بوریس الداگسن و معضل هنر هوش مصنوعی

برنده جایزه جهانی عکاسی سونی پس از اینکه مشخص شد تصویر خود را با استفاده از هوش مصنوعی (AI) ایجاد کرده است، جایزه را رد کرده است.

هنرمند آلمانی بوریس الداگسن با پرتره سیاه و سفید کامپیوتری از دو زن با عنوان برنده بخش خلاق این مسابقه معتبر شد. سودومنزی: برقکار

در طول مراسم، الداگسن بدون دعوت روی صحنه ظاهر شد و به حضار گفت که تصاویر هوش مصنوعی عکس نیستند و بنابراین تصویر او نباید برنده می شد. او بعداً داوران مسابقه را به دلیل عدم تمایز بین این دو مورد سرزنش قرار داد. الداگسن در وب سایت خود نوشت: «من به عنوان یک میمون گستاخ درخواست دادم تا بفهمم آیا مسابقات برای ورود تصاویر هوش مصنوعی آماده شده است یا خیر. “آنها نیستند”.

روزنامه آرت گفت، سخنگوی این جایزه الداگسن را به “تلاش های عمدی برای گمراه کردن ما” متهم کرد.

“ماشین ها از آستانه عبور کرده اند”

کوین کلی در Wired اظهار داشت: “ماشین های ما از یک آستانه عبور کرده اند.” «در تمام زندگی‌مان به ما اطمینان داده شد که رایانه‌ها قادر به خلاقیت واقعی نیستند. با این حال، به طور ناگهانی، میلیون ها نفر در حال حاضر از نسل جدیدی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویر خیره کننده و هرگز دیده نشده استفاده می کنند.

زوئی ویلیامز در گاردین موافق است که تصویر الداگسن «صحنه ای بسیار خاطره انگیز» است. داوران ممکن است احساس کنند که فریب خورده اند، اما “شاید وقتی به اندازه کافی خوب انجام شود، تصاویر هوش مصنوعی نتوانند توسط هیچ کس از عکاسی متمایز شوند”.

پست جدید پیشنهادی
انتخابات ایالات متحده: دونالد ترامپ بعد از ترک کاخ سفید چه آینده ای دارد؟

تصویر Eldagsen با استفاده از DALL-E 2 ایجاد شده است، یک تولید کننده تصویر که توسط OpenAI، یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو توسعه یافته است. پلتفرم هایی مانند DALL-E 2 برای ایجاد تصویر خود به دستوراتی نیاز دارند که مجموعه ای از دستورالعمل های کاربر است.

مدافعان می گویند که شما هنوز باید خلاقانه فکر کنید تا این درخواست ها را تولید کنید. الداگسن می‌گوید: «دوسوم درخواست‌ها تنها زمانی خوب است که دانش و مهارت داشته باشید، زمانی که بدانید عکاسی چگونه کار می‌کند، زمانی که تاریخ هنر را بدانید.

علاوه بر این، هنرمندان همیشه از کارهای گذشته برای خلق آثار جدید استفاده کرده اند. استیون ساکس، صاحب گالری، به CNN Business گفت: سیستم‌های هوش مصنوعی مانند DALL-E فقط یک ابزار دیگر هستند.

“فقدان تلاش محض”

نیویورک تایمز گفت که بحث بر سر فن آوری های جدید هنرسازی “هیچ چیز جدیدی نیست”. این روزنامه افزود: بسیاری از نقاشان «از اختراع دوربین که آن را تحقیر هنر بشری می‌دانستند متاثر شدند». اما اکنون برخی از هنرمندان شکایت دارند که آثار آنها توسط تولیدکنندگان هنر هوش مصنوعی بدون رضایت آنها “خراش” می شود.

به گزارش اسکای نیوز، تیم فلاچ، عکاس حیوانات مشهور جهان و رئیس انجمن عکاسان، «از جمله کسانی است که احساس می‌کنند دستپاچه شده‌اند و می‌گویند هوش مصنوعی به راحتی می‌تواند سبک تصاویر او را تقلید کند. او گفت در حال حاضر “این تصاویر با خراش دادن تصاویر ما، حذف آنها از وب سایت های ما تولید می شوند، اما هیچ پاداشی در آنجا وجود ندارد”.

برخی می ترسند هوش مصنوعی هنرمندان و عکاسان را بیکار کند، در حالی که نهادهای تجاری خواستار مقررات بیشتری هستند. پیامدها می توانند حتی نگران کننده تر باشند. “من فکر می کنم این [is] دیو مک‌کین، هنرمند کتاب‌های مصور به پخش‌کننده گفت: «تعریف مجدد خلاقیت – هرگز چنین شکاف بزرگی بین فقدان تلاش یا کار یا هر چیزی که در حال انجام است و پیچیدگی عظیمی که بعداً به‌وجود می‌آید وجود نداشته است.»

پست جدید پیشنهادی
آموزش ICDL درجه 2 و درجه 1

چالش واقعی می تواند مبارزه با افزایش اخبار جعلی و به طور کلی تصاویر جعلی باشد.

سوال این نیست که چه کسی این هنر را ساخته است، انسان یا ماشین؟ یا “هنر ماشینی واقعی باشد؟” زوئی ویلیامز در گاردین به این نتیجه رسید. “این اساسی تر است: چقدر حقیقت در واقعیت من وجود دارد؟”