بیماری لایم: واکسن می تواند از افزایش بیماری منتقله از طریق کنه جلوگیری کند

بر اساس گزارش ها، واکسنی برای بیماری لایم به زودی در دسترس خواهد بود.

در سال 2002 به دلیل تقاضای کم و ادعای آرتریت و سایر عوارض جانبی، یک راه حل امیدوارکننده برای این بیماری از بازار خارج شد. با این حال، مدرنا اعلام کرده است که دو واکسن جدید mRNA علیه بیماری لایم در راه است.

این خبر در حالی منتشر شد که کارشناسان از بریتانیایی‌ها خواستند که «ایمن بمانند» در میان ادعاهایی که موارد ممکن است در اینجا افزایش یابد. هافینگتون پست گفت: “اوه خوب، یک بیماری نادر در بریتانیا در حال افزایش است.”

اما چقدر باید نگران باشیم؟

چیست؟

بیماری لایم یک عفونت باکتریایی است که می تواند توسط کنه های آلوده به انسان منتقل شود. NHS گفت که یک “علائم اولیه” می تواند یک بثورات دایره ای یا بیضی شکل در اطراف نیش کنه باشد.

بثورات معمولاً در عرض چهار هفته ظاهر می شوند، اما می توانند تا سه ماه پس از گزش کنه آلوده ظاهر شوند.

سایر علائم رایج عبارتند از:

  • درجه حرارت بالا
  • سردرد
  • درد عضلات و مفاصل
  • خستگی و از دست دادن انرژی
  • کودکان ممکن است دچار فلج صورت شوند

لیانا ون، پزشک اورژانس و استاد دانشگاه جورج واشنگتن، به Axios گفت، اگر بیماری لایم درمان نشود، می‌تواند «بسیار جدی» باشد. “برخی افراد علائم ناتوان کننده ای را بروز می دهند که واقعاً زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.”

NHS هشدار می دهد که در برخی موارد، افراد مبتلا به بیماری لایم علائم طولانی مدتی مشابه علائم فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن پیدا می کنند. این بیماری به عنوان بیماری لایم پس از عفونی شناخته می شود.

چگونه پخش می شود؟

این عفونت می تواند توسط کنه های حامل باکتری Borrelia burgdorferi به انسان منتقل شود که در بسیاری از حیوانات از جمله موش، آهو و قرقاول وجود دارد. هافینگتون پست گفت: اگر کنه یکی از این حیوانات را گاز بگیرد، “عفونی می شود و می تواند با گاز گرفتن آنها عفونت باکتریایی را به انسان منتقل کند.”

بی بی سی گفت که “فصل اوج” برای کنه ها آوریل تا اکتبر است، اگرچه آنها در تمام طول سال فعال هستند. «نقاط داغ» مانند جنگل‌ها و تالاب‌ها وجود دارد که کنه‌ها در آنها رایج هستند، اما می‌توانند در باغ‌های شهر نیز ظاهر شوند.

بر اساس گزارش ها، تعدادی از چهره های مشهور و سیاستمداران از جمله آوریل لاوین، الک بالدوین و جورج دبلیو بوش به این بیماری مبتلا شده اند. در سال 2015، جان کودول، میلیاردر بریتانیایی و بنیانگذار Phones4U فاش کرد که تمام خانواده اش به این ویروس مبتلا شده اند.

آیا در بریتانیا افزایش می یابد؟

دولت تخمین زده است که سالانه حدود 3000 تا 4000 مورد ابتلا به این بیماری در انگلیس و ولز وجود دارد، اما داده های منتشر شده در سال 2019 نشان می دهد که “اعداد واقعی می تواند حدود سه برابر بیشتر باشد.”

انجمن میکروبیولوژی گفت: شیوع این بیماری از زمان اولین مورد تایید شده در سال 1986 به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. “این نشان دهنده یک افزایش واقعی است، اگرچه آگاهی بیشتر و افزایش آزمایش مرتبط است.”

آیا واکسنی وجود دارد؟

ممکن است به زودی وجود داشته باشد. غول دارویی مدرنا گفت که در حال توسعه دو واکسن جدید mRNA است که می تواند از بیماری لایم جلوگیری کند و اولین کاربرد فناوری mRNA آن برای پاتوژن های باکتریایی است.

فوربس گفت، واکسیناسیون علیه عفونت‌های باکتریایی مانند لایم «به طور کلی پیچیده‌تر» از محافظت در برابر عفونت‌های ویروسی مانند کووید است و این تلاش اولین باری است که Moderna از فناوری mRNA خود برای تهدیدات باکتریایی استفاده می‌کند.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری چه کنم؟

Liverpool Echo گزارش داد که بیماری Lyme UK از مردم می خواهد که هوشیار باشند. به مردم توصیه می کند اقداماتی مانند استفاده از یک دافع کنه موثر در سفرهای خارج از منزل و همراه داشتن ابزار حذف کنه را انجام دهند.

این موسسه خیریه همچنین توصیه می‌کند تا جایی که ممکن است از چمن‌های بلند دوری کنید و به مسیرها بچسبید. دوش گرفتن و بررسی کامل تیک روی خود، کودکان و حیوانات خانگی هنگام بازگشت به خانه نیز توصیه می شود.