خرید خودروی برقی: نحوه تامین مالی خرید

هزینه های بالای بنزین و نگرانی های زیست محیطی به افزایش فروش خودروهای الکتریکی کمک می کند.

طبق گزارش انجمن سازندگان و بازرگانان موتور (SMMT) مارس 2023 بزرگترین ماه ثبت شده برای فروش خودروهای الکتریکی بود.

خودروهای الکتریکی (EVs) بیش از یک مورد از هر سه ثبت نام در ماه را به خود اختصاص داده اند. SMMT گفت: علاوه بر این، خودروهای الکتریکی تقریباً 17 درصد از فروش را در سال گذشته به خود اختصاص دادند و برای اولین بار از خودروهای دیزلی جدید پیشی گرفتند.

MoneySuperMarket گفت، با توجه به بحران آب و هوا، افزایش فروش خودروهای برقی «تعجب آور نیست». وب سایت مقایسه اضافه کرد که خودروهای برقی مزایای زیادی دارند، اما هزینه های جاری پایین و آلایندگی صفر “نقاط اصلی فروش” هستند.

به گفته AA، با این حال، “ماشین های الکتریکی همچنان یک انتخاب گران قیمت هستند.” در حالی که شما می توانید یک خودروی بنزینی جدید را با کمتر از 10000 پوند انتخاب کنید، “تعداد کمی از خودروهای برقی” با قیمت کمتر از 20000 پوند وجود دارد. طبق گفته NimbleFins، هزینه متوسط ​​​​50000 پوند است.

آیا ارزش خرید ماشین برقی را دارد؟

به گفته مانی ویک، ایده داشتن یک ماشین الکتریکی جذاب به نظر می رسد. “شما نسبت به کمک به محیط زیست احساس رضایت ملایمی خواهید داشت و در حال حاضر مدل های مختلف زیادی در بازار وجود دارد، بنابراین مجبور نخواهید بود که با چیزهای درهم و زشت رانندگی کنید.”

وب‌سایت مالی توضیح داد که علاوه بر سازگاری با محیط‌زیست، کارکرد یک خودروی الکتریکی باید ارزان‌تر از یک خودروی معمولی باشد و هزینه‌های سوخت، یارانه‌های دولتی و جریمه‌های آلایندگی را در نظر بگیریم.

با این حال، به عنوان یک قاعده، خودروهای برقی از قبل هزینه بیشتری دارند، به علاوه بسیاری از یارانه های دولتی که قبلاً محبوب بودند، کاهش یافته است. وزارت حمل‌ونقل قبلاً برای کاهش هزینه‌های خرید و تشویق فروش یارانه‌ای برای خودروهای هیبریدی و برقی پلاگین پرداخت می‌کرد، اما سال گذشته این مشوق‌ها را لغو کرد و مدعی شد «در ایجاد بازاری بالغ برای خودروهای با آلایندگی بسیار کم موفق شده است».

پست جدید پیشنهادی
آموزش تکنیک های بازی مافیا ؛ چطور برنده بازی مافیا باشیم؟

شارژ یکی دیگر از مسائل است، به خصوص زمانی که صحبت از شارژ در مکان های عمومی می شود. صاحبان وسایل نقلیه برقی که شارژر در خانه دارند، از این مزیت برخوردارند که می توانند خودروهای خود را در یک شب زمانی که نرخ برق کمتر است، شارژ کنند. به گزارش تایمز، این می تواند تا 130 پوند برای هر 1000 مایل صرفه جویی کند. با این حال، “صرفه جویی برای رانندگانی که از شارژرهای عمومی استفاده می کنند به 40 پوند کاهش می یابد.”

DfT همچنین از لحاظ تاریخی به خرید شارژرهای خانگی کمک مالی می‌کرد، اما اکنون فقط برای صاحبخانه‌ها، کسانی که اجاره یا مالک یک آپارتمان هستند، یا کسانی که شارژر برای محل کار نصب می‌کنند، در دسترس است. در عوض اکنون پشتیبانی بر روی تاکسی‌ها، موتورسیکلت‌ها، وانت‌ها و کامیون‌ها، و وسایل نقلیه قابل دسترسی با ویلچر و نقاط شارژ عمومی متمرکز شده است.

این روزنامه اضافه کرد که از وزرا خواسته شده است که این اختلاف با مالیات بر ارزش افزوده را برطرف کنند، رانندگانی که در خانه 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده داخلی پرداخت می کنند در حالی که کسانی که از شارژرهای عمومی استفاده می کنند 20 درصد می پردازند.

اجاره خودروی برقی

مانند وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی، می توان یک خودروی برقی را از طریق لیزینگ، اجاره قرارداد شخصی یا خرید کرایه کرایه کرد. به گفته The AA، با اجاره یک خودروی برقی، می توانید در مدت زمان کمتری پرداخت کنید، با پرداخت های ماهانه و یک پرداخت اولیه کوچک به توزیع هزینه کمک می کند.

RAC اضافه کرد که لیزینگ در حال حاضر محبوب ترین گزینه برای تامین مالی یک خودروی الکتریکی است. ارائه‌دهنده خرابی توضیح داد که احتمالاً مقرون به صرفه‌ترین شکل تأمین مالی EV است، «نه حداقل به این دلیل که اساساً خودرو را از شرکت لیزینگ اجاره می‌کنید». برخی از معاملات ممکن است تا 200 پوند در ماه باشد.

پست جدید پیشنهادی
مذاکره کننده ارشد انگلیس به بوریس جانسون گفت که انتظار دارد معامله Brexit "اوایل هفته آینده"

MoneySuperMarket هشدار داده است که وقتی خودرویی را اجاره می‌کنید، مالک آن نیستید و با محدودیت‌هایی مانند محدودیت مسافت پیموده شده مواجه خواهید شد. همچنین نمی توانید آن را تغییر دهید.

صاحبان مشاغل و کارمندان نیز می توانند یک خودروی برقی را از طریق طرح قربانی حقوق اجاره کنند. DriveElectric توضیح داد که کارفرما وسیله نقلیه الکتریکی را از طریق یک شرکت مالی اجاره می دهد و این طرح را به عنوان یک امتیاز به کارمندان خود ارائه می دهد. کارمند با بخشی از حقوق ماهانه خود قبل از کسر مالیات، هزینه ماشین را پرداخت می کند که هر ماه سهم مالیاتی آنها را کاهش می دهد.

کاربران همچنان نیاز به پرداخت هزینه مالیات غیرنقدی (BIK) دارند، اما یکی از دلایلی که درایو الکتریک اضافه کرد که حقوق خودروهای برقی بسیار جذاب است، این است که BIK در حال حاضر 2 درصد بسیار پایین است. دولت بریتانیا تأیید کرده است که نرخ BIK به آرامی افزایش خواهد یافت، “اما در مقایسه با وسایل نقلیه موتور احتراق داخلی حداقل تا سال 2028 بسیار پایین خواهد ماند”.

قرارداد شخصی در مقابل خرید اجاره

MoneySuperMarket گفت: رانندگان همچنین می توانند یک خودروی الکتریکی را با قرارداد خرید شخصی (PCP) دریافت کنند، جایی که آنها یک سپرده اولیه پرداخت می کنند و مقداری از ارزش باقی مانده خودرو را وام می گیرند. هنگامی که قرارداد به پایان می رسد، می توانید یک پرداخت نهایی بزرگتر را برای نگهداری ماشین انجام دهید، یا فقط آن را پس دهید.

یک جایگزین، قرارداد خرید اجاره (HP) است که در آن هزینه یک خودروی الکتریکی جدید را در یک دوره ثابت تقسیم می‌کنید و در پایان مالک آن می‌شوید.

MoneySuperMarket اضافه کرد، در حالی که PCP عموماً پرداخت‌های ماهانه کمتری نسبت به HP ارائه می‌کند، موجودی مالی شما با PCP کندتر کاهش می‌یابد – «بنابراین در مقایسه با قرارداد HP با همان نرخ، در مجموع سود بیشتری پرداخت می‌کنید.»

پست جدید پیشنهادی
رمز عبور: 27 آوریل 2023 | هفته انگلستان

RAC هشدار داد که ممکن است توافقنامه HP بهترین گزینه برای خودروهای برقی نباشد، زیرا “نرخ توسعه در زمینه فناوری باتری به حدی است که می توانید متوجه شوید که خودروی برقی شما کمی قدیمی و در پایان قرارداد منسوخ شده است. ”

اگر می خواهید صاحب وسیله نقلیه شوید، گزینه دیگر دریافت وام خودرو است. MoneySuperMarket توضیح داد: «از زمانی که وام می‌گیرید، مالک خودرو خواهید بود، و بدهی‌ها را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنید».

همچنین طرح های اشتراک خودروهای الکتریکی توسط برندهایی مانند ولوو و هیوندای اجرا می شود. پارکرز توضیح داد که اینها تقریباً مانند اجاره نامه عمل می کنند، زیرا شما اساساً ماشین را اجاره می کنید و هرگز صاحب آن نخواهید شد. تفاوت در این است که طرح های اشتراک هزینه یک خودرو و بسیاری از خدمات دیگر مانند تعمیر و نگهداری، پوشش خرابی و مالیات را در یک هزینه ثابت ماهانه دسته بندی می کنند. قراردادها معمولاً از یک تا 24 ماه طول می کشد.

ماریا مک کارتی در ایونینگ استاندارد هشدار داد که بسیاری از این معاملات مالی “معاملات پیچیده ای هستند”، نه تنها به خود خودرو بلکه جنبه های دیگری مانند کمک هزینه مسافت پیموده شده، هزینه های خسارت خودرو، بیمه، هزینه برای رانندگان اضافی، تعمیر و نگهداری، هزینه ها را در بر می گیرد. می خواهید اجاره نامه را زودتر از موعد پایان دهید و هزینه های تحویل را دریافت کنید.

او گفت، مطمئن شوید که وقت خود را صرف اعداد خرد کردن و مطالعه حروف کوچک کرده‌اید، و از خانواده و دوستان بپرسید و از انجمن‌های وسایل نقلیه الکتریکی در رسانه‌های اجتماعی برای مشاوره و توصیه‌های شخصی بازدید کنید.

مارک شافمن یک روزنامه نگار مستقل برنده جوایز است که متخصص در تجارت، دارایی و امور مالی شخصی است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در روزنامه نگاری مالی از دانشگاه سیتی است و قبلا برای FTAdviser، ThisIsMoney، The Mail on Sunday و MoneyWeek نوشته است.