نجات نوزادان با یک دستکش هوشمند 1 دلاری

توسعه دهندگان مستقر در بریتانیا می گویند که یک «دستکش هوشمند» ارزان قیمت که برای احساس موقعیت نوزاد در حین زایمان طراحی شده است، می تواند یک مداخله نجات بخش در مکان هایی با منابع محدود باشد.

به گفته آژانس کودکان سازمان ملل، یونیسف، سالانه حدود 2 میلیون زن مرده به دنیا می آورند و تقریبا نیمی از این موارد در زمان زایمان اتفاق می افتد. زنان در جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا بیشترین بار را متحمل می‌شوند که بیش از سه چهارم مرده‌زایی‌ها را تشکیل می‌دهند، جایی که نوزاد در هفته 28 یا بیشتر بارداری بدون هیچ نشانه‌ای از زندگی متولد می‌شود.

Shireen Jaufuraully، متخصص زنان و زایمان و محقق در دانشگاه کالج لندن (UCL) می‌گوید: «از همه مرده‌زایی‌های دنیا، 98 درصد در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​اتفاق می‌افتد و اکثریت آن‌ها به دلیل چیزی است که ما آن را مانع از زایمان می‌نامیم». که به ابداع و آزمایش دستکش هوشمند 1 دلاری کمک کرد.

از آنجایی که اکثر کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​در تلاش برای دستیابی به نرخ مرگ و میر مادران اجباری سازمان ملل متحد هستند که کمتر از 70 مورد در هر 100000 تولد زنده همراه با هزینه های روزافزون مراقبت های بهداشتی مدرن است، «دستکش های هوشمند» امید را برای اکثر آژانس های بهداشتی به ارمغان می آورد. “

Agnimita Giri Sarkar، مشاور متخصص اطفال، موسسه بهداشت کودک، کلکته

این دستگاه ابداعی از حسگرهای نانوکامپوزیت برای ارائه داده‌های بی‌درنگ در مورد وضعیت جنین و فشار وارد شده بر سر نوزاد در طول معاینه واژینال استفاده می‌کند.

در زایمان انسدادی، نوزاد مسدود می‌شود و نمی‌تواند از طریق کانال زایمان پایین بیاید، در نتیجه نیاز به زایمان با استفاده از فورسپس یا نوع خاصی از دستگاه خلاء معروف به کاپ ساکشن ونتوز یا سزارین وجود دارد.

Jaufuraully، نویسنده ارشد مطالعه در مورد این نوزاد توضیح می‌دهد: «در شرایط اضطراری، اگر نیاز به زایمان دارید، و می‌خواهید انبراس یا سوراخی را روی سر آن نوزاد بگذارید، باید بدانید که نوزاد در چه وضعیتی قرار دارد. دستکش منتشر شده در مرزها در سلامت جهانی زنان. “اگر این وسایل را به روش اشتباهی قرار دهید، می توانید به نوزاد آسیب وارد کنید، می توانید به زن آسیب وارد کنید و زایمان ناموفق داشته باشید.”

Jaufuraully می گوید در صورت زایمان ناموفق، سزارین اورژانسی تنها گزینه است که خطر عوارض آن بسیار بالاتر از سزارین برنامه ریزی شده است. SciDev.Net.

پزشکان معمولاً به معاینات واژینال که با دست انجام می شود برای تعیین موقعیت نوزاد تکیه می کنند یا از اسکنر اولتراسوند استفاده می کنند. با این حال، در محیط های کم منابع، سونوگرافی و کادر پزشکی آموزش دیده برای انجام آنها همیشه در دسترس نیستند.

سنسورهای نانوکامپوزیت

برای رفع این نیاز، محققان ایده تطبیق یک دستکش جراحی ساده را با چاپ حسگرهای فشار و نیروی انعطاف پذیر بر روی نوک انگشتان آن مطرح کردند.

حسگرها از نانوکامپوزیت‌های اکسید فلزی ساخته شده‌اند که هنگام لمس یا ساییدگی با چیزی، جریان الکتریکی تولید می‌کنند. آنها طوری طراحی شده اند که به اندازه کافی نازک باشند تا با حس لامسه پزشک تداخل نداشته باشند و می توان یک دستکش جراحی دوم را روی دستکش هوشمند پوشید تا اشیا را استریل نگه دارد.

مانیش تیواری، پروفسور مهندسی نانو در UCL و بخشی از تیم دستکش هوشمند، توضیح داد: «ما برای خود چالشی ایجاد کردیم که جریان کار بالینی را مختل نکند و همچنین با ادراک حسی خود پزشک تداخل نداشته باشد.

این دستکش هوشمند ارزان قیمت دارای حسگرهای نانوکامپوزیت در نوک انگشتان است که به تشخیص موقعیت جنین کمک می کند. می توان آن را زیر یک دستکش جراحی معمولی (تصویر سمت راست) برای استریل نگه داشتن چیزها پوشید. اعتبار: Wellcome/EPSRC Center for Interventional and Surgical Sciences (WEISS)

وی افزود: «ما همچنین می‌خواستیم سمیت مواد مورد استفاده، عقیمی در حین استفاده و غیره را در نظر بگیریم.

آنها یک اپلیکیشن گوشی هوشمند توسعه دادند تا پزشکان بتوانند داده های حسگر را در زمان واقعی مشاهده کنند. اما تیواری تاکید کرد که این دستگاه نیازی به اتصال به اینترنت ندارد.

او گفت: «دستکش‌هایی که تاکنون استفاده شده‌اند یا به رایانه متصل هستند یا به‌صورت بی‌سیم به دستگاه‌های دستی متصل می‌شوند». ما هنوز نیاز به توسعه پروتکل های امنیتی مناسب برای فعال کردن انتقال داده از راه دور داریم [and] قبل از اینکه بتوانیم در عمل از آن استفاده کنیم، باید تعدادی مطالعه و کارآزمایی بالینی انجام دهیم. با این حال، سادگی طراحی و طبیعت ارزان به ما این امید را می دهد که بتوانیم به آنجا برسیم.

Jaufuraully اضافه کرد: “قطعاً یک نیاز برآورده نشده برای این وجود دارد. این در مورد بهبود تشخیص است، اما ما امیدواریم که آموزش را نیز بهبود دهیم. ما امیدواریم که با اطلاعاتی که توسط دستکش منتقل می شود، کسی که در نیمه راه دور دنیا نشسته است بتواند به آن اطلاعات نگاه کند و بگوید: “خوب بله، فکر می کنم این ایده خوبی است که برای سزارین یا سزارین بروید.” تولد ابزاری”

تیم مطالعه می‌گوید که اکنون در حال انجام یک مطالعه «کم خطر» دیگر با استفاده از متخصصان زنان و زایمان، دانشجویان پزشکی و ماماها برای آزمایش دستکش بر روی مدل‌های سر نوزاد هستند. آنها انتظار دارند در اواخر امسال یا اوایل سال 2024 آزمایش انسانی را آغاز کنند.

محققان هزینه این دستکش هوشمند را بر اساس تولید آن در آزمایشگاه یک دلار آمریکا اعلام کردند، اما می گویند هزینه تولید انبوه آن می تواند بسیار کمتر باشد.

Agnimita Giri Sarkar، مشاور متخصص اطفال در موسسه بهداشت کودک، در کلکته، هند، این نوآوری را “جالب و تاثیرگذار” توصیف کرد.

از آنجایی که اکثر کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​در تلاش برای دستیابی به نرخ مرگ و میر مادران اجباری سازمان ملل متحد هستند که کمتر از 70 مورد در هر 100000 تولد زنده همراه با هزینه های روزافزون مراقبت های بهداشتی مدرن است، “دستکش های هوشمند” امید را برای اکثر آژانس های بهداشتی به ارمغان می آورد. ،” او گفت SciDev.Net.

او هشدار داد: «تولید شواهد در دنیای واقعی همچنان یک چالش است،» اما افزود: «اگر از این سد عبور کند، واقعاً یک سلاح «هوشمند» برای میلیون‌ها متخصص مراقبت‌های بهداشتی در سراسر جهان خواهد بود.»

این قطعه توسط میز جهانی SciDev.Net تولید شده است.