رئیس جمهور جدید نیجریه باید درباره سلامت صحبت کند

رئیس جمهور جدید نیجریه باید درباره سلامت صحبت کند

[LAGOS] کارشناسان بهداشت در نیجریه می‌گویند رئیس‌جمهور منتخب این کشور که در 29 مه تحلیف می‌شود باید اولویت‌بندی کند. مراقبت های بهداشتی و از سیاسی کردن آن خودداری کنند.

در طول مبارزات انتخاباتی، رئیس جمهور آینده بولا احمد تینوبو و حزب او کنگره همه مترقیان (APC) یک بیانیه تبلیغاتی 80 صفحه ای منتشر کردند که در آن وعده داده شد که سیاست بیمه سلامت ملی کشور را افزایش دهد.

در این بیانیه آمده است: «دولت ما قانون سازمان ملی بیمه سلامت (NHIA) را با هدف اجرای یک طرح بیمه سلامت اجباری برای پوشش حداقل 40 درصد جمعیت ظرف دو سال افزایش خواهد داد..

“وقتی اراده سیاسی وجود داشته باشد، کارها را راحت تر و سریع تر انجام می دهید.”

Doyin Odubanjo، آکادمی علوم نیجریه

طبق برنامه راهبردی NHIA 2020-2030، در حال حاضر تنها حدود 20 میلیون نیجریه – ده درصد از جمعیت 200 میلیونی آن – بیمه درمانی دارند. حدود 70 درصد به مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند که بیشتر آنها در بخش غیررسمی هستند.

در حالی که نیجریه متعهد به دستیابی به پوشش همگانی سلامت (UHC) تا سال 2030 است، طرح بیمه سلامت ملی آن (NHIS) که در سال 2005 تأسیس شد، پوشش بیمه سلامت را داوطلبانه می کند.

این به طور گسترده ای به عنوان یک مانع بزرگ برای دستیابی به UHC مورد انتقاد قرار گرفت.

با این حال، مندر می 2022، پس از دو دهه تماس مداوم توسط متخصصان بهداشت، قانون جدیدی تصویب شد که هدف آن ارائه بیمه سلامت برای همه نیجریه ای ها، از طریق یک مکانیسم اجباری و با همکاری آژانس های بیمه سلامت دولتی.

وعده های توخالی؟

گوکه آکینروگوند، متخصص بهداشت عمومی و پزشک اصلی در GTAK Health، یک کلینیک در لاگوس، نیجریه، گفت: SciDev.Net که وعده رئیس جمهور آینده برای افزایش طرح بیمه سلامت ملی ممکن است یک ترفند سیاسی باشد.

آکینروگوند با تأکید بر دشواری دستیابی به این هدف در مناطق روستایی نیجریه که ساختار کمتری دارد، توضیح داد: «این نسبتاً بلندپروازانه است با توجه به اینکه 40 درصد از جمعیت نیجریه را در بیمه‌های درمانی در طی دو سال کلید بزنیم.

آکینروگوند می خواهد ببیند دولت افزایش دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای گروه های آسیب پذیر را در اولویت قرار دهید.

Adeyeye Arigbabuwo، رئیس کمیته ایالتی لاگوس در مورد بیمه سلامت ملی، گفت: “چیزی که کلیدی است مکانیزمی است که با آن می توانید حدود 70 درصد از نیجریه هایی را که در بخش غیررسمی هستند و تحت پوشش نیستند، بسیج کنید. [and] آنها را به درستی در بهترین عملکرد جهانی بیمه درمانی قرار دهید.”

وی همچنین بر اهمیت نیروی کار قوی سلامت تاکید کرد و افزود: نیروی انسانی در سلامت بسیار کلیدی است.

با مهاجرت پرسنل بهداشتی، اگر جاذبه مغناطیسی برای حفظ کادر درمانی خود ایجاد نکنیم، بر سطح پوشش ما تأثیر خواهد گذاشت.»

دریافت مجلات CABI

Doyin Odubanjo، دبیر اجرایی آکادمی علوم نیجریه، می‌گوید که در صورت وجود اراده سیاسی قوی، می‌توان طرح بیمه سلامت ملی را برای پوشش حداقل 40 درصد جمعیت ظرف دو سال افزایش داد، همانطور که در ابولا و ابولا دیده می‌شود. پاسخ‌های COVID-19

او گفت: «وقتی اراده سیاسی وجود داشته باشد، کارها را راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهید SciDev.Net.

زمانی که اراده سیاسی وجود داشت، برای مثال، با ابولا در کشور، کووید-19، همه جدی بودند. از فدرال گرفته تا بخش ایالتی و حتی بخش خصوصی.

این همان اراده ای است که ما به آن نیاز داریم.»

هزینه های از جیب شما

فقدان پوشش بیمه ای همچنین به این معنی است که مردم باید هزینه های مالی مراقبت های بهداشتی را خودشان متحمل شوند و مانع بزرگی برای دسترسی به خدمات ایجاد می کند.

گزارش نظارت جهانی 2021 در حمایت مالی در سلامتمنتشر شده توسط WHO و بانک جهانی، نشان می دهد که هزینه های بهداشتی، از جمله پرداخت های بهداشتی از جیب، بسیاری از خانوارها را به زیر خط فقر می کشاند.

مطالعه بانک جهانی در سال 2017 نشان داد که سالانه 100 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل هزینه‌های بهداشتی از جیب خود به فقر وارد می‌شوند.

آ مطالعه منتشر شده در لانست در سال 2018 نیز نشان داد که 8.6 میلیون نفر در سال به دلیل نداشتن بیمه درمانی جان خود را از دست می دهند.

مانیفست APC متعهد شده است که بودجه بهداشتی را افزایش دهد، تمام بیمارستان‌های محلی را ارتقا دهد و شبکه‌ای از کلینیک‌های ثابت و متحرک ایجاد کند «به‌گونه‌ای که هیچ فردی بیش از سه کیلومتر یا 30 دقیقه پیاده‌روی از یک مرکز اولیه زندگی نکند».

خروج کارکنان بهداشتی

اما Odubanjo در ظرفیت کارکنان و تجهیز چنین امکاناتی تردید دارد. “اگر می خواهید در هر سه کیلومتر یک پست بهداشتی داشته باشید، چه کسی آنجا خواهد بود؟” او درخواست کرد.

“اگر من به آنجا بروم، وجود خواهد داشت مواد مخدر? به خصوص با مهاجرت کنونی کارکنان بهداشت، سخت خواهد بود.»

در روز جهانی پرستار (12 مه)، صفحهمایکل اکوما نناچی، ساکن انجمن ملی پرستاران و ماماهای نیجریه، گفت: 75000 پرستار و ماما در پنج سال گذشته به دلیل دستمزدها و شرایط کاری بد از نیجریه مهاجرت کرده بودند.

آکینروگوند گفت: «مقابله با مهاجرت کارکنان بهداشتی برای دولت تحت رهبری تینوبو یک کار دلهره آور خواهد بود.

“برای حفظ کارکنان بهداشتی نیاز به تعریف مبانی بحران مهاجرت کارکنان بهداشتی نیجریه در سراسر جهان دارد.”

نیجریه تخصیص بودجه جاری به سلامت کمتر از شش درصد – بسیار پایین تر از تعهد توسط نیجریه و سایر کشورهای آفریقایی در بیانیه 2001 ابوجا حداقل 15 درصد از بودجه ملی را به سلامت اختصاص دادند..

آکینروگوند افزود: «کاهش هزینه‌های حکمرانی و ترتیب دادن مجدد اولویت‌ها باید برای دستیابی به این امر تسهیلاتی ایجاد کند.

این قطعه توسط میز انگلیسی Sub-Saharan Africa SciDev.Net تولید شده است.