قیمت مسکن در بریتانیا با سریع ترین نرخ در نزدیک به 14 سال گذشته کاهش می یابد

به گفته Nationwide، یکی از بزرگترین وام دهندگان وام مسکن در این کشور، قیمت مسکن در بریتانیا بیشترین کاهش سالانه خود را در 14 سال اخیر داشته است.

اسکای نیوز گزارش داد که افت 3.4 درصدی سالانه در ماه می، بزرگترین کاهش از جولای 2009 است، «زمانی که افت سالانه 6.2 درصدی ثبت شد».

بی‌بی‌سی گفت، کاهش قیمت مسکن «معمولاً مورد استقبال خریدارانی قرار می‌گیرد که برای اولین‌بار شاهد افزایش ارزش ملک در سال‌های اخیر بوده‌اند، حتی در طول همه‌گیری.»

اما افزایش نرخ بهره به این معنی است که “هزینه های وام مسکن اکنون بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از افرادی که به دنبال سوار شدن بر نردبان مسکن برای آن برنامه ریزی کرده بودند” است.

فایننشال تایمز (FT) گزارش داد که بسیاری از وام دهندگان، از جمله Nationwide، «پیشنهادات وام مسکن با نرخ ثابت را دریافت کرده و آنها را با وام های با هزینه بالاتر در پاسخ به حرکت های بازار مالی پس از ارقام ناامیدکننده تورم در ماه آوریل جایگزین کرده اند.»

در پاسخ به این ارقام، کریس دروس، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در آژانس املاک نایت فرانک، اشاره کرد که «خریداران بالقوه باید انتظار نوسانی در اطراف یک روند نسبتاً ثابت قیمت‌ها را داشته باشند».

دروس به FT گفت: «هنوز عنصری از اکتشاف قیمت در بازار املاک مسکونی وجود دارد، زیرا خریداران و فروشندگان خود را با کاهش قدرت مصرفی که به دلیل افزایش قابل توجه هزینه‌های استقراض در 18 ماه گذشته رخ داده است، سازگار می‌کنند. ”

راس کلارک در The Spectator گفت: کاهش قیمت مسکن، «با توجه به افزایش نرخ بهره در سال گذشته» تعجب آور نیست.

وی افزود: «دو ماه پیش در سراسر کشور انتظار می‌رفت که نرخ پایه بانک مرکزی انگلیس در پاییز امسال به 4.5 درصد برسد و سپس کاهش یابد و تا پایان سال 2024 به 4 درصد برسد». اما با توجه به داده‌های اخیر تورم، «اکنون انتظار دارد که نرخ‌ها به 5.5 درصد به اوج خود برسد و تا پایان سال آینده بالای 5 درصد باقی بماند.

کلارک گفت: «این خبر خوبی برای بازار مسکن نیست.