آیا زمان به رسمیت شناختن حکومت طالبان افغانستان فرا رسیده است؟

بحث در مورد به رسمیت شناختن طالبان پس از آن تشدید شد که یک مقام ارشد سازمان ملل گفت که آژانس بین دولتی آماده برداشتن «گام‌های کوچک» برای تعامل با رژیم موقت افغانستان است.

  • بیشتر ببینید کشورهایی که از طالبان حمایت می کنند
  • بیشتر ببینید افغانستان تحت تأثیر فرار مغزها به عنوان “بهترین و درخشان ترین” فرار از حکومت طالبان است
  • بیشتر ببینید چگونه طالبان آزادی های 20 سال گذشته را عقب می اندازد
  • بیشتر ببینید طالبان به «اسلام‌گرایی عصر حجر» در افغانستان بازگشت

آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در منطقه، استدلال کرد که نیاز این گروه شبه نظامی برای به رسمیت شناختن می تواند به عنوان “اهرمی” برای مقابله با محدودیت های طالبان در برنامه های بشردوستانه که سازمان ملل را در آستانه خروج از کشور فقیر قرار داده است، مورد استفاده قرار گیرد.

محمد در یک سخنرانی در مدرسه روابط عمومی و بین‌الملل پرینستون، پیش از نشست سازمان ملل درباره افغانستان، گفت: «از آن پس، ما امیدواریم که آن گام‌های کوچک را پیدا کنیم تا ما را در مسیر شناخت بازگردانیم. [of the Taliban]یک شناخت اصولی».

این آژانس متعاقباً اصرار داشت که نشست پشت درهای بسته که در آغاز ماه مه به میزبانی آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در دوحه برگزار شد، بر شناسایی احتمالی بین‌المللی دولت طالبان تمرکز نخواهد کرد. اما اظهارات محمد به “نگرانی های گسترده” در مورد “فقدان شفافیت” در بحث ها کمک کرد.

“گام های کودک به سمت شناخت”

ایندیپندنت گفت که حکومت طالبان بر افغانستان «از سوی هیچ کشوری مشروع به رسمیت شناخته نمی شود». کرسی افغانستان در سازمان ملل هنوز به نام دولت پیشین اشرف غنی، رئیس جمهور مورد حمایت غرب، نگهداری می شود.

با این حال، نمایندگان در نشست دوحه، که طالبان از آن مستثنی شدند، به دنبال یافتن یک “راه بادوام” برای پیشرفت افغانستان بودند.

جاوید احمد، سفیر سابق افغانستان، و داگلاس لندن، افسر سابق عملیات سیا، در مقاله ای برای فارین پالیسی نوشتند که گردهمایی در پایتخت قطر “نتیجه ای نداشت”. اما این دو نفر استدلال کردند که شناخت راه درستی است.

آنها افزودند که تایید تعامل با طالبان “برای ما آسان نیست”، “اما جایگزینی – اجازه دادن به سقوط خطرناک افغانستان به یک پادشاهی گوشه نشین و کنار گذاشتن بینش و ابزارهای تأثیرگذاری یا شکل دادن به رویدادها – به معنای عواقب بدتری برای همه خواهد بود.” .

بسیاری از فعالان حقوق بشر مخالف هستند. در یک نامه ی سرگشاده پیش از نشست دوحه، بیش از 50 سازمان غیردولتی، سازمان جامعه مدنی و مؤسسه دانشگاهی به سازمان ملل هشدار دادند که «تجارب گذشته نشان می‌دهد که تسلیم شدن به خواسته‌های این رژیم‌ها از طریق به خطر انداختن حقوق بشر، تنها قدرت را تقویت می‌کند و قدرت را طولانی می‌کند. رنج مردم افغانستان».

آنها همچنین اصرار داشتند که افغانستان زنان باید در تمام گفتگوهای مربوط به آینده کشورشان «نماینده معنادار» باشند.

“نقض حقوق زنان”

شناسایی می تواند به روش های مختلف اعطا شود. موسسه بروکینگز گفت که ایالات متحده و متحدانش می توانند طالبان را بدون قید و شرط به رسمیت بشناسند، اما با توجه به عدم تمایل طالبان به رعایت استانداردهای دموکراتیک و حقوق بشری، این نتیجه “بعید” به نظر می رسد.

از سوی دیگر، اندیشکده مستقر در واشنگتن ادامه داد، مدل‌های مختلفی وجود دارد که در آنها «می‌توان مذاکرات گسترده‌تری با طالبان بر سر به رسمیت شناختن» انجام داد، که این گروه را مجبور می‌کند تا شرایط خاصی را برآورده کند. این ممکن است “محتمل ترین نتیجه در کوتاه مدت و میان مدت” باشد، زیرا ایالات متحده و متحدانش “سعی می کنند از شناخت به عنوان هویج برای ترغیب طالبان به انجام برخی اصلاحات اساسی استفاده کنند”.

منتقدان نگرانند که سازمان ملل به دنبال دنبال کردن راه دوم باشد. رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت، پیش از نشست دوحه، گروهی از زنان افغان یک راهپیمایی خودجوش در کابل پایتخت، “در سرپیچی از نیروهای امنیتی طالبان” برگزار کردند تا از جامعه جهانی بخواهند که این گروه شبه نظامی را به رسمیت نشناسند.

زنی که قبل از تسلط طالبان وکیل بود، به مجله خانم گفت که از آن زمان، “شغل و حرفه وجود ندارد، زیرا سیستم قضایی دیگر تحت حکومت طالبان وجود ندارد”. او افزود: «من شغلم را در زمانی که بیش از همه مورد نیاز است از دست داده‌ام، زیرا زنان بیش از همه مورد تبعیض قرار می‌گیرند.»

این زن ناشناس افزود که ازدواج های اجباری و دادگاه های خیابانی دوباره رایج شده است.

یکی دیگر گفت: «ما می خواهیم که جهان بداند در افغانستان و زنان افغان چه می گذرد. ما نمی خواهیم طالبان به رسمیت شناخته شود.»