داروینیسم از کتب درسی مدارس هند حذف شد

داروینیسم از کتب درسی مدارس هند حذف شد

[NEW DELHI] مربیان علوم در هند از دولت می‌خواهند مطالبی را در مورد تکامل داروینی که از کتاب‌های درسی علوم حذف شده‌اند، به این دلیل که پس از همه‌گیری کووید-۱۹ باید از بار مطالعه بر روی دانش‌آموزان کاسته شود، بازگرداند.

نظریه طبیعت‌شناس انگلیسی قرن نوزدهم، چارلز داروین، که بر این مفهوم تمرکز دارد که گونه‌ها در طول زمان از طریق فرآیند انتخاب طبیعی تطبیق می‌یابند و تکامل می‌یابند، برای درک ما از جهان بیولوژیکی بنیادی است.

از این ماه – شروع سال تحصیلی – به دنبال حذف توسط شورای ملی آموزش، تحقیق و آموزش (NCERT) دیگر مطالب مربوط به تکامل در کتاب های علوم پایه نهم و دهم در هند وجود ندارد.

فصل «تکامل و وراثت» که به دانش‌آموزان کلاس 11 و 12 آموزش داده می‌شود، به «وراثت» کاهش یافته است و جعبه‌ای درباره چارلز داروین و آثارش پاک شده است.

در یک فراخوان آزاد که توسط صدها دانشمند برجسته و مربی علوم امضا شد و در 22 آوریل منتشر شد، آمده است: «تغییراتی که به عنوان اقدامی موقت در طول همه‌گیری کرونا معرفی شدند، حتی زمانی که تحصیل به حالت آفلاین بازگشته است، ادامه می‌یابد».

در یک اشاره دقیق به منطق COVID-19 ارائه شده توسط NCERT، بیانیه بر ارتباط نظریه داروین امروز تأکید کرد. در این بیانیه آمده است: “اصول انتخاب طبیعی به ما کمک می کند تا بفهمیم که هر بیماری همه گیر چگونه پیشرفت می کند یا چرا گونه های خاصی منقرض می شوند، در میان بسیاری از مسائل مهم دیگر.”

TV Venkateshwaran، یک دانشمند در Vigyan Prasar، یک نهاد وزارت علوم و فناوری که هدف آن عمومی کردن علم است، گفت که این حذف‌ها نشانه مدیریت آموزش علم در هند است.

او گفت: «موضوعات و موضوعات بدون ارجاع به شواهد روانشناسی تربیتی یا آموزش علوم از کتاب‌های درسی اضافه یا حذف می‌شوند». SciDev.Net. “بنابراین، زمانی که صدایی از سنگینی کتاب‌های درسی به گوش می‌رسد، به‌ویژه پس از کووید، حذف‌ها به‌طور تصادفی انجام می‌شوند.”

ونکاتشواران معتقد است که آموزش علم باید در ارتباط با مفاهیم کلیدی جهان از طریق علم مدرن باشد. او گفت: «در غیر این صورت، ما با تصورات قرن چهاردهم زندگی خواهیم کرد که می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک و خشونت شود.

به عنوان مثال، پروژه ژنوم انسان نشان داده است که نوع بشر یکی است – این پروژه بر روی ایده‌های تفرقه‌انگیز نژاد و کاست نقش بسته است. همچنین، تکامل به ارتباط متقابل بین همه موجودات زنده در جهان اشاره دارد.

اعتراضات به نظریه تکامل توسط حزب حاکم بهاراتیا جاناتا طرفدار هندو برای اولین بار در سال 2018 زمانی که ساتیا پال سینگ، وزیر وقت وزارت آموزش و پرورش، در پارلمان اعلام کرد که «هیچ کس، از جمله اجداد ما، به صورت کتبی یا شفاهی اعلام شد. گفته است که میمونی را دیدند که به مرد تبدیل شد.

نظریه داروین از نظر علمی اشتباه است. این باید در برنامه های درسی مدارس و دانشگاه ها تغییر کند.»

سینگ سپس توسط سه آکادمی علوم اصلی هند، آکادمی علوم هند، آکادمی ملی علوم هند و آکادمی ملی علوم به عهده گرفت که بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن آمده بود: «این یک گام قهقرایی برای حذف آموزش است. تئوری تکامل از برنامه های درسی مدرسه و کالج یا کاهش آن با ارائه توضیحات یا افسانه های غیر علمی.

تئوری تکامل توسط انتخاب طبیعی که توسط چارلز داروین ارائه شد و متعاقباً توسعه یافت و گسترش یافت، تأثیر عمده‌ای بر زیست‌شناسی و پزشکی مدرن و در واقع همه علوم مدرن داشته است. این به طور گسترده در سراسر جهان پشتیبانی می شود.»

دی. راغوناندان، عضو شبکه علمی سراسر هند، می‌گوید که مخالفت در هند با داروینیسم شبیه مشکل ارتدکس مسیحی با این ایده است که انسان‌ها از دوپاهای میمون‌مانند تکامل یافته‌اند، نه این ایده کتاب مقدس که خدا انسان را به شکل خود آفریده است. و انجمن علمی دهلی، یک گروه منافع عمومی.

از نظر تاریخی، هیچ گاه تعارضی بین ارتدوکس مذهبی هندو و نظریه تکامل وجود نداشته است، صرفاً به این دلیل که هرگز دیدگاهی ارتدوکسی از آفرینش گرایی وجود نداشته است تا زمانی که رای دهندگان هندوتوا، نسخه ای سیاسی شده از هندوئیسم، شروع به تبلیغ تفسیر خود از اساطیر هندو کردند و افسانه ها،» راغوناندان گفت.

به گفته راغوناندان، اساطیر هندو معتقد است که خدای ویشنو هر زمان که نظم کیهانی مختل شود به عنوان یک “آواتار” (شکل) به زمین فرود می آید. ویشنو ابتدا به عنوان یک ماهی، سپس به عنوان یک لاک پشت، یک گراز، یک نیمه انسان-نیمه شیر، یک کوتوله، به عنوان یک خدای جنگجو و در نهایت به عنوان کریشنا، یک پیشگو فرود آمد.

راگوناندان توضیح داد: «در حالی که اسطوره‌های هندو آواتارها را مراحل آگاهی می‌بیند، ژینگویست‌های هندوتوا آن را به عنوان نظریه تکاملی تفسیر می‌کنند که مدت‌ها قبل از داروین بوده است.

ارتدکس اسلامی نیز از داروینیسم اخم می کند و کشورهایی که این نظریه را به طور کامل ممنوع کرده اند شامل ترکیه، عربستان سعودی، عمان، الجزایر و مراکش می شوند. لبنان تکامل را از برنامه درسی حذف کرده است در حالی که در اردن این موضوع در چارچوب مذهبی تدریس می شود.

این قطعه توسط میز آسیا و اقیانوسیه SciDev.Net تولید شده است.