تورم طمع: این ادعا که کسب و کارها تورم را بدتر می کنند

نمایندگان مجلس، دانشگاهیان و اتحادیه‌های کارگری سوپرمارکت‌ها را به «سودآوری» عمدی از تورم متهم کرده‌اند و ادعا می‌کنند که قیمت‌های مواد غذایی را فراتر از سرعت تورم و افزایش هزینه‌های خود افزایش می‌دهند.

بی‌بی‌سی نیوز گفت: اگرچه تورم عمومی هفته گذشته به 8.7 درصد کاهش یافت، اما «تورم قیمت مواد غذایی به طور سرسختانه بالای 19 درصد باقی مانده است.

  • بیشتر ببینید سقف قیمت مواد غذایی: بازگشت به دهه 1970 زندگی در بریتانیا؟
  • بیشتر ببینید سود غول های انرژی در بحبوحه بحران هزینه زندگی افزایش می یابد
  • بیشتر ببینید پرداخت و تورم بخش عمومی: چه پیوندی دارد؟

ساندی تلگراف آخر هفته گذشته گزارش داد که داونینگ استریت در حال طرح ریزی برای خرده فروشان است تا سقف قیمتی را برای اقلام غذایی اساسی مانند نان و شیر برای کمک به مقابله با افزایش هزینه های زندگی در نظر بگیرند. مانند فرانسه و آلمان با خرده فروشان به توافق رسیده اند.

تیم فارون، نماینده حزب لیبرال دموکرات و سخنگوی محیط زیست، در زمانی که مردم برای تامین غذای خانواده خود با مشکل مواجه بودند، خواستار تحقیق درباره “سودجویی بی شرمانه” توسط سوپرمارکت ها شد.

هفته گذشته، سازمان نظارت بر رقابت و بازار گفت که قیمت سوخت سوپرمارکت‌ها و بازار مواد غذایی را دقیق‌تر بررسی خواهد کرد تا ارزیابی کند که آیا «شکست در رقابت» باعث پرداخت بیش از حد مشتریان می‌شود یا خیر.

حرص و طمع چیست؟

به گفته اسکای نیوز، “کلمات جدید در اقتصاد”، طمع و طمع “کلمه ای زشت برای یک پدیده زشت” است: این ایده که مشاغل از تورم بالا و بحران هزینه زندگی با افزایش قیمت ها فراتر از افزایش خود سود می برند. هزینه های خود را به منظور افزایش سود.

پست جدید پیشنهادی
شرکت ارگانو - شرکت ارگانو, ژئوممبران آتارفیل اسپانیا

گاردین گفت: اتهام این است که مشاغل بزرگ از همه گیری و جنگ اوکراین برای افزایش سود خود استفاده کرده اند و از پرداخت سود سهام به سهامداران محافظت می کنند و درگیر «افزایش های سیستماتیک و بیش از حد قیمت ها هستند که می تواند عادلانه قیمت ها را افزایش دهد یا … بیشتر احساسی، طمع و طمع».

آکسیوس می‌گوید: «زمانی که به‌عنوان یک نظریه حاشیه‌ای کنار گذاشته می‌شد، این ایده که «تشنگی شرکت‌ها برای سود باعث افزایش تورم می‌شود» اکنون توسط اقتصاددانان و سیاست‌گذاران جدی‌تر گرفته می‌شود.

این ادعا که سود باعث افزایش تورم در ایالات متحده شد، زمانی که در میان اقتصاددانان پدیدار شد، توسط انواع جریان اصلی “محور” شد، اما “اوایل سال جاری تغییر کرد”.

در ماه مارس، پل دونوان، اقتصاددان ارشد مدیریت ثروت جهانی UBS، «تورم ناشی از حاشیه سود» را توصیف کرد. او گفت که در اواخر سال 2022 و اوایل سال جاری، شرکت ها قیمت ها را فراتر از حد مورد نیاز افزایش دادند، به ویژه در کالاهای خرده فروشی و مصرفی.

آیا طمع در واقع در حال وقوع است؟

بر اساس تحلیل Unite، بزرگترین اتحادیه کارگری بخش خصوصی بریتانیا، میانگین حاشیه سود 350 شرکت برتر فهرست شده در بورس لندن از 5.7 درصد در نیمه اول سال 2019 به 10.7 درصد در نیمه اول سال 2022 افزایش یافته است. .

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ماساچوست آمهرست انجام شد، سال گذشته، حاشیه سود شرکت‌های آمریکایی به بالاترین سطح خود از زمان جنگ جهانی دوم رسید.

در همان سال، مطالعه‌ای توسط گاردین نشان داد که شرکت‌هایی سودجویی می‌کردند که به نظر می‌رسید قیمت‌ها را فقط به دلیل افزایش هزینه‌های مواد خام افزایش می‌دادند.

بر اساس گزارش دفتر آمار ملی، تورم قیمت مواد غذایی در بریتانیا به سرعت از نرخ رشد دستمزدها پیشی گرفته است: 7 درصد در بخش خصوصی در ژانویه تا مارس 2023، و 5.6 درصد در بخش دولتی.

پست جدید پیشنهادی
به قیمت مناسب می باشد

بر اساس داده های Statista، امتیاز شاخص قیمت مصرف کننده برای مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی در بریتانیا در سه ماهه اول سال 2023 به 128.1 رسید که نشان می دهد قیمت مواد غذایی و نوشیدنی در مقایسه با سال 2015 به میزان 28.1 درصد افزایش یافته است.

و این ارقام “تنوع بیشتر را پنهان می کنند”، به گفته The New Statesman. هزینه مواد غذایی اساسی مانند شیر با سرعت بیشتری نسبت به سایر اقلام در حال افزایش است.

اما غذا منطقاً باید ارزان‌تر باشد – شاخص قیمت جهانی آژانس غذای سازمان ملل (FFPI) در سال منتهی به آوریل نزدیک به 20 درصد کاهش یافت.

به گزارش اسکای نیوز، معیار دیگری از قیمت ها، کاهش دهنده تولید ناخالص داخلی منطقه یورو، نشان می دهد که “بخش قابل توجهی” از افزایش قیمت ها به افزایش سود منتهی می شود.

با این حال، طبق تحقیقات اخیر دانشکده اقتصاد لندن، یک سوم تورم قیمت مواد غذایی در بریتانیا از سال 2019 در واقع به دلیل برگزیت کاهش یافته است. در این گزارش آمده است که خانوارهای انگلیسی از زمان برگزیت 7 میلیارد پوند برای پوشش هزینه موانع تجاری بر واردات مواد غذایی از اتحادیه اروپا پرداخت کرده اند.

بین دسامبر 2019 و مارس 2023 قیمت مواد غذایی تقریباً 25 درصد افزایش یافت. این تحلیل نشان می دهد که در غیاب برگزیت این رقم 8 درصد (30 درصد) کمتر خواهد بود.

سوپرمارکت ها و کارشناسان اقتصادی چه می گویند؟

روسای سوپرمارکت ها ادعا کرده اند که رشد فروش آنها در واقع با تورم اصلی همخوانی ندارد، زیرا حاشیه سود آنها بسیار باریک است.

پست جدید پیشنهادی
مهره مار هندی اصل هندوستان

در پاسخ به این سوال که آیا Sainsbury’s از تورم به عنوان بهانه ای برای افزایش سود استفاده کرده است یا خیر، مدیرعامل Simon Roberts به بی بی سی گفت: “مطمئنا نه.”

رابرتز گفت: “ما نسبت به سال گذشته سود کمتری داشتیم و این به این دلیل است که تصمیمات واقعا آگاهانه ای گرفتیم تا قیمت های خود را تا حد ممکن پایین نگه داریم.”

فایننشال تایمز گفت: “نشانه زیادی از سودجویی” در نتایج اخیر سود سوپرمارکت وجود نداشت.

به گفته اندرو گوین، تحلیلگر سهام BNPP Exane که در این مقاله نقل شده است، حاشیه سود بخش مواد غذایی در اروپا طی پنج سال گذشته به طور متوسط ​​60 واحد پایه کاهش یافته است.

هلن توماس، ستون نویس تجاری FT نوشت: «تبدیل کردن سوپرمارکت ها به تبهکاران تورم مواد غذایی» و نگرانی در مورد تورم طمع، «مفید نیست».

بن برادبنت، معاون رئیس بانک انگلستان (BoE)، در کنفرانس مطبوعاتی گزارش سیاست پولی در ماه مه گفت: در بریتانیا، “هیچ افزایشی در سهم سود درآمد ملی وجود ندارد”. او گفت که ارقام سود شرکت ها در بریتانیا و منطقه یورو “داستان یکسانی” را بیان نمی کند.

به گفته مایکل ساندرز، مستقر سابق نرخ بهره بانک مرکزی اروپا و مشاور ارشد اقتصادی در مشاور اقتصادی آکسفورد، تورم سرسام آور، حتی در قیمت مواد غذایی، به حاشیه سود بیشتر نمی رسد.

ساندرز، که از سال 2016 تا 2022 در کمیته سیاست پولی BoE بود، در همان کنفرانس گفت: تورم طمع “منعکس کننده واقعیت برای بریتانیا” نیست.

او گفت که “اکثریت قاطع” افزایش تورم “منعکس کننده فشار هزینه ها از جانب انرژی و سایر کالاها است”.