استن گرانت و محاسبه نژادپرستی رسانه های استرالیایی

پس از سه دهه فعالیت حرفه ای، استن گرانت، پخش کننده محترم بومی استرالیا، آخرین برنامه تلویزیونی خود را روز دوشنبه پس از اعلام اینکه به دلیل سوء استفاده نژادپرستانه بینندگان از سمت خود کناره گیری می کند، میزبانی کرد.

این بدرفتاری که توسط گاردین به عنوان “غم انگیز” و “بی امان” توصیف شد، در پاسخ به اظهاراتی صورت گرفت که گرانت در هنگام پوشش خبری تاجگذاری پادشاه چارلز سوم در مورد سلب مالکیت مردم بومی و جزیره نشین تنگه تورس انجام داد.

مجری، که متعلق به مردم Wiradjuri است، در یک میزگرد در مورد شرکت پخش استرالیا (ABC) شرکت کرد. در این مناظره موضوعات مختلفی از جمله پیشنهاد داشتن رئیس جمهور به جای پادشاه بریتانیا به عنوان رئیس دولت استرالیا و همچنین تأثیر استعمار بر جوامع بومی مورد بحث قرار گرفت.

چرا گرانت کناره گیری می کند؟

گرانت در برنامه «Q+A»، برنامه هفتگی خود در پخش کننده ملی ABC، گفت که «برای مدتی کوتاه خواهد آمد» زیرا «روح» او «آسیب دیده است».

به گزارش گاردین، مجری که با ظاهری “سنگین و چشمان قرمز” به نظر می رسید، “نگاهی اجمالی به تلفات شخصی که رگبار اخیر رسانه ها و رسانه های اجتماعی بر او وارد کرده است، ارائه داد.”

“به کسانی که به من و خانواده ام بدرفتاری کرده اند. من فقط می گویم اگر هدف شما صدمه زدن به من بود، خوب موفق شده اید و متاسفم.

متاسفم که باید به شما این همه دلیل دادم که از من متنفر باشید، من و خانواده ام را هدف قرار دهید و علیه من تهدید کنید. متاسفم.”

پست جدید پیشنهادی
ده نکته ای که امروز باید بدانید: سه شنبه 8 دسامبر 2020

گرانت همچنین افزود که از زمان تاجگذاری دیده است که رسانه‌ها «دروغ می‌گویند و حرف‌های من را تحریف می‌کنند» و تلاش می‌کردند او را «پر از نفرت» و متهم به «توهین به استرالیا» معرفی کنند.

ABC چه گفته است؟

در ستونی برای ABC در روز جمعه، گرانت حملات نژادپرستانه اخیر علیه او و خانواده‌اش را شرح داد و کارفرمای خود را به عدم ارائه حمایت کافی متهم کرد و آن را “یک شکست نهادی” خواند.

گرانت گفت: “هیچ کس در ABC – که تهیه کنندگانش من را به عنوان مهمان برای پوشش مراسم تاجگذاری خود دعوت کردند – یک کلمه حمایت عمومی را به زبان نیاورده است.” هیچ یک از مدیران ABC به طور علنی دروغ هایی را که درباره من نوشته یا گفته شده رد نکرده است. من هیچ فردی را مسئول نمی دانم. این یک شکست نهادی است.»

در آخر هفته، پخش کننده در نهایت عذرخواهی کرد. دیوید اندرسون، مدیر عامل ABC، در یادداشت روز یکشنبه به کارکنان، که توسط CNN مشاهده شد، رفتار «بیمارکننده» که گرانت در معرض آن قرار گرفته بود را محکوم کرد و گفت که مجری برنامه «حمایت کامل ما» را داشت.

صبح روز آخرین حضور گرانت در تلویزیون، صدها تن از همکاران، روزنامه نگاران و حامیان او در ABC برای حمایت از او تجمع کردند و تابلوهایی را حمل کردند که روی آن نوشته شده بود «من در کنار استن هستم» و «ما نژادپرستی را رد می کنیم».

واکنش چه بوده است؟

کارکنان ارشد ABC گفتند که حملات به گرانت توسط رسانه‌های خبری استرالیایی روپرت مرداک تقویت شده است.

پست جدید پیشنهادی
خرید اسید اگزالیک - ادرس

جاستین استیونز، مدیر اخبار ABC، شرکت خبری مرداک را متهم کرد که هم گرانت و هم ABC را هدف قرار داده است، زیرا پخش کننده خدمات عمومی مدل کسب و کار مرداک را تهدید کرده است. مایکل میلر، رئیس نیوز کورپ استرالیا، از گزارش این شرکت در مورد پخش مراسم تاجگذاری ABC دفاع کرد، با این حال، اصرار داشت که اتهامات مطرح شده توسط ABC “گمراه‌کننده” و “بدون دلیل” بود.

میلر دیروز گفت: «ABC باید از پرداخت پول و سرزنش دیگران برای مشکلات داخلی خود دست بردارد.

با توجه به Sydney Morning Herald، با این حال، در مورد این سوال که آیا استیونز صرفاً «تصور می‌کرد که رسانه مرداک در استرالیا کمپینی را علیه ABC به راه انداخته است … شواهد نشان می‌دهد که خیر».

این روزنامه که متعلق به ناین انترتینمنت است، در روزهای پس از تاجگذاری افزایش چشمگیری در اخبار رسانه‌های مرداک درباره ABC و Stan Grant پیدا کرد که «و تقریباً همه آنها انتقادی بودند».

آیا بومیان استرالیا شاهد تغییر خواهند بود؟

این رویداد در زمانی رخ می دهد که استرالیا در حال بررسی تغییر قانون اساسی برای ایجاد یک نهاد مشورتی جدید به نام “صدا” به نمایندگی از بومیان استرالیا در پارلمان است.

استرالیایی گفت که یک همه پرسی برای اواخر سال 2023 مطرح شده است، اما بحث بسیار “تند” شده است. پیتر داتون، رهبر اپوزیسیون اخیراً گفت که همه پرسی “نشانه ای از جنون سیاست هویت” است که “ملت ما را دوباره نژادی می کند”. وزیر استرالیا در امور بومیان استرالیا، لیندا برنی، پاسخ داد که داتون در حال انتشار “اطلاعات غلط و کمپین های ترساندن” است.

پست جدید پیشنهادی
ده نکته ای که امروز باید بدانید: پنجشنبه 12 نوامبر 2020

گاردین گفت، با این حال، در میان این فضای تند و زننده، پیام گرانت در روز دوشنبه “با فضایی از لطف و خوش بینی ارائه شد.”

“گاهی اوقات ما نیاز داریم که فقط وقت بگذاریم. گاهی روحمان آزرده می شود و برای من هم همینطور است. من باید یاد می گرفتم که استقامت همیشه قدرت نیست. گاهی اوقات قدرت این است که بدانیم چه زمانی باید بگوییم توقف. “در حال حاضر پایین هستم، هستم. اما من دوباره بلند خواهم شد. و تو می توانی دوباره به سوی من بیایی و من با عشق قومم تو را ملاقات خواهم کرد.»