جفری هینتون: «پدرخوانده هوش مصنوعی» که گوگل را ترک کرد تا درباره فناوری هشدار دهد

جفری هینتون، مردی که اغلب از او به عنوان “پدرخوانده هوش مصنوعی” یاد می شود، شغل خود را در گوگل به دلیل نگرانی در مورد خطراتی که این فناوری برای بشریت ایجاد می کند، کنار گذاشته است.

این دانشمند کامپیوتر، که رهبری تیمی را که در سال 2012 یک شبکه عصبی تجزیه و تحلیل تصویر ساختند، توسط گوگل در دهه گذشته برای کمک به توسعه فناوری هوش مصنوعی این شرکت استخدام شد.

با این حال، این هفته «او رسماً به گروه کر رو به رشدی از منتقدان پیوست که می‌گویند [tech] شرکت‌ها با کمپین تهاجمی خود برای ایجاد محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی مولد، فن‌آوری که چت ربات‌های محبوبی مانند ChatGPT را نیرو می‌دهد، به سمت خطر رقابت می‌کنند.» نیویورک تایمز (NYT) گفت.

جفری هینتون کیست؟

جفری هینتون، نوه جورج بول، ریاضیدانی که جبر بولی را اختراع کرد، در سال 1947 در ویمبلدون به دنیا آمد.

هینتون گفت اولین بار پس از اینکه یکی از دوستان مدرسه ای پیشنهاد کرد که مغز ممکن است مانند یک هولوگرام کار کند، الهام گرفت که روانشناسی و علوم کامپیوتر را دنبال کند. برای ایجاد تصاویر هولوگرافیک، افراد نحوه برخورد پرتوهای نور از یک جسم را ثبت می کنند. هینتون با اعمال این ایده در ذهن انسان، شروع به بررسی این موضوع کرد که آیا مغزها ممکن است به طور مشابه کار کنند و هر خاطره به جای اینکه فقط در یک مکان باشد، در یک شبکه عصبی پخش می شود.

او در سال 2014 به مجله Wired گفت: “من از این ایده بسیار هیجان زده شدم.”

پست جدید پیشنهادی
نمی دانید آنتی اسکالانت چیست؟

این مکاشفه باعث شد که هینتون شبکه های عصبی را در کمبریج و دانشگاه ادینبورگ کشف کند. در نهایت کار او باعث شد تا سعی کند روش جدیدی برای استفاده از فناوری محاسباتی برای ایجاد نوعی هوش مصنوعی ایجاد کند که اکنون آن را “یادگیری عمیق” می نامیم.

وایرد گفت که این زمانی “یک چیز دور از ذهن” بود، اما در نهایت یادگیری عمیق به جریان اصلی تبدیل شد. در نهایت، به گفته گاردین، تحقیقات هینتون «راه را برای سیستم‌های فعلی مانند ChatGPT هدایت کرد».

“بازیگران بد از آن برای چیزهای بد استفاده می کنند”

هینتون در مصاحبه خود با NYT گفت که اکنون به طور خاص گوگل را ترک کرده است تا بتواند آزادانه در مورد خطرات ناشی از هوش مصنوعی صحبت کند.

هینتون به روزنامه گفت: «مشکل است که ببینیم چگونه می‌توان از استفاده بازیگران بد برای کارهای بد جلوگیری کرد.

به گفته هینتون، گوگل تا سال گذشته، زمانی که مایکروسافت شروع به ترکیب یک ربات چت در موتور جستجوی بینگ خود کرد، «محافظ مناسب» فناوری هوش مصنوعی بود. این موضوع باعث نگرانی گوگل در مورد کسب و کار جستجوی خود شد.

هینتون در گفتگو با بی بی سی گفت که برخی از خطرات چت ربات های هوش مصنوعی “بسیار ترسناک” هستند.

“من به این نتیجه رسیده ام که نوع هوشی که ما در حال توسعه هستیم با هوشی که داریم بسیار متفاوت است.”

او افزود: «بنابراین انگار شما 10000 نفر داشتید و هر زمان که یک نفر چیزی یاد گرفت، همه به طور خودکار آن را می دانستند. و اینگونه است که این چت ربات ها می توانند خیلی بیشتر از هر شخص دیگری بدانند.”

پست جدید پیشنهادی
راهنمای جامع کوچک کردن سینه با ورزش - زیبا کلیک

نگرانی‌های کوتاه‌مدت هینتون حول توانایی هوش مصنوعی برای تولید عکس‌ها، فیلم‌ها و متن‌های واقعی است که می‌تواند به اینترنت سرازیر شود و به مشکلاتی در تشخیص حقیقت منجر شود. او همچنین نگران است که هوش مصنوعی در آینده ای نه چندان دور جایگزین بسیاری از مشاغل از جمله مشاغلی مانند دستیار شخصی و مترجم شود.

یک “رویکرد مسئولانه” به هوش مصنوعی؟

گوگل گفت که از کمک های هینتون به این شرکت در دهه گذشته قدردانی می کند، اما معتقد است که در رویکرد خود به هوش مصنوعی “مسئول” است.

من عمیقاً از گفتگوهای متعدد خود در طول سال ها لذت برده ام. دلم برایش تنگ خواهد شد و برایش آرزوی سلامتی دارم!» جف دین، دانشمند ارشد گوگل در بیانیه ای گفت. به عنوان یکی از اولین شرکت هایی که اصول هوش مصنوعی را منتشر کرد، ما همچنان متعهد به رویکردی مسئولانه نسبت به هوش مصنوعی هستیم. ما به طور مداوم در حال یادگیری درک خطرات نوظهور و در عین حال جسورانه نوآوری هستیم.

به گزارش NYT: “او گفت که بخشی از او اکنون از کار زندگی خود پشیمان است.” اما «خودم را با این بهانه عادی دلداری می‌دهم: اگر من این کار را نمی‌کردم، شخص دیگری انجام می‌داد».

هینتون اضافه کرد که وقتی مردم از او می‌پرسیدند که چرا روی فناوری کار می‌کند که خطراتی را به همراه دارد، رابرت اوپنهایمر را که رهبری تلاش‌های ایالات متحده برای ساخت بمب اتمی را رهبری می‌کرد، تعریف می‌کرد: «وقتی چیزی را می‌بینید که از نظر فنی شیرین است، جلو می‌روید و انجام دهید.”

پست جدید پیشنهادی
دیسپرس کردن اروزیل - مقالات

اما، این روزنامه خاطرنشان کرد: “او دیگر این را نمی گوید.”