انگلیس موشک های دوربرد به اوکراین می فرستد

بریتانیا آماده ارسال موشک‌های دوربرد برای کمک به کیف، پیش از یک ضد حمله بزرگ توسط نیروهای اوکراینی است که در هفته‌های آینده انتظار می‌رود.

در یک اطلاعیه تدارکاتی مورخ 2 مه توسط صندوق بین المللی اوکراین (IFU) به رهبری بریتانیا، وزارت دفاع خواستار “اظهار علاقه” برای ارائه قابلیت های ضربتی با برد تا 200 مایل (300 کیلومتر) شد. به گفته واشنگتن پست، «هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است»، اما این اطلاعیه «گامی اساسی» برای بریتانیا است که «به خود می بالد که از متحدان غربی خود در معرفی سیستم های تسلیحاتی جدید به اوکراین پیشی گرفته است».

ریشی سوناک در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به بریتانیا در ماه فوریه، متعهد شد موشک‌های دوربرد به کیف بفرستد. نخست‌وزیر همچنین از شرکای غربی خواسته است که از این روش پیروی کنند، علی‌رغم مخالفت دولت جو بایدن در میان ترس از استفاده از موشک‌ها برای شلیک به اهدافی در داخل روسیه، که خطر تشدید جنگ را به دنبال دارد.

یاهو اصرار دارد که تسلیحات دوربرد می‌تواند مسیر جنگ را با ایجاد امکان حمله به پست‌های فرماندهی، خطوط تدارکات، انبارهای مهمات و سوخت روسیه در اعماق کریمه و در سرزمین‌های اشغال شده موقت در شرق اوکراین، تغییر دهد. خبر گزارش شد.

تلگراف گفت زلنسکی تحویل سلاح های دوربرد را در اولویت قرار داده است. تحلیلگران به این روزنامه گفتند که موشک‌های دوربرد بریتانیا «به اوکراین این توانایی را می‌دهد که زنجیره‌های لجستیکی روسیه را مختل کند و نیروهای دریایی خود را به بیش از 80 مایلی از ساحل سوق دهد».

ابتکار جدید صندوق بین‌المللی اوکراین – که توسط بریتانیا با همکاری شش کشور اروپایی دیگر اداره می‌شود – برای ارائه چنین موشک‌هایی در لحظه‌ای کلیدی انجام می‌شود، در حالی که اوکراین آماده حمله متقابل علیه نیروهای روسیه می‌شود، CNN گزارش داد که ایالات متحده سیستم موشکی توپخانه با تحرک بالا (HIMARS)، «که شاید مورد احترام ترین و مخوف ترین سلاح در نبرد اوکراین بوده است»، در ماه های اخیر «به دلیل مسدود کردن شدید روس ها به طور فزاینده ای کارآمدتر شده است».