سیاست خشکسالی: بحران جدید پیش روی اتحادیه اروپا

اروپا تاثیر شدید بحران آب و هوا را در سال گذشته احساس کرد، خشکسالی که محصولات کشاورزی را ویران کرد و موج گرما بیش از 20000 نفر را کشت.

  • بیشتر ببینید بریتانیا به طور همزمان برای خشکسالی و سیل آماده می شود
  • بیشتر ببینید چرا آب و هوای شدید باعث مرگ و میر کمتر می شود؟

در گزارش اتحادیه اروپا که توسط سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک منتشر شد، آمده است که امواج گرمای گسترده به علاوه بارندگی کم باعث کمبود آب شده است که بیش از یک سوم از این قاره را تحت تاثیر قرار داده است.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، در ماه آوریل گفت که خشکسالی شدید به جای اینکه یک حادثه منفرد باشد، به “یکی از بحث های سیاسی و سرزمینی اصلی کشور ما در سال های آینده تبدیل خواهد شد”.

به گفته گاردین، اظهارات او یک “هشدار جدی” است که “مطمئناً برای جنوب اروپا به عنوان یک کل صدق می کند، زیرا چشم انداز یک بحران تابستانی دیگر، پس از یک زمستان خشک فاجعه بار در پیش است.”

اروپا در حال خشک شدن است

پولیتیکو در آوریل گفت: «به سختی بهار رسیده است و اروپا در حال خشک شدن است.

در ایتالیا، عدم بارش برف در آلپ باعث خشک شدن رودخانه پو شده است، در حالی که فرانسه رکورد روزهای بدون باران را به خود اختصاص داده است که منجر به محدودیت های آبی شده است. حدود 90 درصد پرتغال با خشکسالی شدید مواجه است و گرمای غیرقابل فصل در اسپانیا باعث خشک شدن مخازن و کاهش تولید روغن زیتون شده است. همانطور که گاردین می‌گوید، «خشکسالی در بخش‌های وسیعی از قلمرو به سادگی در حال تبدیل شدن به یک هنجار است».

پست جدید پیشنهادی
«لباس گربه سیاه» متاع نقش آفرینی دیگری هست که در گونه لباس شخصیت های کارتونی قرار می گیرد.

تورستن مایر گور، نویسنده ارشد مطالعه ماهواره‌ای اخیر که تایید کرد اروپا از سال 2018 از خشکسالی شدید رنج می‌برد، گفت: «چند سال پیش می‌گفتم که در اروپا آب کافی داریم. ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.»

یورونیوز گفت، کمبود مداوم بارندگی “شروع به تأثیر جدی بر صنعت کشاورزی در برخی مناطق کرده است.”

این سایت گفت: پرتغال و اسپانیا تا کنون “بیشترین تلفات را برای کمبود باران پرداخت کرده اند”، “اما کشورهای بالتیک و اسکاندیناوی نیز خاک خشک تر از حد معمول را تجربه می کنند.”

برخی از کشورهایی که بیشترین آسیب را دیده اند شروع به درخواست کمک مالی از به اصطلاح ذخیره کشاورزی اتحادیه اروپا کرده اند، دیگ 450 میلیون یورویی که برای حمایت از کشاورزان در مواقع استثنایی ایجاد شده است.

“بی ثباتی سیاسی”

اولیویا لازارد، یکی از همکاران کارنگی اروپا، می‌گوید: «آب هم قربانی مستقیم گرمایش جهانی و هم عامل اصلی تأثیرات آن است». او گفت و اثرات کمبود آب “به سرعت به بی ثباتی اجتماعی و سیاسی تبدیل می شود”.

لازارد به فرانسه اشاره می کند، جایی که کمبود آب نه تنها باعث ایجاد مشکلاتی در تجارت شده، بلکه منجر به “افزایش قطبی شدن سیاسی و خشونت مدنی” شده است.

لازارد افزود، با وجود وخامت اوضاع در فرانسه، “تنها یک تیزر برای آنچه در سال های آینده خواهد آمد” است.

در جریان کنفرانس آب سال 2023 سازمان ملل در ماه مارس، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار تغییرات گسترده در نحوه رویکرد جهان نه تنها به کشاورزی، بلکه همچنین زیرساخت ها، بهداشت و نحوه نظارت بر آب در سطح جهان شد.

پست جدید پیشنهادی
عجیب ترین و شگفت انگیزترین سنت های عروسی در سراسر جهان

بر اساس گزارش موسسه منابع جهانی، با این حال، از 719 تعهد آبی که در کنفرانس انجام شد، به سختی یک چهارم به احتمال زیاد “تغییر دهنده بازی بالقوه” هستند. مؤسسه گفت بقیه موارد ممکن است به اندازه کافی قوی نباشند تا تغییرات اساسی در جهان ایجاد کنند.

برای گاردین، در عصری که «توسط تحولات ژئوپلیتیکی، اقتصادی و آب و هوایی تعریف می‌شود»، سیاست‌هایی که کمبود آب را احاطه می‌کنند «چالش بزرگ دیگری را نشان می‌دهند».

روزنامه به این نتیجه رسید که برای پاسخگویی مناسب به این چالش، “یک سیاست پیچیده و همدلانه، متعادل کردن نگرانی ها برای امنیت غذایی، معیشت روستایی و الزامات زیست محیطی لازم است”.