لوکا برسل: «جهنم‌ساز» بلژیکی در کروسیبل پیروز شد

آرون بوئر در گاردین گفت وقتی لوکا برسل برای اولین بار در مسابقات قهرمانی اسنوکر جهان 11 سال پیش به عنوان یک جوان 17 ساله با استعداد فوق العاده ظاهر شد، پیش بینی جسورانه ای کرد. این بازیکن بلژیکی گفت تا 19 سالگی قهرمان جهان خواهد شد. این پیشگویی محقق نشد: تا سه هفته پیش، برسل در هر یک از پنج حضور خود در تئاتر شفیلدز کروسیبل، در دور اول شکست خورده بود. با این حال، روز دوشنبه، پسر اهل دیلسن-استوکم، که برای اولین بار در سن 9 سالگی نشانه ای را دریافت کرد، سرانجام به قول خود عمل کرد. در یک فینال جذاب، او از یک مبارزه “اعصاب خردکن” از “استاد بزرگ گرانیت مانند اسنوکر”، مارک سلبی، جان سالم به در برد تا 18-15 پیروز شود. برسل اولین قهرمان جهان از سرزمین اصلی اروپا است و – با 28 سالگی – جوانترین برنده در Crucible از زمان شان مورفی در سال 2005 است.

دیوید کاوردیل در دیلی میل گفت که پیروزی برسل می تواند برای ورزشی که او انجام می دهد بسیار “مهم” باشد. این بلژیکی «بازگشت به دوران اوج جهنم‌سازان اسنوکر»، «شات‌های دیدنی می‌زند و در یک چشم به هم زدن شکست‌ها را جمع‌آوری می‌کند». با چنین سبک هیجان انگیزی، او به احتمال زیاد “سال ها بازیکنان را جذب خواهد کرد”. و به دور از بز، او شخصیتی مشابه بی خیالی دارد: او فاش کرد که برای دوران حضورش در شفیلد با «مهمانی، بازی کردن» آماده شده است. فیفا و بازی دارت” – و حتی در اواسط مسابقات به بلژیک بازگشته بود تا “مثل جهنم مست” شود. الگان الدرمن در تایمز گفت که این استراتژی تقریباً نتیجه معکوس داشت. راهیابی برسل به فینال ساده بود: پس از پیروزی در بازی ابتدایی خود با یک فریم، از شکست 10-6 مقابل رونی اوسالیوان در مرحله یک چهارم نهایی بهبود یافت و در نیمه نهایی با نتیجه 14-5 از سی جیاهوی عقب افتاد. فینال قبل از اینکه 11 فریم متوالی را برای “بزرگترین بازگشت در تاریخ کروسیبل” انجام دهید. همانطور که او پس از شکست دادن سلبی اذعان کرد: “من می توانستم مقابل هر حریفی قرار بگیرم.”

پست جدید پیشنهادی
باربری کاشانی اولین اتوبار با تخفیف های ویژه - باربری و اتوبار بارسنتر

جرمی ویلسون در روزنامه دیلی تلگراف گفت، شاید دقیقاً به این دلیل که برسل اغلب به بشکه شکست خیره شده بود، در فینال هیچ نشانه‌ای از اعصابی که او را در «سال‌های جوان‌تر» تحت فشار قرار می‌داد، وجود نداشت. روز یکشنبه، او 6-2 پیش افتاد، قبل از اینکه سلبی او را در جلسه عصر به عقب برگرداند و حداکثر امتیاز 147 را به ثمر رساند و نتیجه را به 9-8 کاهش داد. بعدازظهر روز بعد، برسل دوباره در فرم “معظم” بود و بریک های 113، 101 و 141 را زد. وقتی او 16 بر 10 پیش رفت، بازی به خوبی تمام شد. اما در این مرحله سلبی یک «بازگشت تکان‌دهنده» انجام داد و پنج فریم را بدون اینکه برسل حتی یک توپ را به گلدان بزند، رها کرد. حرکت مرد انگلیسی غیرقابل مقاومت به نظر می رسید، اما برسل به موقع خودش را جمع کرد – و با پایان دادن به مسابقه با 112 «بی اعصاب» خود را در «فولکلور اسنوکر» نوشت. حالا هر اتفاقی بیفتد می‌توانم بگویم من قهرمان جهان هستم.»