“زلزله” یونان در یک انتخابات: یک پیروزی جناح راست

آلن پوزنر در Die Welt (برلین) گفت: چندی پیش، یونان “فرزند مشکل اقتصادی و سیاسی اروپا” بود. بحران بدهی 2010 منجر به انقباض 25 درصدی در اقتصاد این کشور شده بود – بیکاری به 27 درصد رسیده بود. مردم در خیابان‌ها شورش می‌کردند – و به عنوان شرط دریافت کمک‌های مالی عظیم، دولت مجبور شد تدابیر سخت‌گیری ریاضتی را اعمال کند.

اما اکنون، پس از سال ها درد اقتصادی، یونان بالاخره آن روزهای سیاه را پشت سر گذاشته است. اقتصاد این کشور در سال 2022 با هفتمین نرخ سریع در بین کشورهای اتحادیه اروپا رشد کرد. بیکاری به شدت کاهش یافته است کاتیمرینی (آتن) گفت و نخست وزیر راست میانه یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، در حال درو کردن پاداش است. هفته گذشته، حزب دموکراسی نوین او رقبای خود را شکست داد و به عنوان بزرگترین حزب در پارلمان ظاهر شد. میتسوتاکیس با توصیف نتیجه به عنوان “زلزله”، خواستار برگزاری انتخابات جدید در 25 ژوئن در جستجوی اکثریت مطلق شده است.

“شکست محترمانه”

لفتریس کوسولیس در توویما (آتن) گفت که این نتیجه، اولین باری است که یک حزب حاکم در 40 سال گذشته سهم خود را در یونان افزایش داده است، که تا حد زیادی مدیون شکست های مخالفان است. حزب چپگرای سیریزا در اوج بحران منطقه یورو به قدرت رسیده بود و به مدت چهار سال حکومت کرد تا اینکه در سال 2019 به شکست “محترمانه” از میتسوتاکیس سقوط کرد. اما این حزب نتوانست تصویر خود را تحت رهبری آلکسیس، نخست‌وزیر سابق، تازه کند. سیپراس، و به خاطر آن مجازات شده است: هفته گذشته تنها 20 درصد آرا را به دست آورد.

ال پایس (مادرید) گفت که سیپراس بهای شکست های خود را در طول سال های ریاضت می پردازد. او در سال 2015 حکمی برای مقاومت در برابر شرایط سخت تحمیل شده توسط وام دهندگانی که یونان را نجات می دهند، به دست آورد. در عوض، او با آنها همراه شد و میلیون ها یونانی را فقیر کرد و اعتبار خود را در این روند تضعیف کرد.

“انحراف اقتدارگرا”

بارت بیرلانت در De Standaard (بروکسل) گفت که پیروزی میتسوتاکیس تضمین نشده بود. تورم همچنان ادامه دارد؛ فقر گسترده است. و بسیاری احساس کردند که برخورد او با تصادف وحشتناک قطار در ماه فوریه شانس او ​​را از بین خواهد برد. کامیل پاژلا در Le Temps (ژنو) گفت، اما او توانست این بلایا را از بین ببرد، زیرا مانند همتای ترکیه ای خود، رئیس جمهور اردوغان، می داند که چگونه از اپوزیسیون پراکنده استفاده کند.

در دوران او، مانند اردوغان، یک “انحراف اقتدارگرا” مشخص وجود داشته است. سال گذشته پس از اینکه مشخص شد سرویس های اطلاعاتی از سیاستمداران و روزنامه نگاران مخالف جاسوسی می کردند، رسوایی به وجود آمد. در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات امسال، یونان در میان کشورهای اتحادیه اروپا در رتبه آخر قرار گرفت. هفته گذشته میتسوتاکیس یک برنده واضح بود. مشخص نیست که یونان بوده است.