محاکمه جنایات جنگی بن رابرتز اسمیت در افغانستان: بعد چه اتفاقی می افتد؟

بن رابرتز اسمیت، مفتخرترین سرباز استرالیایی، یک پرونده افترا علیه روزنامه‌هایی که او را به جنایات جنگی در افغانستان متهم می‌کردند، در یک حکم تاریخی که پیامدهای گسترده‌ای برای محاکمه‌های جنایی آینده دارد، از دست داده است.

بی‌بی‌سی نیوز گفت، دادگاه مدنی «اولین باری بود که دادگاه اتهامات جنایات جنگی توسط نیروهای استرالیایی را ارزیابی می‌کرد». این پرونده – که برخی آن را “محاکمه قرن” می نامند – 110 روز به طول انجامید و تصور می شود تا 25 میلیون دلار استرالیا (13.2 میلیون پوند) هزینه داشته باشد.

رابرتز اسمیت، 44 ساله، که به عنوان سرجوخه در سرویس هوایی ویژه (SAS) و با نیروی دفاعی استرالیا (ADF) خدمت می کرد، “در سال 2011 به شهرت رسید”، زمانی که نشان ویکتوریا صلیب ویکتوریا را برای او اعطا شد، گفت. نجات نیروها از دست طالبان این مدال باعث شد تا سرباز 6 فوت 8 اینچی برای مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم در سال گذشته دعوت شود.

اما این «افسانه» در سال 2018 آغاز شد، زمانی که سه روزنامه استرالیایی گزارش دادند که او در قتل غیرقانونی شش افغان در حین خدمت بین سال‌های 2009 تا 2012 دست داشته است.

رابرتز-اسمیت در سال 2021 از Sydney Morning Herald، The Age و Canberra Times شکایت کرد و تخلف در پنج قتل را انکار کرد و مدعی شد که ششمین قتل اتفاق نیفتاده است.

روزنامه ها چه می گفتند؟

آنتونی بسانکو، قاضی دادگاه فدرال، در «حکم افترا»، گفت: چهار مورد از شش ادعای قتل «به طور قابل ملاحظه‌ای درست بودند». قاضی حکم داد: «متقاضی قوانین اخلاقی و قانونی درگیری نظامی را زیر پا گذاشته و در نتیجه مجرم است.

رابرتز اسمیت به هیچ جرم جنایی متهم نشده است. وکیل او، آرتور موزس، گفت: “ما حکم طولانی ای که افتخار او صادر کرده است را در نظر خواهیم گرفت و به مسائل مربوط به تجدید نظر خواهیم پرداخت.”

نیک مک کنزی، یکی از خبرنگارانی که داستان ها را در کنار کریس مسترز و دیوید ورو نوشت، رابرتز اسمیت “یک جنایتکار جنگی، یک قلدر و یک دروغگو” است. “امروز روز عدالت کوچک برای قربانیان افغان است.”

واشنگتن پست گفت، این محاکمه “اتهامات جدیدی را در مورد جنایات نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان مطرح کرد.” این شامل شهادت “اغلب شگفت انگیز” از نزدیک به 40 شاهد بود، از جمله همسر سابق رابرتز اسمیت، که ادعا می کرد او شواهدی را در باغ دفن کرده است.

این روزنامه گفت که دفاع حقوقی رابرتز اسمیت – که او قربانی همکاران حسود بوده است – “روند رسیدگی به افترا را به یک محاکمه جنایات جنگی واقعی تبدیل کرد”.

با توجه به خلاصه قاضی، این که رابرتز اسمیت یک کشاورز بی گناه را با لگد زدن از صخره به قتل رساند و به سربازان دستور داد تا به او شلیک کنند، «به طور قابل ملاحظه ای درست است». در یک مورد دیگر، او یک جنگجوی اسیر طالبان را از پشت مسلسل زد و سپس پای مصنوعی خود را به استرالیا برد تا سربازانش آبجو بنوشند.

شادی خان سیف، روزنامه‌نگار افغان مقیم ملبورن، برای گاردین نوشت: این قضیه «یادآور شکست‌های نیروهای خارجی در افغانستان بوده است» و «چقدر استرالیایی‌ها می‌توانند نسبت به رویدادهایی که در بقیه اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت و بی‌تفاوت باشند». از جهان”.

اما در منطقه ای از افغانستان که رابرتز اسمیت و نیروهای ائتلاف آمریکایی قبل از به دست گرفتن قدرت در سال 2021 با طالبان می جنگیدند، زخم های جنگی که توسط “ارتش مهاجم” ایجاد شده است، برای بسیاری بسیار عمیق تر از زخم های ایجاد شده توسط ستمگران است. رژیم».

سردبیر اجرایی The Age و The Herald، توری مگوایر، گفت: داستان “فراتر از این قضاوت پیش می رود.” ما به بازخواست کردن افراد درگیر در جنایات جنگی ادامه خواهیم داد. مسئولیت این جنایات به بن رابرتز اسمیت محدود نمی شود.

بعدش چی؟

دیلی میل استرالیا گفت، رابرتز اسمیت که در دادگاه سیدنی شرکت نکرد، اکنون با “لایحه قانونی گسترده، محاکمه احتمالی جنایات جنگی و نابودی شغلی روبرو است، زیرا برخی از سیاستمداران خواستار لغو مدال های او شدند”. .

رسیدگی به هزینه ها تا 29 ژوئن به تعویق افتاده است.

پیتر استنلی، مورخ جنگ، به بی‌بی‌سی نیوز گفت: این محاکمه «فقط پیش‌آهنگی برای مجموعه‌ای از تحقیقات، ادعاها، محاکمه‌ها، و احتمالاً محکومیت‌هایی است که طی چند سال آینده شاهد آن خواهیم بود». این پرونده “آزمایش تورنسل” برای اتهامات نادرست استرالیایی ها بود.

تحقیقات در مورد جنایات جنگی ادعایی توسط ADF در طول جنگ در افغانستان، که معمولاً به عنوان گزارش بریتون شناخته می شود، یافته های خود را در سال 2020 منتشر کرد. شواهدی از 39 قتل غیرنظامیان و زندانیان، توسط یا دستورات نیروهای ویژه استرالیا، و متعاقباً یافت شد. پوشانده شده.

در ماه مارس سال جاری، یک سرباز سابق SAS به نام الیور شولز اولین عضو فعلی یا سابق ADF شد که به اتهام شلیک به یک افغان غیرمسلح در سال 2012 تحت قانون استرالیا متهم به “جنایت جنگی – قتل” شد. این اتهام حداکثر مجازات دارد. حبس ابد.

طبق گزارش The Age، دفتر بازپرس ویژه که در پاسخ به گزارش Brereton ایجاد شد، اکنون روی رابرتز اسمیت و دو سرباز دیگر SAS متمرکز شده است.

به گزارش ABC، ارتش ایالات متحده به رئیس دفاع استرالیا هشدار داد که اتهامات جنایات جنگی در افغانستان ممکن است بر همکاری های آینده با SAS تأثیر بگذارد.