رئیس جمهور جدید بولا تینوبو برای نیجریه چه معنایی دارد

بولا احمد تینوبو به عنوان شانزدهمین رئیس جمهور نیجریه سوگند یاد کرد و وظیفه احیای بزرگترین اقتصاد آفریقا، التیام اختلافات قومی و مذهبی و رسیدگی به مسائل امنیتی را بر عهده داشت.

  • بیشتر ببینید توهین به مقدسات در نیجریه: حکم اعدام
  • بیشتر ببینید هفته بدون بسته بندی: گاز نیجریه، ورزش زنان و یک شهر جدید سعودی
  • بیشتر ببینید انتخابات نیجریه: نبرد برای کنترل بزرگترین اقتصاد آفریقا

او در سخنرانی افتتاحیه خود در روز دوشنبه گفت: «ما سختی‌هایی را متحمل شده‌ایم که باعث فروپاشی جوامع دیگر می‌شد. با این حال، ما بار سنگینی را به دوش کشیده ایم تا به این لحظه عالی برسیم که در آن چشم انداز آینده ای بهتر با ظرفیت بهبود یافته ما برای ایجاد آن آینده ادغام می شود.

هاوارد فرنچ برای فارین پالیسی نوشت: متأسفانه، «در زمانی که کشور به شدت نیاز دارد به سوی یک حس جدید از هدف ملی متحد شود»، رئیس جمهور جدیدی دارد که «به دلیل بی نظمی های گسترده، مشروعیت مشکوک دارد».

علاوه بر این، در Tinubu، که رسماً 70 سال سن دارد، اما معمولاً تصور می‌شود که بسیار مسن‌تر است، نیجریه یکی دیگر از رهبران سالخورده دیگری را دارد که استقامتی مشکوک دارد، برای شغلی که نباید یک لور یا سنگ بنا باشد، بلکه باید یک چالش باشد. یک عمر برای یک دولتمرد خلاق و مدبر در اوج ظرفیت هایش.»

آیا او می تواند اقتصاد را احیا کند؟

CNN گفت: «احیای ثروت بزرگترین اقتصاد آفریقا یک چالش حیاتی است که Tinubu باید فوراً با آن مقابله کند. نیجریه با تحمل دو رکود در پنج سال، با «سطوح بی‌سابقه تورم، بیکاری بالا و اتکای شدید به کاهش درآمدهای نفتی مواجه است که منجر به مهاجرت اکثر جوانان نیجریه‌ای در بحران فرار مغزها شده است که در محلی به نام «جاپا» یا «جاپا» یا «جاپا» یا «جاپا» یا «جاپا» نامیده می‌شود. این شبکه خبری گزارش داد فرار کنید.

پروفسور Stephen Onyeiwu در گفتگو گفت: از میان تمام این مشکلات، مشخصات بدهی نیجریه “مانند یک انگشت شست دردناک” برجسته است.

رمی آدکویا، مدرس دانشگاه یورک، گفت: کلید کاهش بار بدهی “ناپایدار” کشور – که سال گذشته بیش از 100 میلیارد دلار تخمین زده می شود – بر این است که Tinubu “می تواند اقتصاد نیجریه را راه اندازی کند و وضعیت مالی دولت نیجریه را بهبود بخشد”. دانشگاه.

آدکویا گفت، در این راستا، رئیس جمهور جدید از این که به عنوان “بسیار طرفدار تجارت” دیده شود، سود می برد که باید سرمایه گذاری خارجی بسیار مورد نیاز را جذب کند. “سرمایه گذاران خارجی او را به عنوان یک تغییر خوشایند نسبت به رئیس جمهور سابق بوهاری بدبین به تجارت می بینند. این می تواند به نفع نیجریه باشد.» او در CNN گفت.

با این حال همه چیز شروعی دشوار دارد. تصمیم Tinubu برای لغو یارانه چند دهه محصولات نفتی باعث شد تا مردم در اولین روز کامل او در قدرت، سوخت بخرند.

او استدلال کرده است که این یارانه، که هدر رفتن زیادی از منابع مالی عمومی است، دیگر قابل توجیه نیست و در عوض باید در زیرساخت ها هزینه شود. اما بی‌بی‌سی نیوز گفت که هنوز «بسیاری از نیجریه‌ها آن را یکی از معدود امتیازاتی می‌دانند که از دولت دریافت می‌کنند» و آخرین تلاش برای حذف آن در سال 2012 شاهد اعتراضات سراسری و تغییر سیاست از سوی دولت بود.

در مورد موضوع ناامنی افسارگسیخته چطور؟

الجزیره گزارش داد که فراتر از اقتصاد، دولت جدید “باید با ناامنی افسارگسیخته تقریباً در هر شش منطقه ژئوپلیتیکی خود مقابله کند.”

سی ان ان گفت که نیجریه “درگیر شورش ها، راهزنی ها و درگیری های جمعی است که تهدیدهای قابل توجهی برای کشور ایجاد می کند.” اینها شامل مبارزات مسلحانه 13 ساله گروه اسلامگرای بوکوحرام در شمال شرق، جدایی طلبان در جنوب شرقی، باندهای راهزنان در شمال غرب و مرکز نیجریه و سایر گروه های مسلح متعددی است که در سایر نقاط کشور فعالیت می کنند.

تینوبو قول داد که امنیت را “اولویت اصلی دولت ما قرار دهد، زیرا نه رفاه و نه عدالت نمی توانند در برابر ناامنی و خشونت غلبه کنند.” با این حال، برخلاف بسیاری از روسای جمهور پیشین نیجریه، فرمانده کل جدید هیچ تجربه نظامی ندارد، بنابراین خیلی به این بستگی دارد که چه کسی را برای مقابله با آنچه که CNN می‌گوید «یک چالش اصلی» برای دولتش باقی می‌ماند، منصوب می‌کند.

تقسیمات شفابخش

شکست شورشیان ممکن است در مقایسه با متحد کردن یک ملت تقسیم شده رنگ پریده باشد. این واقعیت که او در انتخابات مناقشه‌برانگیز فوریه تنها با 37 درصد آرا به پیروزی دست یافت، به وظیفه تینوبو کمکی نمی‌کند – پایین‌ترین میزان در بین هر رئیس‌جمهور منتخب نیجریه از زمان تحویل از ارتش به حکومت دموکراتیک در سال 1999.

جولیوس ابوره، رئیس حزب مخالف کارگر، این رای را “تجاوز به دموکراسی” توصیف کرد. پس از کمپینی که اختلافات دیرینه قومی و مذهبی نیجریه را دوقطبی‌تر کرد، اتهاماتی مبنی بر فریبکاری و دستکاری گسترده وجود داشت.

فرنچ گفت: به عنوان فرماندار لاگوس از سال 1999 تا 2007، “تینوبو پویایی قابل توجهی از خود نشان داد.” او افزود: «اصل سازماندهی حکومت او این بود که برای عملکرد بهتر شهر، یک قرارداد اجتماعی جدید لازم بود.

اما واداشتن همه نیجریه‌ای‌ها به خرید یک قرارداد مدنی مانند این و ارائه به مرحله بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر یک کشور در حال مبارزه و شکست‌خوردگی، چالشی متفاوت از حتی اداره لاگوس غول‌پیکر، و به دلیل ماهیت رقت‌آور این کشور. سیستم سیاسی کنونی Tinubu با سطح بالایی از اعتماد به او کار خود را آغاز نخواهد کرد.