روسیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را به بلاروس منتقل می‌کند و «تجاوز ناتو» را مقصر می‌داند.

مسکو در واکنش به آنچه که «تشدید تنش» در مرزهای غربی خود خواند، انتقال سلاح‌های هسته‌ای به خاک بلاروس را آغاز کرده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، با اعلام توافق طولانی مدت تسلیحاتی در مینسک، گفت که این توافق نتیجه فعالیت نظامی “بسیار تهاجمی” ناتو است.

  • بیشتر ببینید چرا پوتین سلاح های هسته ای را به بلاروس منتقل می کند؟
  • بیشتر ببینید آیا مانورهای نظامی روسیه و بلاروس یک “تمرین لباس” برای جنگ در اوکراین است؟
  • بیشتر ببینید بلاروس در مورد جنگ اوکراین کجا ایستاده است؟

شویگو گفت: «امروز، با هم، با غرب جمعی روبرو هستیم که در واقع جنگی اعلام نشده علیه کشورهای ما به راه انداخته است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، تایید کرد که “انتقال مهمات هسته ای آغاز شده است” و اعتراف کرد که “ممکن است” این تسلیحات از قبل وارد شده باشد. او افزود که این سلاح‌ها سلاح‌های هسته‌ای «غیر استراتژیک» هستند، نه بمب‌های دوربرد و با بازده بالاتر.

دویچه وله خاطرنشان کرد: این توافقنامه به مسکو اجازه می دهد تا کلاهک های خود را در یک تاسیسات ویژه در بلاروس ذخیره کند. این قرارداد همچنین بیان می‌کند که روسیه کنترل تسلیحات را حفظ خواهد کرد و توافق قبلی بین متحدان را رسمیت می‌دهد.

مسکو تایمز می‌گوید این اقدام با واکنش شدید غرب مواجه شده است و اتحادیه اروپا تهدید می‌کند در صورتی که مینسک با میزبانی سلاح‌های هسته‌ای روسیه موافقت کند، تحریم‌های جدیدی علیه بلاروس اعمال کند.

به گزارش فرانس 24، ایالات متحده این توافق را “به شدت محکوم” کرده است. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، آن را “آخرین نمونه رفتار غیرمسئولانه ای که از زمان تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین بیش از یک سال پیش دیده ایم” توصیف کرد. با این حال، وی افزود که واشنگتن هیچ نشانه ای مبنی بر آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای ندیده است.

پست جدید پیشنهادی
جدیدترین خبرهای «آگهی وام

در ماه مارس، چشم انداز انتقال تسلیحات هسته ای روسیه به بلاروس به عنوان یک “بلوف” رد شد. گاردین گفت: «پیشنهاد پوتین مبنی بر اینکه روسیه شروع به ذخیره بمب های خود در بلاروس خواهد کرد ممکن است کمتر از آنچه به نظر می رسد باشد». سی ان ان موافقت کرد: «طبق معمول پوتین، جهان باید متن را بخواند و زمینه را بررسی کند.