راهنمای سفر استانبول – بهترین جاذبه ها، کارهایی که باید انجام دهید، هتل ها، غذا

چرا باید از استانبول دیدن کنید

استانبول به عنوان شهر میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2023، زمانی که استادیوم المپیک آتاتورک در بزرگترین بازی باشگاهی اروپا در روز شنبه 10 ژوئن پذیرای منچسترسیتی و اینتر است، تب و تاب فوتبال را فرا خواهد گرفت.

بازی زیبا تنها دلیل بازدید از این شهر زیبا نیست. Lonely Planet گفت: با مساجد، بازارها، گالری‌های هنری و بناهای تاریخی، این «محل ملاقات جادویی» – که دو قاره اروپا و آسیا را در بر می‌گیرد – «جاذبه‌های درجه یک» بیشتر از مناره‌هایش است و «این خیلی زیاد است». و بهتر از همه، برخی از بهترین سایت های استانبول برای بازدید از آنها “هزینه ای ندارند”.

این شهر به عنوان بیزانس و سپس قسطنطنیه، از زمان های قدیم در قلب سفرها و تجارت بین قاره ای بوده است. جزر و مد امپراتوری ها – ابتدا یونانی، سپس رومی و سپس عثمانی – معماری، فرهنگ و غذاهای آن را غنی کرده است که به طور آزادانه از اروپا، خاورمیانه و آسیا وام گرفته است.

بهار و پاییز بهترین زمان‌ها برای سفر هستند، اما تابستان‌ها در اینجا نسبت به استراحتگاه‌های جنوبی ترکیه ظلم‌کننده‌تر هستند. حداکثر دمای 22 درجه سانتیگراد در ماه مه، 29 درجه سانتیگراد در ماه اوت و 20 درجه سانتیگراد در اکتبر پیش بینی می شود. باران در ماه‌های زمستان شایع‌تر است، اما روزهای آفتابی هنوز هم می‌توانند دما را در اواسط نوجوانی به همراه داشته باشند.

مسجد آبی استانبول

برترین جاذبه ها و کارهایی که باید انجام دهید

مساجد و بناهای تاریخی

نشنال جئوگرافیک گفت که به عنوان «شهری از امپراتوری‌های گذشته»، سازه‌های تاریخی در سراسر استانبول پراکنده هستند. بناهای نمادین عبارتند از ایاصوفیه، مسجد آبی، کاخ توپکاپی و برج گالاتا. آیا می دانستید در بزرگترین شهر ترکیه بیش از 3000 مسجد وجود دارد؟ اگر می‌خواهید «خارج از مسیر شکسته» و برای «ازدحام کمتر» بروید، به جای مسجد آبی به مسجد سلیمانیه بروید. پردیس وسیع مسجد بهترین اثر در استانبول توسط معمار سینان در نظر گرفته می شود و حیاط آن منظره فوق العاده ای از شهر ارائه می دهد.

ایاصوفیه

کتی نادورنی در سفر + اوقات فراغت گفت این ساختمانی است که “هویت های زیادی” دارد. در طول 15 قرن گذشته، ایاصوفیه از کلیسا به مسجد به موزه و دوباره به مسجد تبدیل شده است. دیگر هیچ هزینه ای برای تجربه “نهایه پالمپسست یک ساختمان” وجود ندارد. و در حالی که برخی از موزاییک ها و نقاشی های دیواری معروف پوشیده شده اند، “بسیاری از آنها هنوز قابل مشاهده هستند”.

مسجد آبی

ایاصوفیه و مسجد آبی در فاصله کمی پیاده روی از یکدیگر قرار دارند. راف گایدز گفت، مسجد آبی «بنایی»، که بیشتر به عنوان سلطان احمد کامی شناخته می شود، «بر ضلع جنوب شرقی هیپودروم مسلط است. این شهر با شش مناره، «تولید بزرگ» و «موقعیت فرماندهی» در خط افق استانبول قدیمی، «یکی از مشهورترین و پربازدیدترین بناهای تاریخی شهر است».

موزه ها

جنیفر هتام در Lonely Planet گفت استانبول “یک موزه برای خودش” است و بهترین موزه های شهر “سفر در زمان” را ارائه می دهند. به گزارش Istanbeautiful، موزه‌های «باید بازدید» در استانبول شامل کاخ توپکاپی، موزه آب انبار باسیلیکا، موزه‌های باستان‌شناسی استانبول، موزه کاخ دولما باغچه و موزه هنرهای ترکی و اسلامی است.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ

کسانی که ترجیح می دهند در محراب تجارت عبادت کنند، می توانند خود را در بازار بزرگ، یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان گم کنند. راف گایدز گفت: در حالی که بازار بزرگ “بیش از سهم منصفانه بازدیدکنندگان تشنه سوغات” دارد، منطقه اطراف آن “نسبتا کمی کاوش شده است”. این “مایه شرمساری” است زیرا دارای “جاذبه های بسیار ارزشمند” است، از حمام های ترکی تاریخی Çemberlitaş Hamamı گرفته تا بهترین مسجد شهر، مسجد سلیمانیه در بالای تپه. “به راحتی می توان دید که چگونه می توان یک روز را در این منطقه به تنهایی سپری کرد.”

بسفر

مساجد، کاخ‌ها و موزه‌های شهر قدیمی شما را حداقل برای چند روز درگیر می‌کنند، و سپس بسفر، رودخانه‌ای به عرض دو مایل است که دریای سیاه را به دریای مرمره و مد و ماد متصل می‌کند. که اروپا را از آسیا جدا می کند. این رودخانه یک گذرگاه شلوغ و همچنین جاذبه‌ای دیدنی است که توسط کشتی‌ها و قایق‌های توریستی که بین اسکله‌ها، هتل‌ها و عمارت‌های کنار ساحل حرکت می‌کنند، حرکت می‌کنند.

زندگی شبانه

کوشال ولیا در سفر مثلث گفت: شهر «هیچ‌وقت خواب» استانبول مملو از بارها، کلوب‌ها و رستوران‌های متنوع است تا خزنده شب را در شما سیر کند. مردم محلی در اینجا «به سختی جشن می گیرند» و «بیش از حد به غذاهای لذیذ و لذیذ می پردازند». سرگرمی را در مکان‌های مد روز مانند Reina («پارتی تمام شب»)، Sortie («شراب و شام») و Supperclub («محیط جذاب») تجربه کنید.

مسجد اورتاکوی و پل بسفر در استانبول

مکان های اقامت: بهترین هتل ها

هولدن فریت در سایت TheWeek.co.uk گفت: «دستیابی به فضای آرام در استانبول چندان آسان نیست، به ویژه در «شدت» شهر قدیمی. این کمک می کند تا توضیح دهیم که چرا مجلل ترین هتل محله، هتل چهار فصل استانبول در سلطان احمد، را می توان در یک زندان قدیمی پیدا کرد. این هتل که اخیراً بازسازی شده است، با یک نقطه برجسته در قلب شهر قدیمی، «سکوی پرتابی آرام» برای بزرگ‌ترین جاذبه‌های استانبول است.

Condé Nast Traveller گفت استانبول نقطه‌ای است که در آن «جهان‌ها، فرهنگ‌ها، مذاهب و امپراتوری‌ها با هم برخورد می‌کنند». کاخ‌ها و عمارت‌های عثمانی «به‌عنوان بازسازی‌شده» شهر که «تلفیقی بی‌نظیر» از «شرق-غرب، باستان-مدرن، سنگ‌ریزه و عظمت» است، اکنون تعداد زیادی از هتل‌های برجسته را در خود جای داده‌اند. یکی از مکان هایی که “شایسته اقامت” است شبه جزیره استانبول است. این هتل که از چهار ساختمان مجزا تشکیل شده است، در امتداد ۲۵۰ متر از «املاک برتر ساحلی گالاتاپورت» قرار دارد که منظره‌ای از شاخ طلایی، تنگه بسفر، و شهر قدیمی دارد.

حیاط هتل Four Seasons استانبول با ایاصوفیه در پس زمینه

11 هتل در استانبول وجود دارد که توسط کارشناسان تلگراف امتیاز 9/10 را دریافت کرده اند. انتخاب این دسته، Sumahan on the Water، یک کارخانه تقطیر سابق دوران عثمانی است که در سمت آسیایی تنگه بسفر واقع شده است. از دیگر هتل‌های با رتبه‌بندی بالا می‌توان به «بوتیک مدرن» ژرژ هتل گالاتا و هتل پرا پالاس «پر تاریخ» اشاره کرد.

در حالی که استراحتگاه‌های مدیترانه‌ای ترکیه تجارت سریعی در استراحتگاه‌های ساحلی انجام می‌دهند، استانبول برای کسانی است که می‌خواهند به جای دور شدن از همه چیز، دوباره با دنیا ارتباط برقرار کنند. هولدن فریت در سایت TheWeek.co.uk گفت که عمارت های Six Senses Kocatas “بهشتی از آرامش” را فراهم می کند. مکان‌های کمی می‌توانند آرام‌تر از شش حس باشند، که دو کاخ قرن نوزدهمی در سواحل بسفر را اشغال کرده‌اند. اتاق های مهمان بزرگ، روشن و مانند خود شهر، ترکیبی هماهنگ از تأثیرات هستند.

از یک صبحانه خوشمزه ترکی لذت ببرید

خوردن و آشامیدن

به گفته The Istanbul Insider، غذاهای ترکیه ای که شهرت جهانی دارند «خیلی بیشتر از کباب و دونر» است. چه عاشق گوشت باشید، چه ماهی یا فقط سبزیجات، هرگز در انتخاب کوتاه نخواهید بود. از جمله بهترین غذاهایی که باید بخورید شامل صبحانه ترکی “در خط ساحلی بسفر در مناطقی مانند ببک و روملیحیساری” و منمن، “املت خوشمزه به سبک ترکی” است.

غذا به خودی خود یک رویداد در استانبول است و این شهر غذاهای استثنایی را متناسب با همه بودجه ها ارائه می دهد. گوشت های کبابی و نان های تخت در کافه ها و کیوسک های پیاده رو در سراسر شهر به وفور یافت می شود. برای نمونه‌های متنوع‌تر از آشپزی آناتولی، به Balikci Sabahattin، چند خیابان دورتر از مسجد آبی بروید. در آنجا نسبت سالمی از ساکنان استانبول را در میان گردشگران خواهید یافت – که همگی از منوی غذاهای دریایی و همچنین فهرست گسترده شراب لذت می برند.

در راهنمای میشلین 2023 یک رستوران در استانبول با دو ستاره میشلن، چهار ستاره با یک ستاره و ده رستوران وجود دارد که جایزه Bib Gourmand را دریافت کرده اند. راهنما گفت که دو ستاره ترک فاتح توتاک یک مؤسسه “شیک و معاصر” است که محصولات تجار محلی را “روی یک پایه” قرار می دهد. و در Neolokal، که دارای یک ستاره و یک ستاره سبز برای غذا و پایداری است، از مهمانان “غذاهای هیجان انگیز” و شراب های ترکی عالی پذیرایی می شود. راهنما گفت: موقعیت این رستوران، در سالت گالاتا، “تجربه شما را به یاد ماندنی تر می کند.”

برای خوردن کوکتل، مزه و تنقلات، به سمت بام Sureyya Teras در هتل چهار فصل استانبول در سلطان احمد بروید، جایی که گنبدهای ایاصوفیه پس‌زمینه‌ای بی‌نظیر را ارائه می‌کنند.

قایق های تزئینی با مسجد سلیمانیه در پس زمینه

حمل و نقل: چگونه به استانبول برسیم

استانبول یکی از بهترین فرودگاه های متصل جهان است و پروازهای مستقیم آن را به بسیاری از فرودگاه های بریتانیا متصل می کند. ترکیش ایرلاینز که در اکثر سفرها یک وعده غذایی و سرگرمی در طول پرواز ارائه می دهد، راحت ترین گزینه برای سفر چهار ساعته است. این ایرلاین همچنین برای مسافران ترانزیتی که از طریق فرودگاه استانبول سفر می‌کنند، پیشنهاد «موقعیت در استانبول» دارد که شامل اقامت رایگان در هتل‌های همکار می‌شود.