ائتلاف هرج و مرج آلمان

روابط بین احزاب حاکم آلمان دیروز پس از اینکه لیبرال ها از قوانین آب و هوایی توافق شده قبلی خودداری کردند و وحدت دولت ائتلافی این کشور را آزمایش کردند، به پایین ترین سطح خود رسید.

تنش ها پس از آن شعله ور شد که حزب سبز، دموکرات های آزاد (FDP) لیبرال را به “شکن کردن قول خود” در مورد لایحه ممنوعیت دیگ های گاز در خانه های جدید از سال آینده متهم کرد.

  • بیشتر ببینید آیا دیپلماسی “آرام” اولاف شولز تنش های روسیه و اوکراین را از بین می برد؟
  • بیشتر ببینید آیا اولاف شولز می تواند کفش های آنگلا مرکل را پر کند؟

به گزارش فایننشال تایمز، رابرت هابک، معاون صدراعظم سبز و وزیر اقتصاد «به وضوح خشمگین» گفت که احزاب حاکم توافق کرده اند تا قبل از تعطیلات تابستانی قانون بویلرها را تصویب کنند.

جنجال بین دو حزب اکنون “تهدید می‌کند که آچاری در دستور کار قانونگذاری شولز ایجاد کند”، FT گفت، زیرا سبزها تهدید کردند که با مسدود کردن قوانین ارائه شده توسط FDP پاسخ مشابهی خواهند داد.

مشکل دیگ گاز چیست؟

بروکسل پلی بوک Politico گفت که وضعیت سیاسی در آلمان در حال “گرم شدن” است. این سایت توضیح داد که برلین برای رسیدن به اهداف اقلیمی خود “قانونی را برنامه ریزی کرده بود که به طور موثر نصب یا جایگزینی گرمایش گازی یا نفتی جدید در خانه ها را ممنوع می کند و در عوض پمپ های حرارتی الکتریکی را عادی می کند”.

در سال 2020، ساختمان های آلمان 112 میلیون تن معادل دی اکسید کربن منتشر کردند. هدف دستیابی به 67 میلیون تن تا سال 2030 برای دستیابی به اهداف آب و هوایی است.

پست جدید پیشنهادی
ویروس کرونا ویروس: آیا با بستن مرزهای بایرن ، واکنش کووید آلمان لکنت زبان دارد؟

کارشناسان می گویند انتقال به منابع انرژی تجدیدپذیر مانند پمپ های حرارتی برای دستیابی به کاهش قابل توجه انتشار گازهای گلخانه ای ضروری است. با این حال، FDP از حمایت خود از آخرین لایحه سبزها عقب نشینی می کند، برنامه این کشور برای خنثی شدن کربن تا سال 2045 را به خطر می اندازد.

آیا مسائل عمیق تری با ائتلاف وجود دارد؟

اکونومیست گفت، سلطنت طولانی آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم آلمان “همیشه عملی سخت برای پیگیری خواهد بود.”

اما “خروج پیروزمندانه” او تنها دلیل ناخوشایند دولت فعلی نیست. آلمانی‌ها به ائتلاف متزلزل لقب داده بودند مرگ آمپلچراغ راهنمایی»، این مجله با اشاره به رنگ احزاب خود نوشت: سوسیال دموکرات قرمز، دموکرات آزاد زرد و سبزها. با این حال، به سیگنال‌های متفاوت و انسداد سیاست‌ها نیز اشاره کرد.»

آخرین اقدام FDP پس از آن صورت می گیرد که این حزب متعهد شد که پس از اختلاف نظر در انتخابات ایالتی اکتبر گذشته، خود را قوی تر نشان دهد. این حزب در نیدرزاکسن 5 درصد آرا ناچیز را به دست آورد و نتوانست به آستانه ورود به پارلمان دست یابد.

رویترز گفت، در آن زمان، حزب «حامی تجارت و جنگ‌طلب مالی» که متوالی از نتایج بد انتخاباتی متحمل شده بود، «تا حدی مشارکت خود را در دولت ملی مقصر دانست.

بیژن جیر سارای، دبیر کل، پس از نتیجه نیدرزاکسن گفت: «صدای FDP باید در این ائتلاف برجسته تر شود. ما باید از اجرای پروژه های چپ در این ائتلاف جلوگیری کنیم.»

کارشناسان می گویند که گزینه های FDP تا حدودی محدود است. فرانک دکر، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه راینیش فردریش ویلهلمز در بن، گفت که حزب نمی تواند از ائتلاف خارج شود.

پست جدید پیشنهادی
دریچه سقفی تایلی مکش - گروه صنعتی تهویه اورانوس تولید کننده دریچه سقفی

او گفت: “اگر FDP از این ائتلاف خارج شود، در انتخابات بعدی زیر بار خواهد رفت.”

به گفته فیلیپ کوکر، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه هانوفر، این حزب با ابتکارات سیاسی خود به جای اینکه فقط شرکای ائتلافی خود را مسدود کند، بهتر عمل خواهد کرد.

بعد از این چه خواهد شد؟

پس از اینکه لایحه سبزها دیروز مسدود شد، فردریش مرز، رهبر اپوزیسیون دموکرات مسیحی، از «عدم رهبری و هرج و مرج در [Social Democrat]دولت به رهبری».

به گفته اکونومیست، با این حال همه چیز برای ائتلاف «راهنما» از بین نرفت. نه تنها آمپل ثروتمندترین و پرجمعیت ترین کشور اروپا را از بحرانی چالش برانگیز مانند بحرانی که خانم مرکل با آن روبرو بود، هدایت کرده است. این امر همچنین آلمان را – تا کنون به‌طور جدی و نه محکم، در مسیر اصلاحات بالقوه گسترده قرار داده است.»

به گفته جانا پوگلیرین از اندیشکده شورای اروپا در روابط خارجی، شولز به دور از نشان دادن فقدان رهبری، همانطور که اپوزیسیون پیشنهاد کرد، به طرز شگفت انگیزی در رهبری ائتلافی متشکل از بخش های متفاوت مؤثر است.

Puglierin به اکونومیست گفت: «شولز ائتلاف را به خوبی در اختیار دارد. او به صراحت گفته است که او کسی است که شلیک می کند.»