سقف بدهی ایالات متحده: آیا کنگره می تواند از نکول جلوگیری کند؟

دولت ایالات متحده ممکن است در عرض چند هفته شروع به تمام شدن پول کند، مگر اینکه جمهوری خواهان در کنگره با رئیس جمهور جو بایدن به مصالحه ای دست یابند که از بحران اقتصادی جلوگیری کند.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری روز یکشنبه هشدار داد که ایالات متحده می‌تواند سقف بدهی خود را – قانونی که کل مقدار پولی را که دولت می‌تواند برای پرداخت صورت حساب‌هایش قرض می‌گیرد – محدود کند، تا اول ژوئن افزایش دهد.

عدم تمدید سقف، که در حال حاضر حدود 31.4 تریلیون دلار است، باعث می شود دولت نتواند به کارمندان فدرال، ارتش، تامین اجتماعی و مدیکر و همچنین سود بدهی ملی و بازپرداخت مالیات پرداخت کند. یلن گفت که این وضعیت می تواند یک “فاجعه اقتصادی” هم در داخل و هم در سراسر جهان باشد.

روزنامه ها چه می گفتند؟

ناتالی شرمن، خبرنگار تجاری بی‌بی‌سی در نیویورک، گفت: «معمولاً این امری رسمی است که کنگره در صورت لزوم محدودیت را افزایش دهد، اما این بار به نظر نمی‌رسد که بر سر شرایط توافق کند.

به گزارش رویترز، جمهوری خواهان که اکثریت اندکی در مجلس نمایندگان دارند، تاکنون از تصویب لایحه محدودیت بدهی «پاک» خودداری کرده اند، مگر اینکه این لایحه هزینه های آینده فدرال را نیز کاهش دهد. آنها رشد محدود هزینه‌ها را برای آژانس‌های کلیدی به 1 درصد سالانه در دهه آینده پیشنهاد کرده‌اند، در حالی که اولویت‌های کلیدی دولت بایدن، مانند بخشش وام‌های دانشجویی و مشوق‌های مالیاتی برای وسایل نقلیه الکتریکی را نیز لغو کرده‌اند.

جای تعجب نیست که دموکرات‌ها و رئیس‌جمهور این پیشنهادها را رد کرده و جمهوری‌خواهان را متهم کرده‌اند که برای منافع سیاسی بازی خطرناکی از حاشیه‌های اقتصادی انجام می‌دهند.

ایندیپندنت گفت: «سناریوهای زیادی به صورت عمومی و خصوصی در حال پخش شدن هستند، اما هیچ کس به طور قطعی نمی داند. این سایت خبری افزود: «احتمالات از کومبایا تا هرج و مرج اقتصادی با امکانات فراوان در این بین متغیر است.

به گفته مارا لیاسون، خبرنگار سیاسی NPR، نتایج احتمالی می‌تواند منجر به مذاکره رهبران برای یک معامله و ادعای پیروزی سیاسی شود، یا تصمیم بگیرند که قوطی را با افزایش موقت سقف بدهی پایین بیاورند، که باید در اواخر سال جاری مورد مذاکره قرار گیرد. خطر تعطیلی دولت.» وی افزود: گزینه دیگر این است که “آنها می توانند در بن بست بمانند و اجازه بدهند کشور نکول کند، با آنچه اقتصاددانان می گویند عواقب فاجعه باری خواهد داشت”.

واشنگتن پست می‌گوید: «با توجه به تقسیم کنترل کنگره و اکثریت اندک در هر دو مجلس، نوعی سازش دو حزبی اجتناب‌ناپذیر است تا از نکول اجتناب شود».

متعصبان جناح راستی که کنفرانس جمهوریخواهان مجلس نمایندگان را کنترل می کنند، هرگز با افزایش سقف بدهی بدون کاهش شدید هزینه ها و کنار گذاشتن سایر ابتکارات دوران بایدن موافقت نخواهند کرد – خواسته هایی که حتی میانه روترین دموکرات ها نیز بعید است آنها را بپذیرند. کاغذ اضافه شد در عین حال، رهبران هر دو حزب می‌دانند که با توجه به ویرانی‌های اقتصادی که قطعاً در پی خواهد داشت، نکول یک پیشنهاد باخت و باخت است.»

لیسون موافقت کرد: “خیلی چیزها در خطر است” و در حال حاضر “هیچ “خارج از سطح شیبدار محافظ چهره” در چشم نیست.

بعدش چی؟

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد، در حالی که تنها هشت روز از این ماه باقی مانده است که در طی آن هر دو مجلس و سنا قرار است همزمان جلسه داشته باشند، «زمان برای دستیابی به توافق در حال اتمام است». آنتونی زورچر، خبرنگار بی‌بی‌سی آمریکای شمالی، گفت که این یک هفته حساس است.

بایدن روز سه‌شنبه میزبان رهبران مجلس نمایندگان و سنا از هر دو حزب در کاخ سفید خواهد بود، در حالی که رئیس‌جمهور و جمهوری‌خواهان هنوز فاصله زیادی با یکدیگر دارند و هیچ نشانه‌ای از مصالحه در هیچ‌یک از طرفین وجود ندارد.

سی ان ان گفت، درگیری بین رئیس جمهور بایدن و کوین مک کارتی، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان بر سر بدهی ایالات متحده «تصمیم خواهد گرفت که چه کسی مسلط ترین چهره در واشنگتن برای بیشتر دو سال آینده باشد». «و شکست این دو مرد تا این زمان در ماه آینده منجر به یک نکول ملی می‌شود که می‌تواند تأثیر عمیقی بر اقتصاد و انتخابات 2024 داشته باشد.»

به گفته ایندیپندنت، در حالی که اکثر اقتصاددانان و مفسران سیاسی حداقل بر این باورند که قانونگذاران با تمدید کوتاه مدت قبل از رسیدن به سقف بدهی موافقت خواهند کرد، شانس نکول همچنان “ترسناک ترین احتمال” است.

به گفته سی‌ان‌ان، میلیون‌ها آمریکایی در شغل‌های از دست رفته، مزایا و احساس از بین رفته امنیت اقتصادی احساس می‌کنند. آژانس رتبه‌بندی مودی آنالیتیکس پیش‌بینی کرد که در یک بن‌بست طولانی‌مدت، قیمت سهام تقریباً یک پنجم کاهش می‌یابد و اقتصاد بیش از 4 درصد منقبض می‌شود که منجر به از دست رفتن بیش از هفت میلیون شغل خواهد شد.

شرمن خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: نکول عمدی همچنین «سیستم مالی را که در آن روزانه بیش از 500 میلیارد دلار بدهی ایالات متحده معامله می‌شود، شوکه خواهد کرد».

سی ان ان گفت: «این خطر فاجعه است که باعث می شود تقابل سقف بدهی به ابزار مؤثری برای اهرم سیاسی تبدیل شود. «به نظر می رسد هر دو طرف در بن بست معتقدند که طرف مقابل پلک می زند تا از عواقب وحشتناک عبور از لبه یک صخره جلوگیری کند. اما نگران‌کننده است که به نظر می‌رسد هر یک از طرفین متقاعد شده است که طرف مقابل برای اجتناب از سرزنش تسلیم شود.»