عملکرد دستگاه اکسیژن ساز

اگر با این دستگاه آشنایی داشته باشید به خوبی می دانید که نمی توان نقش آن را در تسهیل زندگی برخی از افراد نادیده گرفت. نوزادان زودرس که از RDS رنج می برند، سورفاکتانت (یک مایع پوشش ریه) به میزان کافی ایجاد نمی کنند که باعث می شود ریه ها دچار نقص شوند و نوزاد به سختی تنفس کند. همچنین افرادی که مشکلات تنفسی حاد دارند باید از دستگاه اکسیژن ساز خانگی یا پرتابل استفاده نمایند. با وجود همه گیری کرونا یا کووید 19، بیمارانی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند، طبق نظر و تجویز پزشک معالج، باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده نمایند. بدین صورت که می تواند در صورت پارگی یا نشت، میزان احتراق آتش را به شدت افزایش دهد. با وجود اینکه از گذشته همواره مراجعه حضوری به فروشگاه های مختلف و گشت و گذار در میان بازار برای تهیه اقلام مورد نیاز افراد بین آن ها مرسوم بوده است، ولی امروزه با توجه به افزایش مشغله های زندگی مانند ساعت کاری زیاد و تلف شدن زمان در ترافیک های طولانی، افراد به دنبال روش های جایگزین سریع تر و آسان تری برای خرید می باشند. دستگاه اکسیژن ساز، اکسیژن هوا را جذب می کند و آن را برای استفاده افرادی که به اکسیژن با خلوص بالا نیاز دارند و دچار کمبود اکسیژن در خونشان هستند، تصفیه می کند.

این محصولات با مشخصات متنوعی ارائه می شوند.

نیتروژنی که در هوا وجود دارد به دام می افتد یا اینکه به سطوح جذب می شود. دلایل زیادی برای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد و پزشکان اکسیژن درمانی را بنا به نیاز بیمار خود، توصیه می کنند. اگرچه این مخازن بسیار کاربردی هستند، ولی تامین کنندگاه مجبور هستند که به صورت منظم به بیماران مراجعه کنند تا اکسیژن مخازن را پر کنند. هوا دارای 79% نیتروژن و 21% اکسیژن می باشد و یک اکسیژن ساز با اتصال به یک منبع برق، هوایی را تولید می کند که بالای 90% اکسیژن خالص می باشد. این محصولات با مشخصات متنوعی ارائه می شوند. البته بیشتر مدلهای این دستگاهها، لوازم زیر را به همراه دارند. بدیهیست که اکسیژنسازها نیز همانند ونتیلاتور تنفسی یا بسیاری دیگر از لوازم برقی توسط مجموعه های مختلفی ساخته میشوند که همین امر سبب میشود تا حجم، نوع طراحی، بازدهی، قیمت و ویژگیهای شاخص آنها با یکدیگر تفاوت داشته باشد . به طور کلی میزان خروجی غلظت اکسیژن را با LPM (لیتر در دقیقه) اندازه گیری می کنند و پزشک تعیین می کند که به چه میزان اکسیژن در زمان استراحت، خواب و یا زمانی که ورزش می کنید نیاز دارید زیرا هر زمانی نیاز شما می تواند متفاوت باشد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی با تولید اکسیژن خالص به بیمار این امکان را می دهد که تنفس سالم داشته باشد. اکسیژن و نیتروژن به عنوان مهمترین گازهای تشکیل دهنده هوا که در حیات موجودات زنده نقش عمده ای را ایفا میکنند، شناخته می شوند. کمپرسور بعنوان یکی از مهمترین تجیهزات درون دستگاه مولد اکسیژن موجود، فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل دستگاه را به 94 درصد و فشار آن را به شدت بالا می برد. دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاه های کمک تنفسی، برای بیماران تنفسی خصوصا بیماران مزمن ریوی در منزل می باشد. این دستگاه ها از پرتوهای نوری برای اندازه گیری غیرمستقیم سطح اکسیژن خون بدون نیاز به گرفتن خون استفاده می کنند. به علاوه این دستگاهها با یک رابط کاربری ارائه میشوند تا بتوان سطح اکسیژن را تنظیم کرد. دستگاه اکسیژن دارای تنظیمات می باشند که می توانید سطح غلظت اکسیژن و مقدار خروجی را بنا به شرایط بیمار تنظیم کنید.

در این حالت احتمالا شیر تنظیم خروجی اکسیژن بسته است، برای حل این مشکل باید شیر تنظیم خروجی اکسیژن را چند دقیقه باز بگذارید. همچنین آبی که داخل مخزن است حتما باید آب مقطر یا آبی که با دستگاه تصفیه خانگی تصفیه شده باشد، باشد. به خصوص نوزادانی که قبل از شش هفته یا بیشتر از زایمان، متولد می شوند. این محموله اهدایی از طریق هواپیمایی ماهان وارد فرودگاه بین المللی ایندرا گاندی پایتخت هند شد. اکسیژن درمانی به این نوزادان کمک می کند تا عوارض کمتری را دچار شوند. دستگاه اکسیژن ساز خانگی و یا قابل حمل (پرتابل) هوای اطراف را فیلتر کرده و به چگالی مورد نیاز فشرده می کند و سپس اکسیژن با خلوص بالا را تولید و صورت جریان پیوسته به بیمار انتقال می دهد. به این صورت که هوای اطراف از طریق یک پمپ به داخل دستگاه می رود و در یک محفظه که دارای پودر زئولیت می باشد، نیتروژن را از اکسیژن جدا می کند. این دستگاه منبع داخلی ندارد و از طریق هوای اطراف به مصرف می رسد. دستگاههای اکسیژن ساز خانگی نیز همانند تمامی دستگاههای اکساز دیگر جهت عملکرد صحیح به نگهداری و سرویس احتیاج دارد و خوشبختانه نگهداری از این دستگاههای اکسیژن ساز خانگی کار بسیار ساده ای است.