دلار زدایی: چرا کشورها به دنبال کنار گذاشتن ارز آمریکا هستند؟

با توجه به اینکه اقتصادهای غیرغربی و نوظهور به دنبال جایگزین هایی برای دلار هستند، دوران طولانی سلطنت دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان ممکن است به پایان برسد.

  • بیشتر ببینید یک اسکاتلند مستقل از چه ارزی استفاده می کند؟
  • بیشتر ببینید آیا درگیری بین ایالات متحده و چین اجتناب ناپذیر است؟
  • بیشتر ببینید مانیفست ماکرون: آیا اتحادیه اروپا در مورد چین باید از آمریکا فاصله بگیرد؟

سی‌ان‌بی‌سی می‌گوید دلار آمریکا برای دهه‌ها پادشاه تجارت جهانی بوده است، «نه تنها به این دلیل که ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان است، بلکه به این دلیل که نفت، کالای کلیدی مورد نیاز همه اقتصادهای بزرگ و کوچک، قیمت‌گذاری شده است. در دلار سبز».

بر اساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول (IMF) اکثر کالاهای دیگر نیز با دلار آمریکا قیمت‌گذاری و معامله می‌شوند، و همچنان نیروی غالب ذخایر ارزی جهانی است و 58.36 درصد از دارایی‌های ارز در سراسر جهان را در سه ماهه چهارم سال 2022 تشکیل می‌دهد. آژانس سازمان ملل گزارش داد، اما سهم دلار در ذخایر ارزی بانک های مرکزی از بیش از 70 درصد در سال 1999 کاهش یافته است.

و تحلیلگران گزارش می دهند که روند “دلارزدایی” با حمله روسیه به اوکراین و واکنش اقتصادی ایالات متحده و اروپا به صورت توربو شارژ شده است.

روزنامه ها چه می گفتند؟

توماس فازی از Unherd گفت که مسدود شدن ذخایر ارزی روسیه – که تصور می شود حدود 300 میلیارد دلار ارزش دارد – در پی تهاجم “قابل توجه” بود. این اقدام “یک اصل تقریبا مقدس را نقض کرد: بی طرفی ذخایر بین المللی”.

ولفگانگ مونچاو برای EuroIntelligence نوشت: با این تصمیم، ما تمام کارهای زیر را انجام دادیم: اعتماد به دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان را تضعیف کردیم. از هر چالشی که ممکن بود یورو ایجاد کند جلوگیری کرد. کاهش اعتبار بانک‌های مرکزی چین و روسیه را تشویق کرد تا زیرساخت های مالی غرب را دور بزنند. و بیت کوین را به یک ارز جایگزین قابل احترام تبدیل کرد.

فازی Unherd اضافه کرد، دلارزدایی آشکارا «چیزی نبود که یک شبه اتفاق بیفتد، اما چرخ های تاریخ به حرکت در آمدند». اکثر کشورهای جهان در “سیلی زدن تحریم ها علیه روسیه” به غرب نپیوستند، بلکه “بی سر و صدا شروع به تقویت روابط خود با روسیه و چین در تلاش برای کاهش وابستگی خود به سیستم دلار محور کردند”.

Markets Insider گفت: این جنبش اکنون در حال “شتاب جهانی” است. کشورهای «از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکای لاتین» «برنامه‌هایی را برای پایان دادن به تسلط دلار بر تجارت جهانی و جریان سرمایه‌گذاری تنظیم می‌کنند».

تجزیه و تحلیل رویترز از داده های رسمی چین نشان داد که یوان در ماه مارس از همتای آمریکایی خود پیشی گرفت و به عنوان پرمصرف ترین ارز برای معاملات برون مرزی چین، پیشی گرفت. در عین حال، پکن به طور پیوسته در حال کاهش دارایی های خود در اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، یوان نیز جایگزین دلار آمریکا به عنوان پرمعامله ترین ارز در روسیه شده است.

و چین و برزیل برای تسویه مبادلات تجاری به ارزهای یکدیگر معامله کرده اند. رئیس جمهور برزیل، لولا داسیلوا، حتی در سفر اخیر خود به شانگهای تا آنجا پیش رفت که گفت: «هر شب از خودم می‌پرسم چرا همه کشورها باید تجارت خود را بر مبنای دلار قرار دهند».

بعدش چی؟

در نشستی در ماه مارس، وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) همچنین درباره کاهش وابستگی به ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا بحث کردند.

چند روز بعد، تایمز آو ایندیا گزارش داد که هند و مالزی شروع به تسویه مبادلات تجاری خود با روپیه هند کرده اند.

عربستان سعودی همچنین نشان داده است که برای تجارت با ارزهایی غیر از دلار باز است. محمد الجدان، وزیر دارایی پادشاهی، به تلویزیون بلومبرگ گفت: «هیچ مشکلی در مورد بحث در مورد چگونگی تسویه ترتیبات تجاری خود وجود ندارد، خواه به دلار آمریکا باشد، چه یورو باشد، چه ریال سعودی باشد. ژانویه در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس، سوئیس.

با این حال، «با وجود فرسایش آهسته هژمونی آن، تحلیلگران می گویند که انتظار نمی رود دلار آمریکا در آینده نزدیک سقوط کند – صرفاً به این دلیل که در حال حاضر هیچ جایگزینی وجود ندارد».

ماریا دمرتزیس، اقتصاددان، کارشناس ارشد اندیشکده بروگل مستقر در بروکسل، معتقد است: «متداول ترین استدلال علیه این ایده که دلار نقش رهبری خود را از دست خواهد داد این است که هیچ جایگزین معتبری وجود ندارد. با این حال، او نوشت، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs)، که در حال حاضر در برخی از مراحل توسعه در 114 کشور هستند، «می‌توانند این انتقال را از دلار تسهیل کنند، زیرا قول می‌دهند که انقلابی در پرداخت‌های فرامرزی (عمده‌فروشی) باشند. “.

به گزارش آسوشیتدپرس، زیمبابوه قرار است هفته آینده یک ارز دیجیتال راه اندازی کند، زمانی که بانک مرکزی این کشور «توکن هایی» را منتشر خواهد کرد که «با پشتوانه ذخایر طلا هستند و می توانند بین مردم و مشاغل به عنوان نوعی پرداخت منتقل شوند». برزیل همچنین به طور فعال در حال بررسی چگونگی ساخت یک ارز دیجیتال برای پرداخت های فرامرزی است.

تعداد فزاینده‌ای از اقتصاددانان و قانون‌گذاران آمریکایی استدلال می‌کنند که ایالات متحده باید از این روند پیروی کند یا در خطر عقب ماندن باشد.

استفان جن، اقتصاددان سابق مورگان استنلی، به Markets Insider گفت که روند عمومی کاهش دلار «احتمالا ادامه خواهد داشت، اما احتمالاً به جایی نخواهد رسید که یک ارز غیر دلاری سهم بازار بیشتری نسبت به دلار داشته باشد».

او نتیجه گرفت: «به احتمال زیاد، ما از یک جهان ارز ذخیره تک قطبی به یک جهان چندقطبی تبدیل خواهیم شد، که بازتابی از تغییر ژئوپلیتیک گسترده‌تر است که در حال انجام است.