آیا قبوض انرژی امسال کاهش می یابد؟

سرکلید Money Edit

خانواده‌ها می‌توانند در تابستان امسال قبوض کمتری برای گاز و برق داشته باشند، زیرا کاهش قیمت‌های عمده‌فروشی سرانجام به قبض‌های انرژی سرازیر شده است – اما برای چه مدت؟

به گفته بی‌بی‌سی، زمانی که قیمت انرژی پس از تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافت، دولت محدودیت ۲۵۰۰ پوندی را برای مقدار معمولی که خانوارها می‌توانستند برای هر واحد انرژی که از اکتبر ۲۰۲۲ استفاده می‌کنند، دریافت کنند، اعلام کرد که ضمانت قیمت انرژی (EPG) نامیده می‌شود. .

بدون این، سقف قیمت قبض های تنظیم کننده انرژی Ofgem که بین اکتبر و ژانویه 3500 پوند بود، قبل از افزایش به 4279 پوند در ابتدای سال جاری تعیین می شد.

MoneyWeek گفت، در حالی که بسیاری از ما اقداماتی را برای پایین نگه داشتن صورت‌حساب‌های انرژی در طول زمستان انجام داده‌ایم، رگولاتور Ofgem اکنون به دلیل کاهش سقف قیمت انرژی «دست یاری بیشتری» ارائه کرده است.

Ofgem گفت: از اول ژوئیه سقف قیمت انرژی در سطح سالانه 2074 پوند برای یک خانوار دوگانه سوز تعیین می شود که بر اساس مصرف معمولی به صورت بدهی مستقیم پرداخت می کند، “که نشان دهنده کاهش اخیر در قیمت عمده فروشی انرژی است”.

این سقف قیمت را کمتر از EPG می کند، که قرار است در پایان ژوئن لغو شود.

بی‌بی‌سی نیوز هشدار داد که این ممکن است تنها یک مهلت موقت باشد، زیرا انتظار نمی‌رود قیمت‌ها در بقیه سال خیلی بیشتر کاهش پیدا کند، «و ممکن است در زمستان افزایش یابد».

چرا قبوض انرژی افزایش یافته است؟

Ofgem گفت: قیمت انرژی “بر اساس طیف وسیعی از عوامل فراتر از مقدار انرژی مورد استفاده شما تعیین می شود.” تامین‌کنندگان همچنین قیمت خرید گاز و برق در بازارهای عمده‌فروشی، هزینه تحویل آن از طریق لوله‌ها و سیم‌ها به خانه و هزینه‌های عملیاتی خود را نیز در نظر می‌گیرند.

این پول است توضیح داد: هزینه عمده فروشی انرژی در اواخر سال 2021 پس از برداشته شدن اکثر قرنطینه های همه گیر شروع شد و “بسیاری از صنایع، مکان های کار و امکانات تفریحی به انرژی بیشتری نیاز داشتند که فشار بی سابقه ای بر تامین کنندگان وارد کرد”.

این وب سایت مالی افزود: تهاجم روسیه به اوکراین منجر به کاهش عرضه گاز به اروپا شد که «به نوبه خود قیمت گاز طبیعی اروپا را افزایش داد».

به گفته uSwitch، گاز همچنین عمدتاً در تولید برق استفاده می شود، بنابراین “هزینه خرید گاز به این معنی است که هزینه تولید برق بیشتر است و این هزینه ها به مشتریان منتقل می شود”.

چه کمکی انجام شده است؟

تعرفه های ثابت برای اطمینان بخشی به خانوارها در مورد پرداخت های خود استفاده می شود. اینها به دلیل رقابت در بازار انرژی پایین نگه داشته شدند، اما کدام؟

جایگزین تعرفه‌های ثابت، تعرفه‌های متغیر استاندارد است که قیمت‌های پیش‌فرضی است که مشتریان معمولاً هنگام پایان معامله پرداخت می‌کنند. تعرفه های متغیر استاندارد از لحاظ تاریخی به سقف قیمتی که Ofgem بر اساس قیمت انرژی و هزینه های تامین کننده تعیین می کرد، مرتبط بود. رگولاتور انرژی توضیح داد که این سقف حداکثر قیمتی را تعیین می کند که تامین کنندگان انرژی می توانند برای هر کیلووات ساعت انرژی مصرفی از مصرف کنندگان دریافت کنند.

سقف Ofgem قرار بود در اکتبر 2022 به 3549 پوند برسد. اما پس از آن دولت وارد عمل شد و EPG خود را در طول دوره کوتاه نخست وزیری لیز تراس راه اندازی کرد. این سقف تضمینی برای تامین‌کنندگان نرخ می‌تواند برای هر واحد انرژی برای محافظت از مشتریان در برابر افزایش شدید صورت‌حساب دریافت کند. با اعمال این سیاست، متوسط ​​صورتحساب معمولی خانوار در حال حاضر تا پایان ژوئن حدود 2500 پوند در سال محدود شده است.

اکثر مشتریان انرژی داخلی نیز از تخفیف 400 پوندی در قبوض خود بهره مند می شدند که در اکتبر راه اندازی شد و در مارس 2023 به پایان رسید.

دولت همچنین 18 میلیون پوند را برای کمپین آگاه سازی صرفه جویی در مصرف انرژی با کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی و رادیویی “همه چیز اضافه می کند” هزینه کرد که ادعا می کند “می تواند به خانواده های بریتانیا کمک کند تا صدها پوند از قبض خود را کاهش دهند”.

آیا قیمت انرژی در اواخر سال 2023 کاهش می یابد؟

به گفته فایننشال تایمز، “زمستان معتدل غیرقابل فصل” به علاوه “ترس از کندی اقتصاد جهانی و تقاضای ضعیف نفت در چین” منجر به کاهش قیمت گاز شده است.

تقاضای بریتانیا برای گاز نیز کاهش یافته است، زیرا «سرعت باد شدید و سطوح بالای واردات از قاره اروپا باعث کاهش میزان گاز مصرفی برای تولید برق شده است»، و افزود که تاجران به توانایی خود در پر کردن مجدد گاز اطمینان دارند. سایت های ذخیره سازی در سرتاسر اروپا از بهار، علیرغم کاهش صادرات روسیه.

به گفته Ofgem، این به این معنی است که “برای اولین بار از زمان وقوع بحران جهانی گاز در بیش از 18 ماه پیش”، قیمت ها برای مشتریان با تعرفه های پیش فرض کاهش می یابد.

به همین دلیل، تحلیلگر انرژی Cornwall Insight اکنون تخمین می زند که قبض انرژی برای یک خانواده معمولی می تواند تا پایان سال جاری به حدود 1959.58 پوند کاهش یابد.

مانی ویک گفت که حتی گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه هزینه‌های انرژی عمده‌فروشی پایین‌تر، تامین‌کنندگان را تشویق می‌کند تا رقابتی‌تر شوند، وجود دارد و برخی ممکن است بار دیگر تعرفه‌های ثابتی را اجرا کنند.

این چقدر کمک خواهد کرد؟

در حالی که کاهش قیمت انرژی مثبت است، خانوارها همچنان با هزینه های بالاتری روبرو هستند.

مارتین لوئیس از MoneySavingExpert به بی‌بی‌سی نیوز گفت که صورت‌حساب‌های زمستانی همچنان می‌تواند مشابه سال گذشته باشد، زیرا اگرچه قیمت‌ها ارزان‌تر است، اما خانوارها همان تخفیف 400 پوندی را از دولت دریافت نمی‌کنند.

Cornwall Insight هشدار داد که سقف قیمت هنوز “تقریباً دو برابر میانگین قبل از همه گیری است”. ما باید با این واقعیت روبرو شویم که درپوش، در حالی که محافظت محدودی را ارائه می دهد، به اندازه کافی برای محافظت از بسیاری از مصرف کنندگان آسیب پذیر در برابر هزینه های غیرقابل تحمل انرژی کار نمی کند.

مارک شافمن یک روزنامه نگار مستقل برنده جوایز است که متخصص در تجارت، دارایی و امور مالی شخصی است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در روزنامه نگاری مالی از دانشگاه سیتی است و قبلاً برای مشاور مالی FT، پادکست مالی In For a Penny و MoneyWeek کار کرده است. این مقاله بر اساس اطلاعاتی است که برای اولین بار در هفته منتشر شدسایت خواهر، The Money Edit