر کمتر بازنمایی یا حذف نشود».

با این حال، شرکت حق اعمال «آزادی ویراستاری برای تولید محتوا در مورد هر موضوعی، در هر نقطه از طیف بحث، تا زمانی که دلایل ویراستاری خوبی برای این کار وجود داشته باشد» را حفظ می‌کند.

پست جدید پیشنهادی
افزایش سرعت سایت

گری لینهکر

هنگامی که انتقاد گری لینهکر از سیاست پناهندگی دولت بریتانیا در توییتر منجر به ایجاد یک درگیری طولانی و پرمخاطب شد، مسئله سوگیری بی‌بی‌سی در مرکز صحنه قرار گرفت.

این پخش کننده فوتبال در پاسخ به پیام ویدئویی وزیر کشور سوئلا براورمن در مورد جلوگیری از عبور مهاجران از کانال انگلیسی با قایق های کوچک، دولت را متهم کرد که “سیاست بی اندازه ظالمانه ای را علیه آسیب پذیرترین افراد به زبانی که بی شباهت به سیاست استفاده شده توسط آلمان نیست، متهم کرد. در دهه 30».

از آنجایی که سیاستمداران و ستون نویسان برای محکوم کردن یا حمایت از لینکر هجوم آوردند، بی بی سی به سمت چپ گرایی متهم شد در حالی که فوراً این برنامه را تعلیق نکرد. مسابقه روز میزبان. بی‌بی‌سی پس از آن زمانی که گفت که لینکر واقعاً از شغل خود کناره‌گیری می‌کند، به دلیل اینکه «فعالیت اخیر وی در رسانه‌های اجتماعی را نقض دستورالعمل‌های ما» می‌دانست، اتهامات جناح راست را به خود جلب کرد. سه روز بعد، لاینکر دوباره به خدمت گرفته شد و بی‌بی‌سی را به ادعاهای تازه‌ای مبنی بر تمایل چپ‌گرا باز کرد.

دیوید سیلیتو، خبرنگار رسانه ای و هنری بی بی سی، گفت: حماسه لاینکر «بنزین را روی آتشی ریخت که قبلاً به خوبی روشن شده بود، یعنی بحث در مورد نقش بی بی سی در سیاست بریتانیا و برداشت از تعصب به چپ و راست». .

سوگیری برگزیت در کانون توجه

موارد کمی بیش از پوشش خبری همه پرسی برگزیت در سال 2016 و پیامدهای آن، ادعاهای بی طرفی بی‌بی‌سی را مورد بررسی قرار داده است.

در رادیو تایمز، ریموند اسنودی، روزنامه‌نگار، گفت که بی‌بی‌سی «هم از سمت راست و هم از چپ» به دلیل آنچه که منتقدان آن را «پوشش خبری تیزهوشان» نامیدند، مورد حمله قرار گرفت.

پست جدید پیشنهادی
تفاوت اپل ایدی و آیکلود چیست؟

پروفسور ایور گابر، روزنامه‌نگار سابق بی‌بی‌سی، به عنوان نمونه‌ای از آنچه که او «موازنه ساختگی» می‌نامد، به موقعیتی اشاره می‌کند که «۱۲۸۰ رهبر تجاری نامه‌ای را برای حمایت از عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا به تایمز امضا کردند»، داستانی که ظاهراً توسط «متعادل» شده بود. نقل قول کوتاهی که خلاف آن را از یک کارآفرین مجرد، سر جیمز دایسون، استدلال می کند.

تایمز گزارش داد که در سال 2005، بی‌بی‌سی متهم به کوتاهی در انجام وظیفه خود در بی‌طرفی و «ترویج تعصب سازمانی طرفدار اتحادیه اروپا در گزارشی نفرین‌آمیز بود که تهیه کرده بود».

روزنامه نگار سر سیمون جنکینز در مقاله ای در گاردین پس از همه پرسی به این ادعاها اشاره کرد و در آن از پوشش بی بی سی از خود رای به عنوان متوازن دفاع کرد. با این حال، او گفت که پخش کننده نمی تواند تاثیر “سال ها تعصب وقیحانه طرفدار اتحادیه اروپا” را خنثی کند.

در واقع، به گفته جنکینز، تونی هال، مدیر کل وقت بی‌بی‌سی، «با زاری و زاری که بی‌بی‌سی ما را در انتخابات شکست داده است، به گردونه شام ​​لندن رفت، زیرا «اعتبار زیادی برای خروج داده بود».

آیا بی بی سی به افراط گرایان تریبون می دهد؟

برای کسانی که در سمت چپ طیف سیاسی قرار دارند، اعتبار بخشیدن به چهره ها و دلایلی که آنها را افراطی می دانند، اعتراضی رایج علیه بی بی سی است.

در مقاله‌ای در The Conversation، دکتر کریس آلن از دانشگاه لستر به انتقادات وارده به صدا و سیما درباره نقش فرضی آن در «عادی‌سازی» گفتمان راست‌گردان و راست افراطی از زمان افزایش احساسات پوپولیستی که نمونه‌ای از رای برگزیت بود، پرداخت. و انتخاب رئیس جمهور دونالد ترامپ.

این حوادث شامل «رحیم کسام سردبیر سابق بریتبارت لندن در برنامه امروز رادیو بی‌بی‌سی 4 برای بحث در مورد آزادی تامی رابینسون» بود، در حالی که ازرا لوانت، کارفرمای سابق رابینسون در وب‌سایت راست افراطی کانادایی Rebel Media، در برنامه زنده BBC 5 ظاهر شد. نمایش صبحانه.

انتقاداتی نیز از بی بی سی به دلیل تصمیمش در دادن زمان پخش به روحانی تندرو اسلام انجم چوداری صورت گرفته است.

پست جدید پیشنهادی
اسید سیتریک چیست؟

این پخش کننده در نوامبر 2018 پس از آن که نیکولا استورجن، رهبر وقت حزب ملی اسکاتلند، پس از اطلاع از تصمیمش برای دعوت از استیو بنن، مشاور سابق ترامپ برای سخنرانی در کنفرانسی به میزبانی بی بی سی در ادینبورگ، از کنفرانس خارج شد، بار دیگر مورد انتقاد قرار گرفت.

ایندیپندنت می‌گوید بنن از زمان خروج از کاخ سفید در آگوست 2017 از احزاب ناسیونالیست راست افراطی در سراسر اروپا قهرمان شده است.

رابرت پستون، که قبل از انتقال به ITV به مدت 9 سال به عنوان سردبیر تجاری و اقتصادی بی‌بی‌سی خدمت کرده بود، به شدت از این عنصر رویکرد بی‌بی‌سی به مناظره‌ها انتقاد کرده است و در سال 2018 به خبرنگاران گفت: روزنامه‌نگاری بی‌طرف به این معنا نیست که زمان پخش یکسانی به دو نفر بدهد. یکی می گوید دنیا مسطح است و دیگری می گوید دنیا گرد است. این روزنامه نگاری متعادل و بی طرف نیست.»

پس آیا بی بی سی مغرضانه است؟

مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه کاردیف انجام شد، که پوشش خبری بی‌بی‌سی را در سال‌های 2007 و 2012 تجزیه و تحلیل کردند، به این نتیجه رسیدند که نظرات محافظه‌کارانه زمان پخش بیشتری نسبت به نظرات مترقی دارند.

این یافته‌ها با گزارش سال 2013 مرکز مطالعات سیاست، یک اندیشکده راست‌گرا، که ادعا می‌کرد این شرکت به سمت چپ تعصب دارد، در تضاد بود.

تعصب اغلب به شدت ذهنی است و بنابراین اندازه گیری آن دشوار است. آنچه مسلم است این است که بیشتر و بیشتر بینندگان بریتانیایی ایمان خود را به بی‌بی‌سی به‌عنوان نشان برجسته پخش خدمات عمومی بی‌طرف از دست می‌دهند.

آفکام در گزارش سال 2018 خود در مورد مصرف اخبار اشاره کرد که تنها 61 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی موافق بودند که اخبار بی‌بی‌سی بی‌طرف است، که کمتر از رتبه‌بندی‌هایی است که به ITV News (68٪) و Sky News (64٪) داده شده است.