موج جدیدی از خشونت در سودان

ده ها هزار نفر در آوریل 2019 پس از برکناری دیکتاتور منفور عمر البشیر از قدرت توسط ارتش این کشور شمال شرق آفریقا پس از سه دهه حکومت، در خیابان های سودان رقصیدند.

  • بیشتر ببینید سودان در آستانه هرج و مرج با عمیق شدن اختلافات ارتش و غیرنظامیان
  • بیشتر ببینید امن ترین و خطرناک ترین کشورهای جهان
  • بیشتر ببینید لاوروف در مالی: آیا افسون آفریقایی روسیه تهاجمی عمل می کند؟

“دوران جدید، ملت جدید!” هنگامی که خبر برکناری بشیر در اطراف پایتخت خارطوم پخش شد، جمعیت را شعار دادند.

اما در عرض دو سال، امیدی که به استقبال آن کودتا می‌رفت، از بین رفت. در اکتبر 2021، همزمان با نزدیک شدن مهلت تحویل قدرت به حاکمان غیرنظامی، عبدالفتاح البرهان، ژنرال ارتش که بشیر را برکنار کرد، کودتای دیگری را انجام داد که «عبدالله حمدوک، نخست وزیر غیرنظامی را سرنگون کرد و روند انتقال دموکراتیک کشور را تغییر داد». دویچه وله

اکنون، این کشور بار دیگر در بحبوحه جنگ قدرت جدید، بین ارتش سودان به رهبری برهان و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، گروه شبه نظامی مخوف به رهبری ژنرال محمد حمدان داگالو، که معمولاً به نام همدی شناخته می شود، وارد خشونت شده است.

پزشکان تخمین زدند که حدود 100 غیرنظامی تا صبح روز دوشنبه کشته و صدها نفر دیگر زخمی شده اند، زیرا درگیری بین گروه های رقیب وارد سومین روز شده است. در حالی که نبردها در اطراف مکان های نمادین در پایتخت از جمله کاخ ریاست جمهوری و فرودگاه بین المللی خارطوم درگرفت، هر دو طرف مدعی پیروزی شدند. به گزارش رویترز، ارتش دیروز «به نظر می رسید دست بالا را به دست می آورد» و پایگاه های RSF را با حملات هوایی منفجر کرد.

پست جدید پیشنهادی
کرم مرطوب کننده نیوآ اصل: قیمت و خرید کرم نیوا اصل در زز زاگرس

سفارتخانه های بریتانیا و ایالات متحده در خارطوم از شهروندان خود خواستند تا با تشدید خشونت ها در خانه بمانند.

یک پزشک بریتانیایی-سودانی که از بستگان خود در شهر دیدن می کند به بی بی سی گفت: «ما هیچ برق نداریم. “گرمه. ما نمی توانیم پنجره ها را باز کنیم، سروصدا کر کننده است.»

یکی دیگر از شاهدان عینی به رادیو تلویزیون گفت که بخش‌هایی از خارطوم در شعله‌های آتش سوخته است و افزود: تیراندازی همچنان ادامه دارد و مردم در داخل خانه می‌مانند – وحشت و ترس بسیار زیاد است.

رویترز گفت که این خشونت ها به دلیل “اختلاف بر سر ادغام نیروهای RSF در ارتش به عنوان بخشی از گذار به سوی حکومت غیرنظامی” ایجاد شد. ارتش و نیروهای RSF قبل از پیوستن به نیروهای خود برای برکناری بشیر چهار سال پیش، آتش بس آسانی منعقد کردند، اما این توافق به سرعت شکست خورد.

با این حال، بذر این درگیری توسط بشیر کاشته شد، او RSF را برای سرکوب شورشی در دارفور که بیش از 20 سال پیش آغاز شد، ایجاد کرد. گاردین گفت که این گروه به سرعت “با جنایات گسترده مرتبط شد”. در گزارشی در سال 2015، دیده بان حقوق بشر نیروهای RSF را “مردانی بی رحم” توصیف کرد.

شهرت این گروه زمانی بیشتر شد که سربازان آن پس از اعزام برای متفرق کردن یک تحصن مسالمت آمیز در خارج از مقر نظامی در خارطوم در سال 2019، صدها نفر را کشتند و به ده ها تن دیگر تجاوز کردند.

پیامدهای خونریزی کنونی فراتر از مرزهای سودان است. گاردین می‌گوید: «ابعاد ژئوپلیتیکی عمده در بازی با روسیه، ایالات متحده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و دیگر قدرت‌ها برای نفوذ در سودان در حال مبارزه هستند».

پست جدید پیشنهادی
ورق های فلزی چند دسته اند

مری هارپر، سردبیر سرویس جهانی بی بی سی در آفریقا، گفت: اما در مرکز این درگیری، جنگ قدرت بین دو مرد است. چهار سال پیش، در سودان “خوش بینی زیادی” وجود داشت. اکنون، به لطف درگیری بین برهان و همدی، “کشور به عقب می رود”.

هارپر گفت، فاجعه بزرگ این است که غیرنظامیان این کشور خود را “در میانه میدان گرفتار می‌بینند، رویاهایشان برای سودان جدید از بین رفته است”.