آیا لایحه اصلاحی مستأجران «یک بار در نسل» می تواند اجاره خصوصی را اصلاح کند؟

تدابیری که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند امروز به مجلس ارائه شد تا اخراج‌های به اصطلاح بدون تقصیر را حذف کند، اقدامی که به عنوان اصلاح «یک بار در نسل» در اجاره‌های خصوصی شناخته می‌شود.

  • بیشتر ببینید چه اتفاقی برای بازار اجاره بریتانیا در سال 2023 خواهد افتاد؟
  • بیشتر ببینید مزایا و معایب انجماد اجاره
  • بیشتر ببینید ارزان ترین و گران ترین مناطق برای اجاره در بریتانیا

مایکل گوو، وزیر مسکن گفت که لایحه اصلاحات اجاره‌کنندگان به مستاجران این امکان را می‌دهد تا بدون مواجهه با خطر از دست دادن خانه‌هایشان با مالکان سهل‌انگیز مقابله کنند، در حالی که به صاحبان خانه قدرت می‌دهد تا اجاره‌کنندگان ضداجتماعی را بیرون کنند.

علاوه بر این، یک بازرس جدید برای نظارت بر اختلافات ایجاد خواهد شد و یک “پرتال اموال” دیجیتال برای کمک به مدیران دارایی برای درک بهتر مسئولیت های خود راه اندازی خواهد شد.

روزنامه ها چه می گفتند؟

به گفته اسکای نیوز، اقدام اصلی موجود در این لایحه لغو اخراج های “بدون تقصیر” در انگلیس است. پخش کننده توضیح داد که اخراج بدون تقصیر – یا بخش 21 – “به مالکان اجازه می دهد بدون ارائه دلیل، مالکیت خود را از مستاجران پس بگیرند.”

گوو گفت: «بسیاری از مستأجران در خانه‌های مرطوب، ناامن و سرد زندگی می‌کنند، نمی‌توانند اوضاع را سر و سامان دهند و خطر تخلیه ناگهانی بر سر آنها وجود دارد.

با این حال، پس از لابی از صاحبخانه، Gove همچنین “قدرت اخراج مستاجران ضداجتماعی را تقویت می کند، فعالیت های مخرب و مضری را که می تواند منجر به اخراج شود و اخراج مستاجر غیراجتماعی را سریعتر افزایش می دهد.”

این می‌تواند به این معنا باشد که اجاره‌کنندگان برای اخراج‌های مربوط به رفتار ضداجتماعی 14 روز مهلت اخطار دریافت می‌کنند و هر رفتاری که «قادر به ایجاد مزاحمت یا مزاحمت» باشد، می‌تواند باعث اخراج شود.

این لایحه همچنین افزایش بیش از حد اجاره بها را به ویژه با هدف وادار کردن مستاجران به تخلیه املاک خود ممنوع می‌کند، اما پیش‌بینی می‌شود که محدودیت‌هایی در مورد افزایش اجاره بها یا تعیین سقف اجاره بها توسط مالکان ایجاد شود. اجرای قوانین توسط یک بازرس جدید منصوب شده برای مسکن های خصوصی اجاره ای و دادگاه ها نظارت خواهد شد.

گاردین گفت که همه این اقدامات جدید مدتهاست که در راه است. این روزنامه گفت: «چهار سال» از اولین وعده دولت برای ممنوعیت قانون تخلیه بدون تقصیر در سال 1988 می گذرد، که «اثر وحشتناکی» بر اعتماد مستاجران برای به چالش کشیدن شرایط زندگی آنها داشته است.

در غیاب اقدامی از زمان تعهد اعلامیه، بیش از 54000 خانوار در بخش خصوصی اجاره‌ای در انگلیس با اخراج بدون تقصیر تهدید شده‌اند و تقریباً 17000 خانوار توسط ضابطان اخراج شده‌اند.

بعدش چی؟

بی بی سی گفت که برخی از مالکان درباره این لایحه “نگرانی” خود را ابراز کرده اند. بن بیدل، مدیر اجرایی انجمن ملی مالکان مسکونی، گفت که مالکان باید مطمئن باشند “آنها می توانند املاک خود را در سریع ترین زمان ممکن بازپس بگیرند” و “بدون این اطمینان، این لایحه تنها بحران عرضه مسکن اجاره ای را تشدید می کند، بسیاری از مستاجران. اکنون چهره».

او گفت که از اقدامات مربوط به اخراج مستاجران ضداجتماعی استقبال می‌کند، اما افزود: «اگر این لایحه طبق برنامه عمل کند، جزئیات بیشتری لازم است».

به گزارش تلگراف، برخی از نمایندگان حزب محافظه کار همچنین نگرانند که این لایحه ممکن است باعث “بحران جدی مسکن” شود، زیرا مالکان بیشتری را مجبور به فروش و کاهش حجم املاک اجاره ای می کند.

این لایحه «پس از آن است که مالکان به دلیل حذف معافیت‌های مالیاتی و نرخ‌های بالای وام مسکن تحت فشار قرار گرفته‌اند» و نمایندگان مجلس و همچنین فعالان انتخاباتی و وام دهندگان هشدار می‌دهند که مستاجران «با خروج مالکان بیشتر با افزایش قبض‌های اجاره مواجه خواهند شد. بازار”.

کریگ مکینلی، نماینده محافظه‌کار جنوب تانت در کنت، گفت: «واقعیت این است که صاحبخانه‌ها بازار را رها می‌کنند و ما یک بحران بسیار جدی مسکن در دستان خود خواهیم داشت. من نگران خروج مالکان از بازار هستم، واقعاً هستم. در این مورد نگرانی زیادی وجود دارد. از همکارانی که با آنها صحبت می کنم، آنها راضی نیستند. ما شاهد جنگ بیش از حد علیه مالکان بوده ایم.»

لیزا نندی، وزیر کار در سایه، پاسخ داد که گوو نباید تحت فشار محافظه‌کاران قرار بگیرد و باید لایحه اصلاحات اجاره را به پایان برساند.

سایت خبری آی گفت: همانطور که اوضاع پیش می‌آید، بخش 21 “یکی از دلایل اصلی بی خانمانی” است. موسسه خیریه بی خانمان ها Shelter دریافت که در پایان سال گذشته تعداد افرادی که به آنها خدمات داده شده یا تهدید به اخراج شده اند نسبت به سال 2021 80 درصد افزایش داشته است.

در نتیجه، این سایت گفت: “الغای بند 21 قانون مسکن 1988 از مستاجران حمایت می کند”. با این حال، “این لایحه ممکن است سال ها طول بکشد تا از طریق پارلمان راه یابد، بنابراین این تغییر یک شبه اجرایی نخواهد شد.”

با وجود نگرانی در مورد مدت زمانی که ممکن است این اقدامات لازم الاجرا شود، این لایحه با احتیاط مورد استقبال برخی از گروه های مبارزاتی و مالکان قرار گرفت.

دن ویلسون کراو، از گروه کمپین Generation Rent، گفت که امیدوار است اصلاحات “ارتباطات و اعتماد” بین مستاجران و صاحبخانه ها را بهبود بخشد. به گزارش سیتی AM، انجمن ملی مالکان مسکونی نیز از اقدامات مربوط به اخراج های ضد اجتماعی استقبال کرد، اگرچه آنها اضافه کردند که این لایحه هنوز “جزئیات مهمی ندارد”.