آیا روسیه قرار است استقلال بلاروس را درست زیر دماغ اتحادیه اروپا بدزدد؟

نقش روسیه در بحران جاری در بلاروس پس از آنكه كرملین از رئیس جمهور الكساندر لوكاشنكو خواست رئیس جمهور را به اصلاح اصلاحات قانون اساسی كه می تواند كشور وی را بیشتر به مدار مسكو بكشاند ، ابراز نگرانی كند.

لوكاشنكو روز گذشته در مینسك با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای گفتگو درباره تعهد به ولادیمیر پوتین در ماه سپتامبر مبنی بر اصلاح قانون اساسی بلاروس ملاقات كرد.

به گفته تایمز ، وزیر روسیه به لوكاشنكو گفت كه پوتین “همه آنچه قبلاً با او توافق كرده اید را تأیید كرده است” – اگرچه “دقیقاً مشخص نیست كه آقای لاوروف به چه توافقاتی اشاره می كرد”.

دیپلماسی روسیه

پیش از انحطاط دموکراسی در مجارستان و لهستان ، بلاروس مدتهاست به عنوان تنها دیکتاتوری اقتدارگرا اروپا توصیف می شد. لوكاشنكو از سال 1994 رهبري كشور را برعهده داشت و مدعي پيروزي در انتخابات بود كه به نظر مي رسد تقلب شده است.

اما درک قدرت او اکنون پس از انتخابات ماه آگوست با چالش روبرو شده است ، هزاران معترض به خیابان های شهرهای سراسر کشور آمده و خواستار استعفا شده اند. لوکاشنکو با وجود عملکرد نامزدهای رقیب در نظرسنجی های پیش از انتخابات ، ادعا کرد که با بیش از 80٪ آرا ، دوره ششم ریاست جمهوری خود را به دست آورده است.

در میان ناآرامی های مداوم ، روسیه برای پیشنهاد کمک به لوکاشنکو وارد عمل شده است.

مسکو و مینسک از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 روابط رسمی نزدیک خود را حفظ کرده و هشت سال بعد سازمان فراملی “دولت اتحادیه” را تشکیل دادند.

کرملین اکنون بلاروس را تحت فشار قرار می دهد تا تغییرات قانونی را ایجاد کند و زمینه را برای “یکپارچگی نزدیک تر ، تحت آن مجبور به تسلیم استقلال خود” کند.

این روزنامه می گوید ، چهره های مخالف بلاروس ، در حالی كه لوكاشنكو ناامید است تا از سرنگونی خود جلوگیری كند و اتحادیه اروپا می ترسند که او “در ازای حمایت روسیه در طول اعتراضات” جایگاه ملت خود را کنار بگذارد.

تماشای از حاشیه

اتحادیه اروپا در گذشته به دلیل واکنش به مداخلات روسیه در کشورهایی که در حاشیه مرزهای خود از جمله اوکراین ، گرجستان و ارمنستان بودند ، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

به ویژه جنگ قدرت در این کشور سوم ، با نگرانی عمده رهبران اروپا ، با پوتین به عنوان واسطه پیمان صلح بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ ، یک پیروزی چشمگیر بدست آورد.

شورای آتلانتیک می گوید ، رئیس جمهور روسیه با تنظیم یک توافق صلح دوستانه کرملین بین آذربایجان و ارمنستان “موفق شده است به طور قابل توجهی حضور نظامی روسیه را در منطقه مهم استراتژیک قفقاز جنوبی گسترش دهد”. و “مهمتر از همه ، او این کار را انجام داده است بدون اینکه با هیچ گونه فشار غربی مواجه شود”.

این مرکز تحقیقاتی می افزاید: “پیشبرد کنترل نشده باید” زنگ های خطر را در سایر جمهوری های شوروی سابق به صدا درآورد “، از جمله بلاروس.

اتحادیه اروپا چه کاری می تواند انجام دهد؟

چندین رهبر غربی از به رسمیت شناختن نتایج آخرین انتخابات در بلاروس امتناع ورزیده اند و از سوتلانا تیخانوفسایا ، كه پس از دستگیری و زندانی شدن شوهرش جای خود را در انتخابات ریاست جمهوری گرفت ، ابراز حمایت كردند. تیخانوفسکایا ادعا می کند که در انتخابات پیروز شد ، اما پس از تهدید خانواده اش مجبور شد به کشور عضو اتحادیه اروپا لیتوانی فرار کند.

مسکو تایمز گزارش می دهد ، اتحادیه اروپا همچنین لوكاشنكو و تعدادی از متحدانش را به دلیل “تقلب در انتخابات و سرکوب شدید پلیس علیه تظاهرات کنندگان” تحریم کرده است. لوکاشنکو در پاسخ ، کشورهای غربی را به تسهیل تظاهرات و توطئه های سرنگونی خود متهم کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار این هفته خود با لوکاشنکو ادعا کرد که غرب “از روش های کثیف انقلاب های به اصطلاح رنگی استفاده می کند ، از جمله دستکاری افکار عمومی ، حمایت از نیروهای ضد علنی دولت و ترویج رادیکال سازی آنها”.

یکی برای تماشا

بر اساس شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) ، روسیه سه هدف اساسی را برای دستیابی به آنها در جریان بحران جاری در بلاروس دارد.

در ابتدا ، مسكو می خواهد “اطمینان حاصل كند كه روند اصلاح قانون اساسی انجام می شود” ، تحت كنترل مسكو. اما چشم انداز اصلاحات پوتین “مناسب” لوکاشنکو نیست ، که عادت دارد بدون مجازات حکمرانی کند.

بدین ترتیب ، گفته می شود که هدف دوم روسیه “تنوع بخشیدن به تعداد شخصیت ها و سازمان ها در داخل بلاروس است که می تواند با آنها کار کند” ، از جمله احزاب سیاسی و انجمن های عمومی. ECFR می گوید: تقویت این روابط باعث می شود “لوكاشنكا از موقعیت انحصاری و حق وتو در تصمیم گیری محروم شود”.

و سوم ، “روسیه تلاش خواهد کرد تا نمایندگی اقتصادی خود را در بلاروس تعمیق بخشد. کاهش اقتصاد این کشور و کاهش منابع اعتباری به این معنی است که الیگارشی روسیه به عنوان یکی از معدود منابع ارزی دولت بلاروس باقی خواهد ماند.

با ادامه مذاکرات بین دو ملت ، تیخانوفسایا ، رهبر مخالف تبعید شده اصرار داشت که لوکاشنکو حق ندارد با روسیه درباره آینده بلاروس توافق کند.

وی روز گذشته گفت: “او حمایت مردم بلاروس را از دست داده است.” وی افزود: “ما همیشه طرفدار روابط دوستانه با روسیه بوده و هستیم. اما استقلال و حاکمیت قابل معامله نیست. ”