جک تکسیرا: چگونه یک خلبان 21 ساله به افشاگری پنتاگون تبدیل شد

یک نیروی هوایی 21 ساله آمریکایی قرار است امروز در رابطه با افشای اسناد نظامی بسیار محرمانه درباره جنگ اوکراین و دیگر مسائل امنیت ملی در دادگاه حاضر شود.

  • بیشتر ببینید چگونه ادوارد اسنودن در روسیه به پایان رسید
  • بیشتر ببینید اسناد پنتاگون: بدترین درز اطلاعاتی آمریکا در یک دهه اخیر
  • بیشتر ببینید آیا جمهوری خواهان ایالات متحده در قبال اوکراین نرمش می کنند؟

واشنگتن پست می‌گوید: «احتمالاً بزرگترین افشاگری ارتش در حداقل یک دهه اخیر است و اسرار همه چیز از شکاف‌های پدافند هوایی اوکراین گرفته تا جزئیات نحوه جاسوسی ایالات متحده از متحدان و شرکای خود را فاش کرده است».

اما چگونه – و چرا – یک جوان 21 ساله مقصر ادعایی شد؟

“خودنمایی برای دوستان”

اف بی آی دیروز، 90 دقیقه پس از آنکه نیویورک تایمز او را به عنوان مدیر گروه آنلاین Thug Shaker Central، جایی که مخفیگاه اسناد اطلاعاتی فاش شده برای اولین بار در آنجا ظاهر شد، دستگیر کرد.

واشنگتن پست گفت: عکس‌های اسناد منتشر شده در فضای مجازی حاوی «ردی از سرنخ‌ها» بود که «اقلامی در پس‌زمینه آن شامل چسب گوریلا، کلاه بوستون رد ساکس و مجلات شکار بود».

اعضای گروه دیسکورد به نیویورک تایمز گفتند که تکسیرا از طریق افشاگری‌های خود در تلاش برای پیشبرد منافع روسیه یا اوکراین نبود، اما او به دولت آمریکا بی‌اعتماد عمیقی داشت. فوربس گزارش داد که آنها افزودند که این افشاگری ها “کمی برای خودنمایی به دوستان” بوده است.

برخی از اعضا فیلم واشنگتن پست را نشان دادند که تکسیرا “قبل از شلیک تفنگ، توهین های نژادپرستانه و یهودی ستیزانه را فریاد می زد.” جوک های نژادپرستانه نیز در گروه دیسکورد به اشتراک گذاشته شد. اما به گفته یکی از دوستان، ارزیابی احساسات واقعی Teixeira با توجه به اینکه “این سرور در چند لایه کنایه بود” دشوار بود.

یک منبع آسوشیتدپرس به نقل از گاردین گفت که تیشیرا ارتش ایالات متحده را «از زمانی که توسط سیاستمداران نخبه اداره می شد» محکوم کرده و از پیوستن خود به آن «ابراز پشیمانی» کرده است.

“مراقب مرد ساکت باش”

نمایه ای از Teixeira در استیم، یک وب سایت محبوب بین گیمرها، شامل یک جمله معروف اما غیرقابل انتساب است: «مراقب مرد ساکت باشید. در حالی که دیگران صحبت می کنند، او تماشا می کرد. و در حالی که دیگران عمل می کنند، او برنامه ریزی می کند. و وقتی بالاخره استراحت کردند… او ضربه می زند.»

چگونه چنین شخصیتی به فایل های حساس دسترسی پیدا کرد؟ نیویورک پست گفت: “چندین توضیح ممکن وجود دارد.” این به نقل از یک سخنگوی پنتاگون گفت که حتی در “موقعیت پایین” او، شغل تکیرا ممکن است نیاز به مجوز داشته باشد که به او امکان دسترسی به مطالب حساس را می دهد.

طبق سوابق نظامی، Teixeira در پایگاه گارد ملی هوایی Otis در ماساچوست، محل استقرار 102 بال اطلاعاتی مستقر بود. نیویورک پست اضافه کرد که «احتمال» وجود دارد که کار تکسیرا با این جناح مستلزم دسترسی او به «کانال‌های حساس» باشد.

یک مقام آمریکایی به واشنگتن پست گفت که تیکیرا از طریق یک شبکه کامپیوتری وزارت دفاع، موسوم به سیستم ارتباطات اطلاعاتی مشترک جهانی، به اطلاعات نظامی بسیار محرمانه دسترسی داشت که به او امکان خواندن و چاپ بالقوه اسناد طبقه بندی شده را می داد.

در حالی که پنتاگون با انبوهی از سؤالات مواجه بود، یک سخنگوی گفت ارتش اغلب اطلاعات طبقه بندی شده را به جوانان می سپارد. با این حال، به نوشته تایمز، اگر اتهامات علیه او ثابت شود، ایمان به تکسیرا «بی‌جا» بوده است.

“بی کفایتی خیره کننده”

مارک تیسن، سخنرانی‌نویس سابق جرج دبلیو بوش، به فاکس نیوز گفت: «بی‌کفایتی خیره‌کننده است. سناتور تیم اسکات افزود که این افشاگری یک “رویداد عظیم و فاجعه بار است که هرگز نباید اتفاق می افتاد”. روزنامه تایمز خاطرنشان کرد که در اوایل این هفته، نمایندگان پارلمان هشدار دادند که زندگی بریتانیایی ها به خطر افتاده است.

با این حال، فوربس گفت که مقامات “اهمیت نشت را کم اهمیت جلوه داده اند” و یکی از دستیاران رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی آن را چیزی جز “غبار در چشم” توصیف کرد. جو بایدن اصرار داشت که از هیچ اطلاعاتی “که پیامدهای بزرگی دارد” آگاه نیست. این سایت خبری افزود، با این وجود، افشای اطلاعات «هنوز پنتاگون» را آزار داده است.

Zachary B. Wolf برای CNN نوشت: این دستگیری “مشکل بزرگتر اسناد طبقه بندی شده را فاش می کند”.

او نوشت: اگر «رسوایی‌های متعدد قبلی و در حال انجام» در مورد اطلاعات طبقه‌بندی‌شده «یک زنگ خطر نیست که دولت ایالات متحده مشکلی دارد، شاید دستگیری جک تکسیرا این کار را انجام دهد».

ولف خاطرنشان کرد که «جهان بسیار بزرگی» از مردم به «داده‌های فوق محرمانه» دسترسی دارند، با بیش از 2.8 میلیون نفر از مجوز امنیتی تا اکتبر 2017 – بیش از 1.6 میلیون با دسترسی به اطلاعات محرمانه یا سری و نزدیک به 1.2 میلیون نفر. با دسترسی به اطلاعات فوق سری