غلات اوکراینی: برانگیختن خشم کشاورزان اروپای شرقی

لئونی کیژوسکی در برنامه پولیتیکو (بروکسل) گفت: یک جدال تلخ در اروپا در حال رخ دادن است. نه، این بار، بر سر مهاجران یا کمک های بودجه – بلکه در مورد غلات اوکراین. هنگامی که روسیه برای اولین بار به اوکراین حمله کرد و بسیاری از صادرات آن را مسدود کرد، بروکسل سهمیه ها و تعرفه ها را کاهش داد و “راه های همبستگی” را باز کرد تا اطمینان حاصل شود که غلات این کشور که برای اقتصاد آن حیاتی است، همچنان می تواند به بازارهای آفریقا و آسیا برسد، جایی که به شدت مورد نیاز بود. برای جلوگیری از بحران غذایی اما تنگناها در بنادر اتحادیه اروپا منجر به باقی ماندن بیشتر این غلات در داخل این بلوک شده است، جایی که قیمت‌های محلی را کاهش داده است. این امر برای مدتی توسط کشورهای اروپای شرقی تحمل شد. اما در این ماه، پس از هفته‌ها اعتراض کشاورزان غیرمجاز، لهستان، مجارستان و اسلواکی واردات محصولات کشاورزی اوکراین را ممنوع کردند و خود را در مسیر «برخورد با بروکسل» قرار دادند.

کریستین یواخیم در Tagesschau (برلین) گفت که خشم کشاورزان قابل درک است. فقط به “فاجعه” آسیب دیده بخش کشاورزی در لهستان نگاه کنید، جایی که مداخله اتحادیه اروپا به عرضه بیش از حد غلات منجر شده است و به کاهش قیمت گندم از 390 یورو به 190 یورو در هر تن در چند ماه گذشته کمک کرده است. بدتر از آن، دلالان لهستانی غلات ارزان تری را از اوکراین می خرند و آن را به عنوان محصول لهستانی با قیمت بالاتر می فروشند – اگرچه اغلب با استانداردهای اتحادیه اروپا مطابقت ندارد. جوآنا سولسکا در پولیتیکا (ورشو) گفت، با این وجود، هیچ بهانه ای برای روشی که لهستان تمام واردات مواد غذایی اوکراین را ممنوع کرده است، وجود ندارد. دولت ملی گرای ورشو می توانست مشکلات کشاورزان را با افزایش ظرفیت صادرات در بنادر لهستان حل کند. درعوض، بروکسل را مقصر دانست – که در این روند با قوانین اتحادیه اروپا مخالفت می کند.

پست جدید پیشنهادی
لیست جدید سایت ها

پاتریشیا کوهن در نیویورک تایمز گفت، با این حال به نظر می رسد این بروکسل است که اکنون آماده عقب نشینی است. بر اساس گزارش ها، اتحادیه اروپا آماده توقف واردات غلات اوکراینی به پنج کشور آسیب دیده است، مگر اینکه قرار باشد دوباره صادر شود و حتی 100 میلیون یورو برای غرامت به کشاورزان آسیب دیده پرداخت خواهد کرد. گلوریا رودریگز-پینا در الپایس (مادرید) گفت که این اختلاف شکاف های نگران کننده ای را در حمایت از اوکراین در میان کشورهای بلوک شرق اتحادیه اروپا آشکار کرده است. لهستان، به ویژه، تا کنون “در خط مقدم کمک های نظامی، لجستیکی و بشردوستانه به کیف” بوده است. با این حال، به نظر می رسد که همدردی مردم لهستان رو به کاهش است، و حزب حاکم اکنون نشان می دهد که ممکن است حمایت خود را در تلاش برای نجات رتبه های عقب افتاده خود در نظرسنجی ها قبل از انتخابات اواخر امسال کاهش دهد. حمایت از کیف در کشورهای اروپای شرقی به طور کامل خشک نمی شود. اما همانطور که این حماسه نشان می دهد، این پشتیبانی “محدودیت هایی دارد”.