آیا واکنش دونالد ترامپ در برابر شکست انتخابات می تواند فاجعه ای جهانی ایجاد کند؟

هیچ کس انتظار نداشت که دونالد ترامپ با شکوه شکست خود در انتخابات را از دست بدهد ، اما جستجوی تاسیسات هسته ای ایران برای اقدام نظامی احتمالاً واکنشی شدیدتر از آن است که اکثر ما پیش بینی می کردیم.

نیویورک تایمز (NYT) با استناد به چهار مقام فعلی و سابق آمریكا گزارش داد كه رئیس جمهور معزول هفته گذشته از چند دستیار ارشد س askedال كرد “آیا وی گزینه هایی برای اقدام علیه سایت اصلی هسته ای ایران در هفته های آینده دارد؟”

روزنامه می گوید ، مشاوران ترامپ وی را “از ادامه طرح جدی” منصرف کردند. جولیان بورگر ، سردبیر امور جهانی گاردین ، ​​می افزاید ، اما این پیشنهاد نگرانی ها از ماه های پایانی ریاست جمهوری ترامپ را “اثبات کرده است که سوابقی بسیار ناهموار برای بقیه جهان است”.

گزینه هسته ای

ترامپ در یک جلسه دفتر بیضی شکل در 12 نوامبر ، در حالی که 9 روز پس از رفتن رای دهندگان آمریکایی به شکست در انتخابات خود را انکار کرد ، احتمال حمله به بزرگترین مرکز غنی سازی اورانیوم ایران – در نطنز ، حدود 150 مایلی جنوب پایتخت تهران – را مطرح کرد. نظرسنجی ها

به گفته NYT ، در این جلسه برخی از اعضای با نفوذ محافل نزدیک ترامپ از جمله معاون رئیس جمهور مایک پنس ، وزیر خارجه مایک پمپئو و مشاور ارشد نظامی ژنرال مارک میللی ، رئیس ستاد مشترک ارتش حضور داشتند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته گزارش داده بود که ذخیره اورانیوم تهران به “12 برابر بیشتر از حد مجاز توافق هسته ای” رسیده است که ترامپ در سال 2018 آن را رها کرد.

روزنامه آمریکایی گزارش داد ، پنس ، پمپئو و میللی ضمن تأیید جدی بودن یافته های ناظر هسته ای ، “هشدار دادند که حمله به تأسیسات ایران به راحتی می تواند به درگیری گسترده تری تبدیل شود”.

“او گزینه هایی را خواست. آنها سناریوها را به او دادند و او در نهایت تصمیم گرفت که جلو نرود. “

ترامپ قبل از ترک دفتر چه کار دیگری ممکن است انجام دهد؟

حتی قبل از گزارش ها مبنی بر اینکه ترامپ قصد خود را بر روی ایران قرار داده است ، رفتار وی “باعث افزایش ترس در مورد تأثیر یک رئیس جمهور انتقام جویانه بر نقش ایالات متحده در صحنه جهانی طی ده هفته آینده انتقال” شده است. .

در جبهه داخلی ، انتظار می رود که ترامپ آخرین بخشش های بخشش های ریاست جمهوری را صادر کند.

این بخشش های پیش بینی شده “به نفع افراد نزدیک به رئیس جمهور است که در رادار او هستند زیرا او ادعا می کند که آنها به طور ناعادلانه برای پیگرد قانونی هدف قرار گرفته اند” ، مانند مشاور سابق امنیت ملی مایکل فلین ، مشاور سابق مبارز جورج پاپادوپولوس و مدیر پیشین مبارز ، پل مانافورت ، می گوید CNN.

صداوسیما اضافه می کند ، اما “شاید بزرگترین سوال در آستانه” در ایالات متحده این است که آیا ترامپ در میان تحقیقات دولت در مورد تجارت و امور اقتصادی خود ، با بررسی بیشتر توسط بازرسان فدرال پس از ترک دفتر ، خود را عفو می کند؟

به گفته فوربس ، در حالی که رئیس جمهور صریحاً ایده اعطای مصونیت به خود را مورد بحث قرار داده است ، “از نظر قانونی بعید است – و این او را از تحقیقات ایالتی و محلی در نیویورک محافظت نمی کند”.

و بیشتر مفسران بین المللی بیشتر نگران آسیب های احتمالی هستند که ممکن است توسط ترامپ در صحنه جهانی وارد شود.

این تصمیم شوک آور برای اخراج وزیر دفاع مارک اسپر اندکی پس از انتخابات “یکی از آخرین موانع بین رئیس جمهور و توانایی او در پرتاب زرادخانه موشک های هسته ای ایالات متحده را با اختیار خود بدون مشورت و شاید حتی بدون هشدار” از بین برد. .

فقط شخص دیگر سازمان بهداشت جهانی می تواند جلوگیری کند رئيس جمهور از جانب مرتب سازی آ حمله هسته ای است بودن معاون رئیس جمهور مایک پنس، از طریق غیرمستقیم به معنای اعلام ترامپ است به دیوانه باشید و او را از کار برکنار کنید ،این مقاله ادامه دارد. اما “هیچ کس فکر نمی کند که پنس از این طریق از ترامپ سرپیچی کند”.

آیا او انتخابات را واگذار می کند؟

ترامپ قرار است در 20 ژانویه قدرت را به رئیس جمهور منتخب جو بایدن تحویل دهد ، اما هنوز تصدیق نکرده و یا به طور کامل تصدیق نکرده است که وی در انتخابات باخته است.

گاردین می گوید ، این امتناع از پذیرش شکست “با توجه به کارزاری که وی انجام داد اجتناب ناپذیر بود” ، که خاطرنشان می کند “اگرچه او برای ادامه کار در قدرت عملاً نمی تواند کاری انجام دهد ، اما امتناع از پیروی از موازین یک رئیس جمهور در حال نشست تأثیر سیاسی دارد. انتقال مسالمت آمیز “.

بایدن امتناع ترامپ از پذیرفتن “خجالت” است که “به میراث رئیس جمهور کمک نخواهد کرد”. تیم مبارزات انتخاباتی دموکرات پیروز نیز بیانیه ای تند صادر کرده و هشدار داده است که “دولت ایالات متحده کاملاً قادر به همراهی متجاوزان از کاخ سفید است”.

تلگراف گزارش داد ، نزدیکترین موردی که ترامپ پذیرفته است که بایدن را به عنوان جانشین خود تصدیق می کند ، در یک کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید در روز شنبه بود ، زمانی که وی به خبرنگاران گفت که “زمان مشخص خواهد شد” دولت چه کسی در ژانویه پیروز خواهد ماند.

این شایعات همچنین حاکی از این است که ترامپ قصد دارد “هنگامی كه بایدن رئیس جمهور منتخب این رقابت را تصدیق كرد ، برنامه های خود را برای نامزدی ریاست جمهوری در انتخابات 2024 اعلام كند”.

اما با توجه به اینكه روسای جمهور آمریكا مجاز به خدمت فقط در دو دوره هستند ، اگر این بار قدرت خود را از دست نمی داد ، وی دیگر نمی توانست كاندیدا شود – این نشان می دهد ترامپ در آستانه پذیرش نتیجه انتخابات است.