خبرهای خوب سلامتی: هفت کشف شگفت‌انگیز پزشکی که در سال 2023 انجام شد

پیشرفت های علمی در سراسر جهان در حال انجام است، زیرا متخصصان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع شرایط و بیماری های بهداشتی هستند.

با این حال، به نظر می رسد که اکتشافات پزشکی در سال 2023 تاکنون جهشی داشته و زمینه های تحقیقاتی متعددی باعث پیشرفت های مهم شده است.

بیوان هرلی از ایندیپندنت نوشت: بر اساس سال گذشته، «اکتشافات شاخص، برخی از اوج ده‌ها کار، زمینه‌های امیدواری را فراهم می‌کنند».

در اینجا برخی از اخبار خوب پزشکی تا کنون در سال 2023 آمده است.

یک آزمایش ساده برای سرطان سینه

آیا می توان از یک آزمایش اثر انگشت ساده برای غربالگری سرطان سینه زنان استفاده کرد؟ این احتمالی است که با مطالعه 15 زن مطرح شد که نشان داد عرق روی انگشتان حاوی پروتئین هایی است که تشخیص سرطان سینه را با درجه بالایی از دقت ممکن می کند. محققان دانشگاه شفیلد هالام از لیزر واجذب/یونیزاسیون/ طیف سنجی جرمی به کمک ماتریکس برای تجزیه و تحلیل اسمیر اثر انگشت بیماران مبتلا به سرطان پستان خوش خیم، زودرس یا متاستاتیک استفاده کردند. با استفاده از یادگیری ماشینی، این فناوری توانست دسته سرطان را با دقت 98 درصد پیش بینی کند. روش‌های کنونی غربالگری و تشخیص، مانند بیوپسی و ماموگرافی، مؤثر هستند، اما می‌توانند ناراحت‌کننده و از نظر فرهنگی غیرقابل قبول باشند. این تیم گفت که آزمایش آنها فقط اثبات مفهوم را ارائه کرده است، اما با چنین نتایج امیدوارکننده ای امیدوارند اکنون این تحقیق را به مرحله بعدی ببرند.

چگونه حس بویایی را بازیابی کنیم

به گزارش دیلی تلگراف، افرادی که توسط کووید از حس بویایی خود ربوده اند، ممکن است بتوانند با استشمام یک پرتقال دو بار در روز آن را بازیابی کنند. در اوایل همه‌گیری، آنوسمی (از دست دادن حس بویایی یا چشایی) یک علامت رایج کووید بود. در امواج بعدی با ظهور انواع جدید نادرتر شد، اما در حالی که برخی از مبتلایان پس از چند هفته حواس خود را به دست آوردند، به نظر می‌رسید که برخی دیگر از دست دادن دائمی را تجربه کرده‌اند. با این حال، در اوایل سال جاری، یک مطالعه نشان داد که این ممکن است با «تمرین بویایی» برگشت‌پذیر باشد: ده ثانیه استشمام عطرهای رایج خانگی مانند لیمو یا قهوه دو بار در روز. با بررسی اسکن‌های ام‌آر‌آی، تیمی از دانشگاه کالج لندن دریافتند که افرادی که پس از کووید بویایی دائمی از دست می‌دهند، ارتباط بین قشر اوربیتوفرونتال و قشر جلوی مغز را مختل کرده‌اند – اما چنین «سیم‌کشی مجدد» در مغز افرادی وجود ندارد که حس بوی دوباره برگشت که نشان می دهد آسیب قابل برگشت است. دکتر جد وینگرو، یکی از نویسندگان این مطالعه منتشر شده در eClinicalMedicine، می گوید که این احتمال را افزایش می دهد که با آموزش بویایی، مغز ممکن است بتواند مسیرهای از دست رفته را بازیابی کند و حس بویایی بازگردد.

آیا BO اثر تسکین دهنده دارد؟

هر کسی که این مطلب را در حالی که در قطاری شلوغ گیر کرده است بخواند ممکن است شک داشته باشد، اما محققان دریافته اند که بوی عرق دیگران اثر آرام بخشی دارد. تیم سوئدی از داوطلبان خواست عرق زیربغل خود را از زمانی که در حال تماشای یک فیلم ترسناک یا شاد بودند، اهدا کنند. سپس 48 زن مبتلا به اضطراب اجتماعی را برای استشمام یکی از نمونه‌ها یا هوای پاک به عنوان کنترل انتخاب کردند، زیرا آنها نیز تحت درمان ذهن آگاهی قرار گرفتند. نتایج آنها نشان داد که کسانی که عرق را استشمام کرده بودند به طور قابل توجهی بهتر به درمان پاسخ دادند. بیمارانی که در معرض عرق قرار گرفته بودند، 39 درصد کاهش نمره اضطراب را نشان دادند، در حالی که آنهایی که فقط درمان را انجام دادند، 17 درصد کاهش داشتند. محققان مؤسسه کارولینسکا، پیشنهاد می‌کنند که واکنش عاطفی یک فرد، سیگنال‌های شیمی‌درمانی را در عرق او تولید می‌کند که شخص ثالث می‌تواند دریافت کند. با این حال، در حالی که یافته‌های خود را در یک کنفرانس پزشکی در پاریس ارائه می‌کردند، گفتند که از دریافت این که پاسخ بیماران بدون توجه به اینکه کدام نمونه عرق را استشمام کرده‌اند – چه از فیلم ترسناک و چه از فیلم شاد، یکسان بوده است شگفت‌زده شده‌اند. . در این صورت، فقط می تواند حس حضور انسانی دیگری باشد که مردم را آرام می کند.

نوزادان به کره بادام زمینی نیاز دارند

تقریباً از هر 50 کودک بریتانیایی، یک کودک آلرژی به بادام زمینی دارد، اما محققان محاسبه کرده اند که اگر همه نوزادان از حدود چهار ماهگی با کره بادام زمینی آشنا شوند، این نسبت می تواند کاهش یابد. قبلاً توصیه رسمی این بود که تا سن سه سالگی به کودکان محصولات بادام زمینی ندهید. سپس در سال 2018، با توجه به مطالعاتی که نشان می‌داد قرار گرفتن در معرض تأخیر در معرض محصولات بادام‌زمینی بیشتر آلرژی‌ها را ایجاد می‌کند، این مدت به شش ماه کاهش یافت. با این حال، اکنون تیمی از کالج کینگ لندن، داده‌های آزمایش‌های کنترل تصادفی‌سازی شده مختلف را بررسی کرده‌اند و دریافتند که “پنجره فرصت” واقعی برای مهار آلرژی بین چهار تا شش ماه است. آنها با استفاده از مدل سازی کامپیوتری محاسبه کردند که اگر همه نوزادان در آن سن در معرض محصولات بادام زمینی قرار بگیرند، میزان آلرژی را تا 77 درصد کاهش می دهد. به والدینی که به نوزادان خود بادام زمینی می خورند توصیه می شود هفته ای سه بار یک قاشق چای خوری پر از کره بادام زمینی صاف مخلوط با شیر مادر یا شیر خشک به آنها بدهند. به نوزادان نباید آجیل کامل یا خرد شده داده شود، زیرا این آجیل می تواند خطر خفگی باشد. در آن سنین پایین، واکنش های آلرژیک نادر و معمولا خفیف است.

بازیابی حرکت پس از سکته مغزی

زنی که در سال 2012 بر اثر یک سری سکته مغزی نیمه فلج شده بود، به لطف الکترودهای کاشته شده در گردنش، حرکت دستش بازسازی شد. سکته مغزی با ایجاد اختلال در ارتباطات بین مغز و نخاع، اغلب باعث فلج و ضعف عضلانی در بازوها می شود. اگرچه برخی از سیگنال‌ها هنوز هم می‌توانند از آن عبور کنند، اما برای تحریک فعالیت در نورون‌های حرکتی که حرکت ماهیچه‌ها را کنترل می‌کنند، ضعیف هستند. در مجله Nature Medicine، یک تیم آمریکایی توضیح داد که آنها به دنبال بازگرداندن حرکت با استفاده از الکترودها برای تحریک نورون‌های حسی هستند که با نورون‌های حرکتی ارتباط برقرار می‌کنند، و بدین ترتیب نورون‌های حرکتی را بیشتر پذیرای سیگنال‌های مغزی می‌کنند. هدر رندولیک گفت که از زمان سکته مغزی خود، در سن 22 سالگی، “یک دست در دنیای دو دست زندگی می کرد”. اما پس از نصب الکترودهای کم تهاجمی، او می توانست دوباره با چاقو و چنگال غذا بخورد.

پچ تستوسترون برای زنان

محققان در حال توسعه یک پچ تستوسترون برای زنان هستند تا به کسانی که میل جنسی آنها در دوران یائسگی کاهش یافته است کمک کند. اگرچه تستوسترون یک هورمون مردانه در نظر گرفته می شود، اما برای زنان نیز ضروری است. سطوح آن در طول یائسگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد، با این حال در حال حاضر هیچ درمان جایگزینی وجود ندارد که به طور خاص برای زنان در NHS در دسترس باشد. در عوض، برای زنانی که از میل جنسی کم در دوران یائسگی یا پس از یائسگی رنج می برند، ممکن است ژل های ساخته شده برای مردان تجویز شود. آنها باید روزانه استفاده شوند و قضاوت در مورد نسبت صحیح دوز می تواند مشکل باشد، تا حدی به این دلیل که برای زنان طراحی نشده است، بلکه به این دلیل که ژل به راحتی به لباس منتقل می شود. چسبی که توسط Medherant ساخته می‌شود، به پوست می‌چسبد تا دوز دقیق تستوسترون را برای زنان ارائه کند و فقط دو بار در هفته باید تعویض شود. قرار است پاییز امسال آزمایش شود و در صورت موفقیت آمیز بودن، احتمالا ابتدا در بریتانیا در دسترس خواهد بود.

حتی یک ازدواج بد هم می تواند خوب باشد

یک مطالعه نشان داده است که زندگی با شریک زندگی ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد – حتی اگر با هم خوشحال نباشید. محققان سوابق سلامتی بیش از 3300 نفر (که همه آنها بالای 50 سال داشتند) را که در The English Longitudinal Study of Ageing ثبت نام کرده بودند، بررسی کردند و داده های مربوط به چندین عامل از جمله شاخص توده بدنی، میزان افسردگی و روابط اجتماعی را بررسی کردند. و همچنین نتایج آنها در آزمایشات HbA1c – شاخص های قابل اعتماد متوسط ​​​​سطح قند خون. آنها دریافتند که متاهل بودن یا زندگی مشترک بدون در نظر گرفتن کیفیت رابطه با سطح قند خون پایین تر همراه است. و اینکه وقتی افراد رابطه را ترک کردند، سطح آنها به طور قابل توجهی تغییر کرد. این مطالعه فقط مشاهده ای بود، اما ممکن است زمانی که افراد در حال زندگی مشترک هستند، تلاش بیشتری برای تغذیه سالم داشته باشند و با هزینه های مشترک، پول بیشتری برای صرف غذای سالم داشته باشند. محققان گفتند که برای محافظت از افراد در این گروه سنی در برابر دیابت نوع 2، ایده خوبی است که به “موانعی که مانع شکل گیری روابط عاشقانه” در افراد مسن می شود، توجه شود.