انتخابات ایالات متحده: جو بایدن در مورد بازسازی توافق هسته ای ایران چگونه پیش خواهد رفت

وزرای خارجه فرانسه ، آلمان و انگلیس با یکدیگر دیدار کرده اند تا در مورد تاکتیک های دمیدن روح جدید در توافق هسته ای بیمار ایران پس از حضور جو بایدن در کاخ سفید گفتگو کنند.

در مذاکرات در برلین ، سیاستمداران اروپایی برنامه هایی را برای تأمین توافق از تهران برای کاهش اندازه ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به زیر حد مجاز تحت معامله ، که به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود ، بیان کردند. در مقابل ، ایالات متحده تحریم هایی را که اقتصاد ملت آسیای غربی را فلج کرده است ، لغو خواهد کرد.

توافق هسته ای از زمان خروج دونالد ترامپ از آمریکا در توافق در سال 2018 بهم خورده است ، اما بایدن مشتاق است دوباره وارد توافق شود ، توافق رئیس وقت او باراک اوباما در سال 2015.

وضعیت فعلی معامله چگونه است؟

بی بی سی می گوید این توافق نامه توسط سازمان ملل ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تنظیم شده است “در تلاش برای مجبور کردن ایران به توقف غنی سازی اورانیوم”. تحریم هایی که قبلاً توسط این سه نفر صورت گرفته بود ، نتوانسته بود این هدف را تأمین کند ، اما در واقع اقتصاد ایران را نابود کرد و فقط بین سال های 2012 و 2016 برای تهران 160 میلیارد دلار (118 میلیارد پوند) درآمد نفت داشت.

بر اساس توافق هسته ای ، ایران به بیش از 100 میلیارد دلار (74 میلیارد پوند) دارایی منجمد در خارج از کشور دسترسی یافت و مجاز به از سرگیری فروش نفت در بازارهای بین المللی شد. در عوض ، ایران موافقت کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده خود را با کاهش 98 درصدی به 300 کیلوگرم برای مدت 15 سال کاهش دهد.

در این معامله همچنین شرط شد كه تهران سطح غنی سازی این انبار را در 3.67٪ حفظ كند – كمی زیر سطح غنی سازی 90٪ مورد نیاز برای اورانیوم “درجه سلاح”.

با این حال ، پس از خروج ترامپ از توافق ، ایران شروع به افزایش ذخایر خود کرد. در اوایل ماه جاری ، آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای) گزارش داد که این ذخایر اورانیوم با غنی سازی کم اکنون 12 برابر بیشتر از حد تعیین شده توسط این توافق نامه هستند.

چه کسی تلاش برای راه اندازی مجدد توافق نامه را رهبری می کند؟

به نظر می رسد که بایدن در حالی که خود را برای ورود به کاخ سفید آماده می کند ، به دنبال احیای روابط قدیمی با متحدان اروپایی و حیات بخشیدن به توافق ایران است.

معاون رئیس جمهور پیشین آنتونی بلینکن را به عنوان وزیر امور خارجه خود انتخاب کرده است. بلینکن پیش از این به عنوان معاون وزیر خارجه و معاون مشاور امنیت ملی اوباما خدمت می کرد و نقشی محوری در واسطه گری در توافق اصلی ایران داشت.

همانطور که Middle East Eye گزارش می دهد ، بلینکن “دولت ترامپ را بخاطر انعقاد توافق” در سال 2018 “سرزنش کرد ، هشدار داد که خروج از این پیمان واشنگتن را نه تنها با ایران بلکه متحدان خود نیز در” مسیر برخورد “قرار داده است.

چگونه بایدن درگیری مجدد ایالات متحده را برقرار می کند؟

بایدن گفت که پس از روی کار آمدن در 20 ژانویه ، اگر ایران برای اولین بار رعایت دقیق شرایط را آغاز کند ، به توافق نامه پیوست.

اگرچه رئیس جمهور منتخب به صراحت برنامه های خود را برای توافق بیان نکرده است ، بلینکن در اوایل سال جاری گفت که بایدن از دیپلماسی برای رسیدگی به مسائل گسترده تر با ایران استفاده خواهد کرد.

“[Biden] اگر ایران به توافق دقیق عمل کند ، به دنبال ایجاد توافق هسته ای برای طولانی تر و مستحکم تر شدن آن خواهد بود “. بلینکن در ماه آگوست به م Instituteسسه آسپن مستقر در آمریکا گفت.

“و سپس ما در موقعیتی خواهیم بود که از تعهد مجدد خود برای دیپلماسی برای همکاری با متحدان خود برای تقویت و طولانی کردن آن استفاده کنیم ، اما همچنین موقعیت بهتری خواهیم داشت تا به طور م againstثر علیه فعالیت های بی ثبات کننده ایران عقب نشینی کنیم.”

گفتگوهای رسمی بین تیم بایدن و کشورهای اروپایی امضا کننده این معامله نمی تواند تا زمان حضور دموکرات پیروز در دفتر بیضی شکل آغاز شود. گاردین گزارش داد ، اما از انگلیس ، فرانسه و آلمان قبلاً “خواسته شده است كه به عنوان واسطه بین آمریكا و ایران عمل كنند”.

چقدر احتمال موفقیت دارد؟

وندی شرمن ، مذاکره کننده اصلی آمریكا در مورد توافق ایران بین سالهای 2011 و 2015 ، هفته گذشته گفت كه بایدن در رابطه با روابط ایران و آمریكا وارد “یك نقطه سخت و سخت” شود.

شرمان افزود: “پرزیدنت ترامپ در تلاش است تا به همان تعداد تراشه در کنار ایالات متحده ایجاد کند و ایران در تلاش است به همان تعداد تراشه در طرف ایران قبل از ورود دولت جدید ایجاد کند.”

اما علیرغم چالش های پیش رو ، مقامات آلمانی خوش بین به نظر می رسند ، سخنگوی وزیر امور خارجه هایکو مااس گفت که برلین “اطمینان دارد” گفتگوی “سازنده” می تواند آغاز شود.

با این حال همه از طرح حمایت نمی کنند. دو متحد اصلی ایالات متحده در منطقه به طور جدی به بایدن در مورد پیوستن دوباره هشدار داده اند.

اولین اسرائیل است. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه تأکید کرد که “نباید به توافق هسته ای قبلی بازگشت”.

وی تأکید کرد ، “ما باید به یک سیاست سازش ناپذیر پایبند باشیم تا اطمینان حاصل شود که ایران سلاح هسته ای تولید نمی کند.”

نتانیاهو – یکی از صریح ترین تشویق کنندگان ترامپ در جامعه بین المللی – همچنین “تهدید به بمب گذاری در سایت های هسته ای ایران در صورت [Israel] معتقد است که کشور به ساخت بمب هسته ای نزدیک است “، گزارش اکونومیست.

دومین مانع احتمالی عربستان سعودی است که شاهزاده ترکی بن فیصل آل سعود ، سفیر سابق آن در واشنگتن ، همچنین بایدن را از ورود مجدد به معامله بر حذر داشته است.

فیصل هفته گذشته به شورای ملی روابط ایالات متحده و عرب گفت: “در حالی که همه ما آرزو داریم ایران را به عنوان یک کشور ملی عادی و مسالمت آمیز در جامعه بین المللی برگردانیم ، تجربه 40 سال گذشته با رژیم ایران دلگرم کننده نیست.”

دولت عربستان سعودی روابط خود را با آمریكا تحت ترامپ بهبود بخشید ، اما فیصل هشدار داد كه پیوستن مجدد به توافق نامه ایران “به ثبات در منطقه ما نخواهد رسید”.