تکامل توضیح داد: چگونه نظریه داروین جهان را تغییر داد

در این مجموعه، هفته به ایده‌ها و نوآوری‌هایی می‌پردازد که نگاه ما به جهان را برای همیشه تغییر داد.

تکامل در 60 ثانیه

با توجه به درک تکامل، پروژه مشترک موزه دیرینه شناسی دانشگاه کالیفرنیا و مرکز ملی آموزش علوم ایالات متحده، “ایده اصلی تکامل بیولوژیکی این است که تمام حیات روی زمین یک نیای مشترک دارند.”

از این جرقه حیات، میلیون ها گونه مختلف که جهان طبیعی زمین را تشکیل می دهند، رشد کردند. این سایت اطلاعاتی می افزاید: «تکامل در قلب خود به این معناست که همه ما پسر عموزاده های دور هستیم: انسان ها و درختان بلوط، مرغ مگس خوار و نهنگ ها».

فرآیند تکامل از تغییرات ژنتیکی کوچکی در طول نسل‌ها تشکیل شده است – به عنوان مثال بر شکل منقار پرنده یا رنگ یک گل – به عنوان سازگاری با عوامل محیطی.

اگر یک موجود زنده دارای ویژگی ژنتیکی خاصی باشد که به آن مزیتی در محیط خود می دهد، احتمال بیشتری دارد که با موفقیت تولید مثل کند – فرآیندی که به عنوان “انتخاب طبیعی” شناخته می شود.

در طول نسل‌های متوالی، این ویژگی که زمانی نادر بود استاندارد می‌شود و با توجه به زمان کافی، این فرآیند منجر به تشکیل گونه‌های جداگانه می‌شود. به گفته نشنال جئوگرافیک، امروزه حدود 8.7 میلیون گونه گیاهی و جانوری وجود دارد، اما “تاکنون تنها حدود 1.2 میلیون گونه شناسایی و توصیف شده است که بیشتر آنها حشرات هستند.” این بدان معناست که میلیون‌ها موجود دیگر یک راز کامل باقی می‌مانند.»

چگونه توسعه یافت؟

در سال 1831، یک طبیعت‌شناس جوان بریتانیایی به نام چارلز داروین به خدمه HMS Beagle پیوست تا کشتی را در یک سفر پنج ساله در اطراف خط ساحلی آمریکای جنوبی همراهی کند و از طریق نیوزلند، استرالیا و تاهیتی بازگردد.

بیوگرافی گفت: “در طول سفر، داروین نمونه های طبیعی مختلفی از جمله پرندگان، گیاهان و فسیل ها را جمع آوری کرد.” این سایت ادامه می دهد که بر اساس مشاهدات خود، او “شروع به ایجاد یک نظریه انقلابی در مورد منشاء موجودات زنده کرد که برخلاف دیدگاه رایج سایر طبیعت گرایان در آن زمان بود”.

داروین با آگاهی از اینکه ایده‌هایش عمیقاً متجاوزانه است، تا سال 1859 منتظر ماند تا سرانجام یک مرور کلی از یافته‌های خود را با عنوان «درباره منشأ گونه‌ها» منتشر کرد.

اگرچه عناصری از آنچه ما اکنون به عنوان تکامل می شناسیم قبل از کار پیشگامانه داروین در جامعه علمی مورد بحث قرار گرفته بود، او اولین کسی بود که یک تئوری کامل برای توسعه جهان طبیعی ارائه کرد.

این کتاب به سرعت بسیار فراتر از محافل آکادمیک پرفروش شد و بحث عمومی داغی را در مورد دیدگاه افراطی او و پیامدهای آن برای بشریت، علم و دین ایجاد کرد.

در سال 1871، داروین کتاب دومی را به نام «تبار انسان» منتشر کرد که بر چگونگی شکل‌دهی اصول تکامل و انتخاب طبیعی به توسعه نوع بشر متمرکز بود.

چگونه نظریه های او جهان را تغییر داد؟

داروین پیشاپیش تأثیری که کارش بر درک ما از جهان خواهد داشت را درک کرد. جولیا کینت، پروفسور تاریخ و تانیا لتی، حشره شناس، هر دو گفتند که این کتاب نه تنها «متن بنیادی علوم زیستی است، بلکه ایده های موجود در آن بر انواع رشته های دیگر، از جمله انسان شناسی، مطالعات دینی و کلاسیک ها تأثیر گذاشته است». دانشگاه سیدنی در مقاله ای در گفتگو.

همه کاربردهای نظریه داروین قابل تحسین نیستند. موزه تاریخ طبیعی آمریکا می‌گوید، برای مثال، «داروینیسم اجتماعی» یکی از این «نادرست‌خوانی‌های فاحش» است. این ایدئولوژی ایده داروین در مورد “مبارزه برای هستی” بیولوژیکی را به اشتباه گرفت و آن را به طور گسترده تر در جامعه و فرهنگ بشری به کار برد.

این ایده بیشتر به فیلسوف تکاملی هربرت اسپنسر نسبت داده می شود، که اصطلاح «بقای شایسته ترین ها» را ابداع کرد و اغلب به خاطر تداوم این ایده به یاد می آورند که «موفق ها سزاوار موفقیت خود هستند در حالی که کسانی که شکست می خورند مستحق شکست خود هستند».

دن مک میلان مورخ در کتاب خود با عنوان «چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد: توضیح هولوکاست» استدلال می کند که داروینیسم اجتماعی «به صراحت هیتلر و بسیاری دیگر از عاملان اصلی هولوکاست را برانگیخته است».

کار داروین همچنین نبردی چند نسلی بین علم جریان اصلی و محافظه‌کاری مذهبی ایجاد کرد.

بحث برانگیزترین جنبه نظریه تکامل، تناقض آشکار آن با روایت کتاب مقدس از آفرینش بود، که در آن خدا حیوانات و انسان ها را عمداً و در شکل کامل آنها آفرید.

تصویر تکامل میمون‌ها به انسان – یک حرام‌زاده‌سازی خام از نظریه واقعی داروین، که فرض می‌کرد انسان‌ها و میمون‌ها اجداد دور مشترک دارند – او را در معرض محکومیت و تمسخر قرار داد.

بدنام ترین درگیری در سال 1925 رخ داد، زمانی که قانونگذاران تنسی قانون باتلر را تصویب کردند که تدریس نظریه تکامل در مدارس دولتی ایالات متحده را ممنوع می کرد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا فوراً پیشنهاد کرد که هزینه‌های قانونی هر معلمی را که مایل به سرپیچی از قانون بود، تامین کند و به زودی یک داوطلب در جان تی اسکوپز پیدا کرد.

اگرچه اسکوپز مجرم شناخته شد و 100 دلار جریمه شد، اما این حکم یک پیروزی بزرگ برای جنبش ضد تکامل بود.

در پوشش مطبوعاتی محاکمه، اجماع آشکاری به وجود آمد که وکیل مدافع کلارنس دارو از مخالفان خلاقیت خود بهتر عمل کرده است. سرویس پخش عمومی ایالات متحده (PBS) گفت: علاوه بر این، پرونده دفاعی “موفق شد که شواهد علمی برای تکامل را منتشر کند” و دادگاه Scopes در نهایت به تغییر افکار عمومی به نفع تکامل اعتبار داده می شود.

با این وجود، نزدیک به 100 سال بعد، آموزش تکامل در مدارس همچنان یک موضوع حساس است، به ویژه در بخش هایی از ایالات متحده. برای مثال، در ایالت مونتانا، لایحه‌ای با حمایت جمهوری‌خواهان که در اوایل سال 2023 ارائه شد، به دنبال منع مدارس دولتی از تدریس «نظریه‌های علمی» از جمله تکامل بود.

دام گیلیان بیر، که ویرایش کلاسیک جهان آکسفورد از “درباره منشاء گونه ها” را ویرایش کرده است، می نویسد: تأثیر و بحث پیرامون تکامل نشان می دهد که این هرگز صرفاً یک موضوع آکادمیک نبوده است.

او افزود: «در عوض، «خوانندگان داستان‌های کاملاً متفاوت و اغلب متناقض درباره ظهور یا سقوط نوع بشر، درباره «بقای شایسته‌ترین» یا نیاز به همکاری، درباره تنوع و انتخاب را از آن برداشته‌اند. “این توانایی برای ایجاد درک گسترده از زندگی، زیربنای موفقیت انقلابی کار است.”