آیا ما در آستانه جنگ جهانی سوم هستیم؟

با افزایش تنش ها بین غرب و مخالفان آن، جنگ های نیابتی به درگیری های مسلحانه گسترده تر تبدیل می شوند.

  • بیشتر ببینید تاریخ چین و تایوان
  • بیشتر ببینید کره شمالی و تاریخ دشوار ژاپن
  • بیشتر ببینید جنگ اوکراین چگونه آغاز شد و چگونه می تواند پایان یابد

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه، امروز درباره خطرات یک “اشتباه محاسباتی غم انگیز” در هند و اقیانوس آرام هشدار می دهد و از پکن می خواهد تا در مورد “بزرگترین افزایش نظامی در تاریخ زمان صلح” خود را باز کند.

برخی دیگر نگران این هستند که حمله روسیه به اوکراین – بزرگترین درگیری نظامی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم – یک خطر ژئوپلیتیکی به همان اندازه بالا باشد. و اوکراین و چین تنها نقاط بالقوه درگیر قدرت های بزرگ در سراسر جهان نیستند.

چین

مایکل ای. اوهانلون برای ایالات متحده نوشت، اگرچه چین از زمان جنگ خود با ویتنام در سال 1979 “نیروی نظامی در مقیاس بزرگ را علیه یک دشمن به کار نگرفته است”، این نیروگاه آسیایی “به عنوان چالش امنیتی شماره 1” برای ایالات متحده افتخار می کند. موسسه بروکینگز

هانلون گفت که پکن “بیشترین سرزنش را برای منطقه ناآرام هندو-اقیانوس آرام امروز” با “تشکیل نظامی بزرگ” و تهدیداتش علیه تایوان مستحق دارد. اما او پیشنهاد می‌کند که سیاست خارجی ایالات متحده و ارزیابی‌های رقیبش ممکن است «خطر چین را به گونه‌ای که خطرات جنگ را افزایش می‌دهد، افزایش دهد».

به گزارش سی ان ان، سال گذشته پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تنش ها “به طرز چشمگیری” تشدید شد. جو بایدن بعداً با همتای چینی خود شی جین پینگ ملاقات کرد، اما پس از پرتاب یک بالون غول پیکر چین به حریم هوایی ایالات متحده، روابط تیره شد. اوایل ماه جاری، جانشین پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان، کوین مک کارتی جمهوری‌خواه، با تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان در ایالت زادگاهش کالیفرنیا ملاقات کرد که باعث شد چین کشتی‌های جنگی را به آب‌های اطراف جزیره خودگردان بفرستد.

تلگراف گفت، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در یک «نطق مجموعه‌ای» در خانه عمارت لندن، از پکن می‌خواهد تا در مورد اهداف پشت سر افزایش نظامی گسترده‌اش شفاف‌سازی کند. انتظار می رفت که کلورلی بگوید: “محرمانه بودن فقط می تواند خطر اشتباه محاسباتی غم انگیز را افزایش دهد.”

روسیه

به گفته پولیتیکو، حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 به عنوان “خطرناک تر از هر چیزی که اروپا از پایان جنگ جهانی دوم دیده است” توصیف شده است. یکی از مقامات اروپایی در ابتدای درگیری به سایت گفت: هرچه کشورهای بیشتری درگیر شوند، این پتانسیل تبدیل شدن به یک “جنگ واقعی اروپایی یا یک جنگ جهانی خیلی سریع” را دارد.

هفته گذشته، توبیاس الوود، نماینده ارشد محافظه کار، بن والاس، وزیر دفاع را متهم کرد که به درستی به عوام در مورد “اقدام جنگی” روسیه علیه یک هواپیمای جاسوسی RAF در سپتامبر گذشته که می توانست به تنش چشمگیر بین مسکو و غرب منجر شود، اطلاع نداد.

برخلاف توصیف قبلی والاس از این حادثه به عنوان نسبتاً خوش خیم، به نظر می رسد اطلاعات افشا شده ایالات متحده حاکی از آن است که یک جت روسی قصد شلیک به یک هواپیمای جاسوسی بریتانیا را داشته است. به گفته بیزینس اینسایدر، اگرچه موشک پرتاب نشد، اما این “برخورد پر زرق و برق” این سوال را مطرح کرد که “آیا یک حادثه خوشحال کننده بین رقبای جهانی می تواند به جنگ جهانی سوم سرایت کند یا خیر”.

ولودیمیر زلنسکی در ماه فوریه به روزنامه آلمانی دی ولت گفت، اگر چین از روسیه حمایت کند، چنین خطری به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت. رئیس جمهور اوکراین گفت: “اگر چین خود را با روسیه همسو کند، جنگ جهانی رخ خواهد داد و من فکر می کنم که چین از آن آگاه است.”

بیل برودر، زمانی بزرگترین سرمایه گذار خارجی در روسیه و اکنون منتقد سرسخت کرملین، با این ارزیابی موافق بود. برودر به اسکای نیوز گفت: “اگر چین وارد بازی شود و به آنها سلاح بدهد، این یک تغییر بازی برای روسیه خواهد بود.”

او گفت: «این برای اوکراین وحشتناک خواهد بود و می تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود.

کره شمالی

وعده های اخیر کره شمالی برای گسترش ذخایر هسته ای خود نیز ترس از درگیری جهانی را افزایش داده است. روزنامه گاردین گفت، ساعاتی پس از سال جدید، رهبر عالی کیم جونگ اون خواستار “افزایش تصاعدی” زرادخانه هسته ای رژیم خود شد که نشانه ای از “خصومت عمیق” با ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن بود.

در همان سخنرانی، در نشست حزب حاکم کارگران، او کره جنوبی را «دشمن بی‌تردید ما» توصیف کرد که «به جهنم دست به انباشت سلاح‌های بی‌دقت و خطرناک زده بود».

گاردین گفت پیش از این، پیونگ یانگ یک موشک بالستیک را در سواحل شرقی خود شلیک کرده بود، “از سال 2023 شروع شد، همانطور که سال قبل به پایان رسید، زمانی که رکورد تعداد آزمایش های تسلیحاتی را انجام داد.” این شامل موشک های بالستیک بر فراز ژاپن نیز می شود.

واشنگتن پست می‌گوید: پویایی‌های امنیتی در شمال شرق آسیا با تهدیدهای نظامی فزاینده چین و در پی حمله روسیه به اوکراین، به طور فزاینده‌ای متزلزل شده است. پیونگ یانگ “به روسیه نزدیک شده است، در حالی که روابط ژاپن با روسیه بدتر شده است”.

ایران

ابهامات همچنین تلاش ها برای جلوگیری از پیوستن ایران به باشگاه هسته ای را احاطه کرده است.

ایالات متحده در سال 2022، سه سال پس از خروج دونالد ترامپ از این توافق، مذاکرات مورد انتظار را برای احیای توافق هسته ای 2015 ایران آغاز کرد. NPR گفت: ایران به این عقب نشینی با “افزایش گام به گام عمومی ماشین آلات مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم – سوخت هسته ای مورد نیاز برای یک بمب” پاسخ داد.

لارا سلیگمن، گزارشگر دفاعی پولیتیکو، گفت: دو کشور “برخی از سخت ترین موانع را در مذاکرات حل کرده اند.” جو سیرینچیون، کارشناس امنیت ملی، به سایت گفت: اما هر زمان که به نظر می رسد گفتگوها در آستانه توافق است، “بازیگران هر دو طرف سعی می کنند آنها را مختل کنند.”

سرکوب اخیر اعتراضات و تسلیح روسیه توسط ایران، غرب را با معضلی مواجه کرده است. و در بریتانیا، پس از اعدام علیرضا اکبری، یک تبعه دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی در اوایل سال جاری، دوباره تردیدها در مورد این معامله مطرح شد. تایمز می‌گوید: گزارش‌ها حاکی از آن است که بریتانیا در حال تجدیدنظر در حمایت خود از توافق است.

هوش مصنوعی

پیشرفت های برجسته اخیر در هوش مصنوعی منجر به افزایش ترس از هوش مصنوعی شده است که به طور تصادفی باعث درگیری جهانی شود.

یکی از دانشگاهیان برجسته در دانشگاه کمبریج در ماه مارس به سایت خبری i گفت که این فناوری می‌تواند، در یک حالت شدید، «پرنده را به عنوان یک تهدید وارده اشتباه بگیرد و در صورتی که هیچ کنترل انسانی برای ارزیابی هشدارهای یک هوش مصنوعی وجود نداشته باشد، پرتاب هسته‌ای را آغاز کند. سیستم هشدار اولیه کمکی».

پیتر راتنباخ از بولتن دانشمندان اتمی گفت: اگرچه هیچ دولتی آشکارا تلاش نمی کند تا سیستم های تسلیحات هسته ای خود را خودکار کند، “ادغام هوش مصنوعی با سیستم های فرماندهی امیدوارکننده و حتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد”.

اما این با خطراتی همراه است. رائوتنباخ گفت: «سیستم‌های هوش مصنوعی تا حدودی ناشناخته هستند، زیرا آنها «به‌طور مؤثر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که هیچ انسانی نمی‌تواند به طور کامل درک کند».

هوش مصنوعی نظامی طراحی شده برای اقدام سریع برای بهره‌برداری از مزیت‌ها «می‌تواند فرصت‌های کاهش تنش را از دست بدهد یا خیلی سریع عمل کند تا تصمیم‌گیرندگان انسانی نتوانند مداخله کنند و قصد کاهش تنش خود را نشان دهند».

این می‌تواند بدترین گرایش‌های خود انسان‌ها را تشدید کند [war] ریچارد کی. بتز، دانشمند علوم سیاسی، در سال 2015 برای نشنال اینترست نوشت.

بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، گفت که دولت ها باید «تهدید انسان های مسلح به هوش مصنوعی» را جدی بگیرند.

او در یک پست وبلاگی نوشت: «همانند بیشتر اختراعات، هوش مصنوعی را می توان برای اهداف خوب یا بد استفاده کرد. “دولت ها باید با بخش خصوصی در مورد راه هایی برای محدود کردن خطرات کار کنند.”