ضد میکروبی های مورد استفاده در مزارع “ایمنی انسان را ضعیف می کند”

[NEW DELHI] مطالعه ای که توسط دانشگاه آکسفورد انجام شد نشان می دهد که استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در کشاورزی می تواند منجر به پیدایش باکتری های مقاوم در برابر ایمنی ذاتی بدن شود.

این تحقیق نشان داد که یک ماده ضد میکروبی به نام کولیستین، که به طور گسترده به عنوان یک محرک رشد حیوانات در حیوانات پرورش یافته در مزرعه مانند خوک و مرغ استفاده می شود، احتمالاً منجر به ظهور E.coli سویه هایی که می توانند از اولین خط دفاعی بدن فرار کنند.

با این حال، استفاده قابل توجه از کولیستین در تولید دام از سال 1980، منجر به ایجاد E. coli مقاوم به کولیستین شد که حاوی ژن‌های مقاومت متحرک به کولیستین (MCR) است.

کریگ مک لین، نویسنده این مطالعه و استاد تکامل و میکروب شناسی در دانشگاه آکسفورد مستقر در بریتانیا گفت: Scidev.Netاستفاده از کولیستین به عنوان محرک رشد در بسیاری از کشورها ممنوع شده است، اما کولیستین همچنان به طور گسترده به عنوان رشد حیوانی استفاده می شود. [promoter] در برخی کشورها، به ویژه در LMICها [low- and middle-income countries].

“این نشان می دهد که مقاومت به کولیستین خطری برای سلامت انسان ایجاد می کند E. coli در LMICها بهترین خواهد بود.”

کولیستین آخرین راه حل آنتی بیوتیکی است – همچنین پپتید ضد میکروبی یا AMP نامیده می شود – که در درمان عفونت های باکتری های مقاوم به چند دارو استفاده می شود. اشرشیاکلی (E. coli) که باعث عفونت هایی مانند اسهال و عفونت مجاری ادرار می شود.

با این حال، استفاده قابل توجه از کولیستین از سال 1980، منجر به ایجاد داروی مقاوم در برابر کولیستین شد. E. coliکه حاوی ژن هایی به نام ژن های مقاومت متحرک کولیستین (MCR) است.

این کولیستین مقاوم است E. coli یک تهدید نوظهور برای سلامت عمومی جهانی است و بیشتر در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​مشاهده می شود.

طبق گزارش آژانس‌های سازمان ملل، این بخشی از افزایش گسترده‌تر مقاومت ضد میکروبی (AMR) است که منجر به مرگ 70000 نفر در سال در سراسر جهان می‌شود. بر اساس این گزارش، اگر اقدامی صورت نگیرد، انتظار می رود این رقم تا سال 2050 به 10 میلیون نفر در سال افزایش یابد، در حالی که تا سال 2030 AMR می تواند تا 24 میلیون نفر را به فقر شدید بکشاند.

AMR زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها یا باکتری‌ها به دلیل استفاده بیش از حد و استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها دچار تغییرات ژنتیکی می‌شوند، که باعث می‌شود در مقابل اثرات ضد میکروبی مقاومت کنند و درمان‌های پزشکی را ناکارآمد نشان دهند.

AMP ها نقش مهمی در مبارزه با این دارند. AMP ها به طور طبیعی در بدن های زنده ایجاد می شوند و نقش کلیدی در ایمنی ذاتی دارند، AMP ها پپتیدهایی (مواد آلی پروتئین مانند) با عملکردهای متعدد هستند. نقش بیولوژیکی آنها در داخل بدن شامل از بین بردن میکروب های بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها است.

برخی از AMP ها در حیوانات در مزارع برای کنترل عفونت ها و به عنوان محرک رشد استفاده می شوند و طبق این مطالعه، چنین استفاده ای ممکن است باعث ایجاد باکتری های مقاوم در برابر متقاطع شود که می تواند بر پاسخ ایمنی ذاتی در انسان غلبه کند.

پاسخ ایمنی ذاتی اولین خط دفاعی در انسان برای مقابله با یک میکروب عامل بیماری مانند باکتری است. به گفته محققان، توسعه چنین باکتری های مقاوم در برابر متقاطع “بسیار محتمل” است.

مک‌لین گفت: «مطالعه ما بر اهمیت عدم استفاده از داروهای ضد میکروبی که برای درمان عفونت‌های انسانی در کشاورزی استفاده می‌شوند، تأکید می‌کند.

او معتقد است که Colistin باید به عنوان یک محرک رشد ممنوع شود و در توسعه AMP های جدید احتیاط می کند.

وی افزود: بسیاری از پپتیدهای ضد میکروبی به عنوان داروهای جدید بالقوه برای درمان عفونت انسانی در دست توسعه هستند.

ما باید تاثیر مقاومت در برابر این AMP ها را بر ایمنی انسان قبل از استفاده درمانی آزمایش کنیم.

در مطالعه، E. coli باکتری های حاوی نوعی ژن MCR به نام MCR-1 در معرض AMP هایی قرار گرفتند که به توسعه ایمنی ذاتی در خوک ها، مرغ ها و انسان ها کمک می کند.

ارزیابی باکتری ها از نظر حساسیت آنها به سرم انسانی متشکل از یک کوکتل ضد میکروبی نیز انجام شد.

محققان دریافتند که به دلیل وجود ژن MCR-1 در E. coliاین باکتری نسبت به باکتری‌هایی که ژن را حمل نمی‌کنند، 62 درصد مقاومت بیشتری نسبت به AMPs میزبان (انسان) داشتند.

همچنین E. coli حاوی ژن MCR-1 حداقل دو برابر “مقاومت در برابر کشته شدن” توسط سرم انسانی بود.

مک لین افزود: این مطالعه اولین مطالعه ای است که به طور سیستماتیک تأثیر MCR-1 را بر مقاومت به پپتیدهای ضد میکروبی انسان و حیوانات کشاورزی آزمایش می کند.

دریافت مجلات CABI

جورج وارگزه، استاد بخش بیماری های عفونی در کالج پزشکی مسیحی، در ولور، هند، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: «آنچه در مورد این یافته ها جدید است این است که آنها نشان می دهند که چگونه استفاده از ضد میکروبی در تولید دام می تواند مستقیما منجر به تکامل مقاومت باکتریایی می شود.

“این پیامدهای مهمی برای نحوه تفکر ما در مورد رابطه بین استفاده از ضد میکروبی، تکامل باکتری‌ها و ظهور بیماری‌های عفونی دارد.

Varghese گفت که سیاست گذاران و پزشکان ممکن است نیاز به تجدید نظر در نحوه تنظیم و نظارت بر استفاده از ضد میکروبی در تولید دام با توجه به یافته ها داشته باشند.

وی افزود: «این ممکن است شامل تقویت مقررات در مورد استفاده از مواد ضد میکروبی در خوراک دام، اجرای برنامه‌های نظارتی برای نظارت بر شیوع مقاومت ضد میکروبی در جمعیت‌های حیوانی و توسعه استراتژی‌های جایگزین برای کنترل بیماری در دام‌هایی باشد که به ضد میکروبی‌ها متکی نیستند.»

این قطعه توسط میز جهانی SciDev.Net تولید شده است.