اقتصاد بریتانیا: چرا رشد کند ادامه یافته است؟

اقتصاد بریتانیا در ماه مارس 0.3 درصد کوچک شد و در سه ماهه اول سال 2023 شاهد «رشد کند» 0.1 درصدی بود که بریتانیا را بار دیگر در انتهای جدول لیگ اقتصادهای توسعه یافته قرار داد.

این ارقام کمتر از 24 ساعت پس از اعتراف بانک مرکزی انگلیس مبنی بر اینکه انتظار نمی رود تورم تا سال 2025 به هدف 2 درصدی خود کاهش یابد، آمده است.

به گفته روزنامه تایمز، نرخ تورم 10.1 درصدی بریتانیا بدترین نرخ تورم در کلوپ اقتصادهای ثروتمند G7 است و بسیاری را متعجب می کند که چه چیزی اقتصاد بریتانیا را به طور منحصر به فرد فقیر کرده است.

روزنامه ها چه می گفتند؟

بی‌بی‌سی گفت که فروش خودرو و بخش خرده‌فروشی مارس «بدی» داشته‌اند، در حالی که وضعیت بد آب‌وهوا و اقدامات صنعتی نیز از سوی برخی به عنوان پشت سر رقم ضعیف ماه اشاره شده است.

فیصل اسلام، سردبیر اقتصادی بی‌بی‌سی، گفت: «اعتصاب‌ها و آب‌وهوا در اینجا عواملی هستند، اما نمی‌توان الگوی کندی را انکار کرد که یک سال است و با افزایش قیمت‌های انرژی ادامه دارد.»

وی خاطرنشان کرد که به صورت سه ماهه، اقتصاد بریتانیا «هنوز تمام زمین های از دست رفته پس از همه گیری و برگزیت را به دست نیاورده است».

به گزارش تایمز، «افزایش هزینه خدمات از زمان همه‌گیری، افزایش هزینه‌های انرژی ناشی از جنگ در اوکراین و قیمت‌های بی‌سابقه مواد غذایی و پوشاک»، تورم را بسیار بالا نگه داشته است.

لری الیوت، سردبیر اقتصاد گاردین، نوشت: تورم کلی سرسختانه بالاست «به این دلیل که تورم مواد غذایی که تقریباً 20 درصد است، کندتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد کاهش می‌یابد».

اما چرا هزینه های غذا اینقدر بالاست؟ به گفته تلگراف، روسای سوپرمارکت‌ها «وزرای مداخله‌گر» را پس از تحمیل هزینه‌های «چشم‌انگیز» به صنعت مقصر می‌دانند.

روسای بزرگترین خواربارفروشان بریتانیا به جان گلن، وزیر خزانه داری گفتند که “مقررات سختی که همه چیز از بازیافت گرفته تا بازرسی های مرزی را پوشش می دهد، فروشگاه هفتگی را گران تر می کند.”

ریچارد پارتینگتون، خبرنگار اقتصادی گاردین نوشت، برخی برگزیت را مقصر می‌دانند، زیرا این امر «به زمان‌های تحویل و هزینه‌های واردات بریتانیا افزوده است، عاملی که احتمالاً به مصرف‌کنندگان در مغازه‌ها منتقل می‌شود». علاوه بر این، «کمبود کارکنان موجود در بسیاری از بخش‌های اقتصاد، شرکت‌ها را مجبور می‌کند دستمزدهای بالاتری را برای جذب یا حفظ کارمندان ارائه کنند».

در همین حال، دانکن سیمپسون، مدیر اجرایی موسسه آدام اسمیت، یک اندیشکده، به تلگراف گفت که “بانک ورشکسته انگلیس” مقصر است. او گفت: «سالها نرخ پایین و چاپ پول منجر به تورم بسیار بالا شده است. بریتانیایی ها اکنون آنچه را که بانک کاشته است درو می کنند.

با این حال، به گفته فایننشال تایمز، اندرو بیلی، رئیس بانک، از “زبان سرزنش” انتقاد کرده و گفته است که همه گیری کووید و جنگ در اوکراین رویدادهایی هستند که تورم را افزایش داده اند و بانک “نمی توانست پیش بینی کند”.

بعدش چی؟

کسانی که به دنبال اخبار خوب در افق هستند، چشم خود را به دو اطلاعیه آینده دوخته خواهند کرد. اسلام هشدار داد که به دلیل تعطیلات بانکی اضافی برای تاج گذاری، سه ماهه دوم جاری ممکن است شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی باشیم. این باعث می شود مردم امیدوار به اخبار بهتر در اواخر سال باشند.

در همین حال، ارقام بعدی تورم قیمت مصرف کننده (CPI) قرار است در 24 مه گزارش شود و تحلیلگران امیدوارند که اخبار بهتری در آنجا به دست آید. جان استپک برای بلومبرگ نوشت: «این میزان به طور قابل توجهی کمتر خواهد بود – احتمالاً در منطقه 7٪ تا 8٪ – صرفاً به دلیل اثرات پایه.

اگر تورم سرسخت باقی بماند، می‌تواند پیامدهای سیاسی برای نخست‌وزیر داشته باشد، که قول داد تا پایان سال آن را به نصف کاهش دهد. جک کسلر ستون نویس در ایونینگ استاندارد نوشت: «اگر من جای ریشی سوناک بودم، بیش از همه نگران تورم بودم که به شدت چسبنده به نظر می رسد.»

وی افزود: اگرچه بانک مرکزی انگلیس انتظار دارد تورم تا پایان سال به 5.1 درصد کاهش یابد، اما این رقم به طور قابل توجهی بالاتر از 3.9 درصد در پیش بینی فوریه است که “تعهد نخست وزیر برای کاهش تورم به نصف را در معرض خطر قرار می دهد”.

به گفته الیوت، در همین حال، این خطر وجود دارد که افزایش بیشتر نرخ بهره بتواند پیچیدگی داستان را ایجاد کند. او نوشت: «نرخ‌های بالاتر، خطر این را افزایش می‌دهد که اقتصاد در مقطعی تحت فشار قرار گیرد»، و هشدار داد که «بانک انگلیس در گذشته بیش از حد بدبینانه بود»، «اکنون می‌تواند بیش از حد نسبت به این وضعیت خوش‌بین باشد. تاب آوری اقتصاد».