بررسی تئاتر رویای شب نیمه تابستان، شکسپیر گلوب، لندن

فیونا مونتفورد در The i Paper گفت: «بسیاری از منتقدان از چشم‌انداز یک «رویا» دیگر، در دسترس‌ترین و اجراشده‌ترین نمایشنامه شکسپیر آه می‌کشند. با این حال، برای من نمایشنامه – «پرش شادی‌بخش در جنگل آتن، مملو از عاشقان خطاکار، پری‌های بداخلاق و برخی درام‌های آماتوری بد شادی‌آور» – معمولاً لذت بخش است. و این را با اجرای «مطمئن» جدید Elle while در گلوب ثابت می‌کند، که «به‌راحتی بهترین پیشنهاد شکسپیر است که در چند سال اخیر در این مکان دیده‌ام». بازیگران عمدتاً زن شامل میشل تری، کارگردان هنری گلوب در نقش یک «جنبه‌ی فوق‌العاده شیک» و ماریا گیل در نقش نیکولا باتم بافنده (یا «پایین»، همانطور که این پایین اصرار دارد، با «توهمات عظمت بازیگری» خود است. قابل دسترس، شوخ و معنادار، “این دقیقاً همان کاری است که جهان باید انجام دهد”.

نیک کورتیس در ایونینگ استاندارد گفت: این یک تولید بسیار خنده دار است، اما یک “لبه ناآرام در کمدی شاد” وجود دارد – که درست همان طور است که باید باشد. برای من، اجرای برجسته از فرانچسکا میلز در نقش هرمیا می آید. این «بازیگر کمیک پر جنب و جوش» مبتلا به آکندروپلازی است، نوعی کوتولگی، که بسیاری از «دشنام‌های مربوط به قد را که به هرمیا پرتاب می‌شود، و رفتار خشن مردانه با او، در یک نور جدید نگران‌کننده قرار می‌دهد». میلز “کاملاً این قسمت را مال خودش می کند”. به طور کلی، کاسه های تولید با سرعتی دلپذیر پیش می روند. و با یک گروه پنج نفره «بسیار شگفت‌انگیز» همراه است که آهنگ‌هایی از جیمز مالونی را می‌نوازد که به برانگیختن «تهدید پنهان و احساس دررفتگی از واقعیت» کمک می‌کند.

کیت وایور در گاردین گفت که من کمی بیشتر از این تهدید و دررفتگی دوست داشتم. تری یک پوک نسبتاً نگران کننده به ما می دهد – او در لباس خود مانند “موجودی که از اعماق کف جنگل کشیده شده است” به نظر می رسد – و او به برقراری تعادل مناسب بین طنز پر زرق و برق و “زمینه های تیره قدرت سوء استفاده شده” نزدیک می شود. اما اغلب اوقات، کمدی در این نمایشنامه آشنا “به شوخی های دلپذیر و خنده های آسان تبدیل می شود”. آندری لوکوفسکی در تایم اوت موافق بود، این یک تولید محکم و جالب است، نه درخشان. این چرخ را دوباره اختراع نمی کند، اما چرخش آن دوران خوشی دارد.

Shakespeare’s Globe, London SE1 (020-7401 9919; shakespearesglobe.com). تا 12 مرداد. امتیاز ****