علت قهوه ای رنگ شدن برگ گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

 

زیستگاه اصلی گیاه آپارتمانی زاموفیلیا با اینکه کنیا و آفریقای جنوبی است، اما به خاطر سازگاری بالایی که دارد تحت هر شرایط محیطی می تواند به حیات خود ادامه دهد. گیاه زاموفیلیا به خاطر سهولت در نگهداری بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. زیرا گیاهی همیشه سبز و مقاوم در برابر تنش های محیطی می باشد. زاموفیلیا گیاهی سریع الرشد بوده و ارتفاع آن در صورت مساعد بودن شرایط رشد در خانه به یک متر نیز می رسد. قبل از اقدام به خرید، ابتدا در رابطه با شرایط نگهداری این گیاه اطلاعات کافی به دست بیاورید.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا دارای برگ های سبز تیره، گوشتی، صاف است. طول برگ ها در این گیاه گلدار در صورت مطلوب بودن شرایط رشد به 40-60 سانتی متر نیز می رسد. اگر دقت کنید برگ زاموفیلیا سبز تیره می باشد، این گیاه حتی در محیط های کم نور هم می تواند به خوبی رشد کند. سیستم ریشه ای در زاموفیلیا قوی می باشد. ریشه ها به صورت توده های ضخیم هستند که به آنها ریزوم گفته می شود. این ریزوبیوم ها با حفظ و تجمع آب در خود، باعث مقاومت گیاه در برابر خشکی می شوند. اواسط تابستان تا پاییز گیاه وارد دوره گلدهی می شود. گل های زاموفیلیا کوچک و به رنگ زرد، قهوه ای می باشند. دقت کنید که برگ های گیاه زاموفیلیا سمی هستند و باید موقع تمیز کردن برگ ها دستکش بپوشید. همچنین گلدان گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. تصفیه هوا از ویژگی های بارز این گیاه می باشد. این گیاه با تصفیه هوا می تواند خواب آرامی را برای شما ارمغان دهد.

گیاه آپارتمانی

شرایط لازم برای نگهداری گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

آبیاری: گیاه آپارتمانی زاموفیلیا به خاطر سیستم ریشه ای قوی که دارد می تواند آب را در خود ذخیره نماید. از این رو، باید زمانی به گیاه آب بدهید که خاک گلدان خشک باشد. آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریزوم ها و ساقه در این گیاه خواهد شد. به طور کلی می توانید در روزهای گرم سال هر 7-10 روز یکبار و در روزهای سرد سال هر 10-15 روز یکبار به گیاه آب بدهید.

نور: برای اینکه زاموفیلیا برگ های خوبی داشته باشد باید آن را در معرض تابش غیر مستقیم نور خورشید قرار دهید. تابش مستقیم نور باعث سوختن و زرد شدن برگ ها می شود. این گیاه در صورت دسترسی به نور اندک می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. با اینکه به نور کمی نیاز دارد باید بین نور و آبیاری تعادل برقرار کنید تا گیاه دچار تنش نشود.

دما: گیاه آپارتمانی زاموفیلیا در بازه دمایی 15-24 بهترین رشد را خواهد داشت. توجه داشته باشید که دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد می تواند به گیاه آسیب برساند. همچنین کنترل کردن رطوبت در محل نگهداری این گیاه مهم است. دقت کنید که دمای خانه به اندازه ای نباشد که رطوبت کافی برای رشد گیاه وجود نداشته باشد.

خاک و کوددهی: خاکی که برای زاموفیلیا استفاده می کنید نه تنها باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد، بلکه باید در داخل خاک مقداری پرلیت یا ماسه هم بریزید. از فروردین تا مرداد که زاموفیلیا در دوره رشد قرار دارد به مواد مغذی بیشتری نیز نیاز خواهد داشت. برای همین باید هر ماه یکبار با استفاده از کود مایع رقیق شده گیاه را تغذیه نمایید. در سال های اول رشد نیازی به تعویض گلدان نیست و می توانید سالی یکبار اقدام به تعویض گلدان نمایید.

هرس: اگر مشاهده کردید که ساقه اصلی بیش از اندازه رشد کرده است می توانید آن را برش دهید تا هم اندازه ساقه های دیگر شود. جدا کردن برگ های زرد شده از گیاه، باعث می شود که برگ های سبز از طراوت بیشتری برخوردار شوند.

تکثیر: برای تکثیر و گسترش گیاه زاموفیلیا می توانید از روش های تقسیم ریزوم یا قلمه برگ استفاده نمایید. در این روش ابتدا باید قلمه برگ را در داخل گلدان دیگر قرار دهید و ریشه دار کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر انواع گیاهان آپارتمانی و مشکلات آن ها میتوانید به وب سایت www.alef.irمراجعه کنید.

گیاه آپارتمانی

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

شته و کنه عنکبوتی: این دو آفت ریز می توانند با چسبیدن به برگ و ساقه، سلامت گیاه زاموفیلیا را به خطر می اندازند. این آفات از مواد مغذی گیاه تغذیه کرده و باعث تضعیف آن می شوند. همچنین با تولید سم می توانند رشد گیاه را متوقف کنند. اگر سوراخ هایی ا بر روی برگ ها مشاهده کردید حاکی از حضور شته و کنه بر روی گیاه است. برای مبارزه با این آفات مقداری الکل یا مواد شوینده را در آب مخلوط کرده و گیاه را با آن محلول تمیز کنید. با استفاده از سم کنه کش مانند سوین و یا سم آفت کش گیاه را سمپاشی نمایید.

زرد و قهوه ای شدن برگ ها: زرد شدن برگ های قدیمی امری طبیعی است. اما ممکن است در اثر عدم دریافت آب و نور کافی، زرد و قهوه ای شدن برگ گیاه آپارتمانی زاموفیلیا رخ دهد. آبیاری بیش از حد که باعث پوسیدگی ریشه می شود، در نهایت زرد شدن برگ ها را در بر خواهد داشت.

چروک شدن ساقه: لوله ای و چروک شدن ساقه ها یکی از بیماری های رایج در این گیاه می باشد. هر چند که این گیاه به خاطر مقاومت بالایی که دارد کمتر به این بیماری مبتلا می شود. هوای گرم و خشک یکی از علت های چروک شدن ساقه ها است. زیرا در هوای گرم، رطوبت به اندازه کافی در محل نگهداری گیاه وجود نخواهد داشت. لذا با کاهش آب ساقه ها این حالت رخ می دهد. در این صورت باید هوای خشک اتاق را مرطوب کرده و بر روی برگ و ساقه های زاموفیلیا آب بپاشید.  

لکه های سیاه روی برگ: اگر برگ ها دچار آفتاب سوختگی شدید شوند لکه های سیاه رنگی بر روی برگ ها ظاهر خواهد شد. باید گلدان گیاه را دور از پنجره قرار دهید. نوع دیگری از لکه های سیاه که آبکی هستند و در وسط برگ قابل مشاهده می باشند، در اثر آبیاری بیش از حد و قارچی شدن گیاه به وجود می آیند. در این حالت باید خاک گلدان گیاه زاموفیلیا را بررسی کنید و مطمئن شوید که مبتلا به قارچ نشده است. می توانید از قارچ کش هایی مانند مانکوزب برای مبارزه با قارچ استفاده نمایید.