بازاریابی و فروش لوازم پزشکی چیست و چه اهمیتی دارد؟

با توجه به اینکه تعداد زیادی بیمارستان، کلینیک، درمانگاه و … در کشور وجود دارد و روزانه بیشتر هم میشود، هنوز هم تولیدکنندگانی هستند که در ارائه و فروش محصولات خود به این مراکز دچار مشکل هستند. وجود این مشکل به دلیل عدم استفاده از مشاوره فروش و بازاریابی نامناسب است. اگر شرکتها با راهنمایی درستی که از مشاوره فروش میگیرند بازاریابی را به درستی انجام دهند در کوتاهترین زمان فروش خود را افزایش داده و از رقیبان خود سبقت میگیرند. 

برخی افراد برای بازاریابی تجهیزات پزشکی نیروهای خود را حضورا به مراکز درمانی میفرستند تا علاوه بر آشنایی با محیط با مدیران و پزشکان هم صحبت کرده و تجهیزات مورد نیاز را معرفی کند. البته امروزه بازاریابی بیش از اینکه به شکل حضوری انجام شود، از طریق فضای مجازی و ابزار دیجیتال مارکتینگ صورت میگیرد.

تفاوت بازاریابی تجهیزات پزشکی با سایر محصولات

تحقیقات نشان داده که روش حضوری برای بازاریابی تجهیزات پزشکی مناسب نبوده و میبایست به ایده‌های بهتر و جدیدتری فکر کرد. شاید هنوز تعداد زیادی از مشاغل از شیوه های سنتی بازاریابی استفاده کنند و نتیجه بگیرند ولی این مورد در خصوص بازاریابی تجهیزات پزشکی صدق نمیکند. ابزار الکترونیکی دیجیتال مارکتینگ یک فرصت طلایی برای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی است تا به وسیله آن بتوانند محصولات و خدمات خود را ارائه کنند. تولیدکنندگان باید با کمک یک مشاوره فروش بررسی کنند که از چه طریقی میتوانند ارتباط بهتری با پزشکان و سایر افراد فعال در این حوزه برقرار کنند. امروزه اکثر مشاغل از جمله پزشکان برای معرفی خود و خدماتشان از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی استفاده میکنند که محبوبیت بسیار زیادی در میان افراد دارد. این گفته که شبکه‌های اجتماعی بهترین راه تامین نیاز در دوران کنونی به شمار می‌آید یک حقیقت انکار ناپذیر است. 

تدوین استراتژی بازاریابی تجهیزات پزشکی

صاحبان مشاغلی که قصد دارند محصولات و خدمات خود را به مخاطبین و مشتریان بشناسانند باید از یک مشاوره فروش متخصص کمک بگیرند و راهکاری انتخاب کنند که مناسب کارشان باشد. به طور کل بازاریابی به معنای این است که باید کاری کنید که مشتری با شما آشنا شود و متقابلا شما نیز نیازهای مشتری را بشناسید و در نهایت رضایت دو طرفه حاصل شود.

اولین مرحله در تدوین استراتژی بازاریابی تجهیزات پزشکی، تحقیق در خصوص بازار تجهیزات پزشکی و آشنایی با اصول بازاریابی است. باید از وضعیت و شرایط رقیبان خود و اینکه بازاریابی شان را چگونه انجام میدهند مطلع باشید. پس از آن میبایست روی حضور و تعامل بیشتر خود در بازار کار تفکر کنید و تلاش کنید تا مخاطبین این شاخه را با فعالیت تان آشنا سازید. به این موضوع توجه کنید که حفظ مشتریان کنونی تان بر جذب مشتریان جدید اولویت دارد. 

همچنین در فضای دیجیتال، تبلیغات مناسب و گسترده می‌تواند به توسعه کسب‌وکار شما کمک فراوانی کند.

اصولی که باید در بازاریابی تجهیزات پزشکی رعایت کرد؟ 

پیشتر اشاره کردیم که دیجیتال مارکتینگ، اصلی‌ترین روش و ابزاری است که برای بازاریابی لوازم پزشکی به کار گرفته می‌شود. صاحبان مشاغل و یا مشاوره فروش که کار بازاریابی را انجام میدهد باید به نحوه کارکرد ابزار برای بازاریابی تجهیزات پزشکی مسلط باشد. 

نکاتی که باید برای انجام بازاریابی لوازم پزشکی در نظر داشت به شرح زیر است:

– انتخاب ابزار مناسب و مفید برای بازاریابی لوازم پزشکی

– توضیحات کامل در خصوص مزایای محصولات و خدمات خود و محتاطانه عمل کردن به هنگام برقراری ارتباط با پزشکان و مدیرانی که احتمال دارد مشتری شما شوند.

– به روزرسانی اطلاعات خود با شرکت در همایش ها و سیمنارهایی که مربوط به حوزه سلامت است، به خصوص آنهایی که در زمینه تکنولوژی تجهیزات پزشکی میباشد.

– پرسونای مخاطب خاص و مشتری ایده‌ال خود را تعریف کنید و برای آن‌ها به تعیین راهکار و تولید محتوا بپردازید.

– روشی مناسب برای نشر و پروموت محتواهایتان برگزینید.

انواع روش‌های بازاریابی و افزایش فروش تجهیزات پزشکی

جدیدترین روش‌هایی که اغلب توسط مشاوره فروش به منظور بازاریابی تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود، شامل موارد زیر میباشد:

– استفاده از سایت برای در افزایش فروش

شواهد حاکی از آن است که استفاده از دامنه گوگل و طراحی یک وبسایت مناسب، بهترین راه برای معرفی محصولات مختلف، مخصوصا در زمینه پزشکی است. و چون اکثر پزشکان نیز دارای وب‌سایت شخصی هستند، برقراری ارتباط با آنها آسانتر میباشد.  

– سوشال مدیا مارکتینگ

همانطور که گفتیم شبکه‌های اجتماعی مختلف در بازاریابی تجهیزات پزشکی از اهمیت فراوانی برخوردار است. شما نیز اگر ارائه محصولات و خدمات خود را تحت نظر یک مشاوره فروش و از طریق تولید محتوای مناسب انجام دهید، قطعا افزایش فروش چشمگیری خواهید داشت.  

– اس‌ام‌اس مارکتینگ

از دیگر ابزارهای محبوب دیجیتال مارکتینگ میتوان ایمیل و اس‌ام‌اس مارکتینگ را نام برد که به وسیله آنها میتوان به شکل مناسب به مخاطبین و مشتریانتان معرفی کرد.

– تبلیغات بنری و آفلاین

با اینکه بازاریابی به روش های قدیمی خصوصا در زمینه بازاریابی لوازم پزشکی دیگر مورد استفاده نیست اما با اینحال تبلیغاتی که بر روی بنرها در سطح شهر انجام میشود میتواند به دلیل دسترسی مخاطبین گسترده به آن‌ها بسیار موثر باشد. پس قطعا اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی و استفاده از آنها در شهر موجب افزایش فروش میشود.

– تبلیغات آنلاین

شاید به جرات بتوان گفت که تبلیغات در فضای دیجیتال مهم‌ترین فعالیت شما در طول بازاریابی تان باشد. فعالیت از طریق پست، استوری، توئیت و … در فضای مجازی، نمونه هایی از تبلیغات آنلاین هستند.        

مشاوره فروش تجهیزات پزشکی

همانطور که میدانید قیمت تجهیزات و لوازم پزشکی به دلیل تکنولوژی‌های پیشرفته به کاررفته در ساخت آن‌ها، غالبا بسیار بالاست. این موضوع باعث شده که پزشکان با اینکه دارای درآمدهای خوب و چشمگیری هستند، تا زمانیکه وسایل مورد استفاده شان خراب و غیر قابل استفاده نشده باشد، آن را تعویض نکنند و برای خرید دستگاه جدید اقدام نکنند. بنابراین، مساله بازاریابی تجهیزات پزشکی امر آسانی نیست و بهتر است که شما از مشاوره فروش کمک بگیرید. استفاده از مشاوره فروش موجب میشود تا حتی اگر شما فرصتی برای جذب مشتری نداشته باشید، بازاریابی تجهیزات پزشکی و افزایش فروش به صورت اصولی انجام شده و اهداف کاری تان محقق گردد.