بریتیش امریکن توباکو به دلیل نقض تحریم های کره شمالی جریمه شد

پس از اعتراف یکی از شرکت‌های تابعه به نقض تحریم‌ها با فروش سیگار به کره شمالی، دومین شرکت بزرگ دخانیات جهان با پرداخت 635 میلیون دلار (510 میلیون پوند) جریمه به اضافه بهره موافقت کرد.

بی‌بی‌سی می‌گوید آمریکا در دهه‌های اخیر تحریم‌های شدیدی را علیه کره شمالی به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور اعمال کرده است. فایننشال تایمز (FT) می‌گوید: «تقریباً همه شرکت‌های چندملیتی غربی در اواخر دهه 2000 روابط خود را با دولت منحوس – که اکنون توسط کیم جونگ اون رهبری می‌شود – که خود سیگاری زنجیره‌ای است، قطع کردند».

در سال 2007، British American Tobacco (BAT) سهام خود را در یک شرکت مشترک با شرکت دولتی دخانیات کره شمالی به یک شرکت شخص ثالث فروخت و ادعا کرد که از بازار کره شمالی خارج شده است. اما به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، “در واقعیت، BAT از طریق زیرمجموعه خود BAT Marketing Singapore به تجارت خود در آنجا ادامه داد”.

تحقیقات طولانی مدت ایالات متحده نشان داد که در دهه بعد، شرکت تابعه مستقر در سنگاپور حدود 418 میلیون دلار از طریق فروش محصولات تنباکو در کره شمالی به دست آورد.

برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی، گفت که BAT با پادشاهی گوشه نشین “شریک” می شود تا “یک تجارت تولید سیگار را ایجاد و راه اندازی کند و به تسهیلگران مالی مرتبط با شبکه اشاعه تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی در روند توسعه متکی است. خود را غنی می کند».

کوارتز گفت، در واقع، این شرکت “به تامین مالی برنامه هسته ای کره شمالی متهم شده است”.

پست جدید پیشنهادی
رمز عبور: 12 مه 2023 | هفته انگلستان

نیویورک تایمز می‌گوید این حل و فصل یک «پیروزی» برای دولت جو بایدن «در طول دوره افزایش تنش‌ها با کره شمالی» است. پس از آنکه منتقدان کاخ سفید دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را به ملایمت بیش از حد متهم کردند، بایدن «موضع سخت تری در قبال تخلفات شرکتی اتخاذ کرده است».

جک بولز، مدیر اجرایی BAT گفت: «ما عمیقاً متأسفیم از رفتار نادرست ناشی از فعالیت‌های تجاری تاریخی» که «از بالاترین استانداردهایی که به درستی از ما انتظار می‌رفت فاصله داشت».