هزینه زندگی: آیا دزدی از مغازه در حال افزایش است؟

سوپرمارکت ها با گذاشتن شیشه های خالی قهوه در قفسه ها، محدود کردن تعداد استیک ها و افزودن برچسب های امنیتی به اقلام روزمره مانند شیر، به افزایش دزدی از مغازه ها پاسخ می دهند.

بحران هزینه زندگی عامل افزایش دزدی از مغازه ها است و فروشگاه ها گزارش می دهند که بسیاری از مردم برای اولین بار در زندگی خود محصولات را می دزدند زیرا شرایط مالی آنها را به اقدامات ناامیدانه سوق می دهد.

اما جرم چه تاثیری دارد و اگر دستگیر شوید چه اتفاقی می افتد؟

آیا دزدی از مغازه در حال افزایش است؟

آره. جدیدترین آمار برای انگلستان و ولز از سوی دفتر آمار ملی نشان می دهد که دزدی از فروشگاه در سال منتهی به سپتامبر 22 درصد افزایش یافته است. کنسرسیوم خرده فروشی بریتانیا (BRC) تخمین زده است که در سال گذشته 8 میلیون “حادثه سرقت” در مغازه های بریتانیا رخ داده است که هزینه آن 953 میلیون پوند بوده است. گاردین گزارش داد که BRC گفت دزدی از مغازه یک “روند رو به افزایش بلندمدت” است و حوادث از سال 2016-2017 بیش از دو برابر شده است.

بر اساس داده های تحلیل شده توسط بی بی سی، در ماه مارس، نیروهای پلیس در انگلیس، ولز و ایرلند شمالی نزدیک به 33000 مورد سرقت از مغازه را ثبت کردند. این نشان دهنده افزایش 30.9 درصدی نسبت به سال گذشته است.

این افزایش بلافاصله پس از شروع بحران هزینه های زندگی پیگیری شد. در ماه مه گذشته The Grocer گزارش داد که سطوح دزدی از مغازه، به ویژه اقلام روزمره، «خارج از جدول» بود. مدیران فروشگاه به مجله گفته‌اند که «میزان جرم و جنایت بالاتر است زیرا متوجه «دزدان جدید مغازه‌ها» شده‌اند و نه «فقط مظنونان معمولی».

در همین حال، بی‌بی‌سی ماه گذشته گزارش داد کالپول، داروی تسکین درد کودکان، بیشترین کالایی است که در یکی از بخش‌های شرق لندن از فروشگاه‌ها به سرقت رفته است. در گزارش تاور هملتز آمده است: «یأس و ناامیدی منجر به افزایش دزدی شده است.

به گزارش ایونینگ استاندارد، یک گزارش ملی جداگانه نشان داد که از هر 10 بزرگسال جوان، یک نفر اعتراف کرده است که اقلامی را از خودفروشگاه های سوپرمارکت دزدیده است.

چرا در حال افزایش است؟

گاردین می‌گوید: گزارش‌های فراوانی در مورد «افزایش ناامیدی در میان مشتریانی که برای تغذیه فرزندانشان دزدی می‌کنند – ادعاهایی که توسط سیاستمداران مخالف ترویج می‌شود، اما توسط بسیاری از خرده‌فروشان به شدت مورد اعتراض قرار می‌گیرد» وجود دارد.

افزایش قیمت مواد غذایی و سایر چالش های ناشی از بحران هزینه های زندگی عامل این افزایش هستند. شرکت تحقیقات بازار Kantar گفت که صورتحساب سالانه خواربار فروشی یک خانواده معمولی 837 پوند بیشتر از سال گذشته است و قیمت کالاهای اساسی مانند تخم مرغ، شیر و پنیر سریع‌ترین افزایش را داشته است.

Novara Media گفت: بنابراین، “مردم راه خود را برای خروج از بحران هزینه زندگی در فروشگاه ها دزدی می کنند.” سوفی ک. روزا گفت: «با توجه به شرایط بد اقتصادی، جای تعجب نیست که دزدی از مغازه در حال افزایش است.

Refinery29 گفت: «همیشه چنین بوده است که برخی از افراد به دلیل مجبور بودن و برخی دیگر به دلیل تمایل به دزدی از مغازه اقدام می کنند. اما «اکنون گروهی در وسط وجود دارد که در حال دزدی از مغازه هستند تا پول خود را برای اقلام ضروری یا قبوض پس انداز کنند، یا به عنوان یکی از راه‌های متعدد برای چسباندن دو انگشت به چیزی که به‌عنوان بریتانیای شکسته می‌بینند».

این تغییرات جمعیتی ممکن است کاملاً جدید نباشد. در سال 2012، بی بی سی گزارش داد که «موج جدیدی از دزدان طبقه متوسط [was] هدف قرار دادن غذاهای گران‌قیمت از سوپرمارکت‌ها به منظور حفظ سبک زندگی که دیگر توانایی پرداخت آن را نداشتند.» در این بیانیه آمده است: «به نظر می رسد که آنها معتبر هستند و اغلب اقدامات خود را با این استدلال که قربانی رکود اقتصادی شده اند توجیه می کنند.

فروشگاه ها چه مراحلی را طی می کنند؟

تدابیر امنیتی شدیدتر در راهروهای سوپرمارکت ها رایج تر شده است.

به گفته مترو، یک فروشگاه Co-op در لندن، شیشه های قهوه خالی «فقط نمایشگر» را در قفسه ها قرار داده است تا جلوی دزدان مغازه را بگیرد. شعبه Walthamstow این حرکت را پس از آن انجام داد که قیمت 200 گرم قهوه فوری Kenco Smooth به 10.50 پوند افزایش یافت، در حالی که یک شیشه با اندازه مشابه از Nescafé Gold Blend پس از فروش به قیمت 9.35 پوند حذف شد.

یک سخنگوی Co-op به بی بی سی گفت که اینها سیاست های سراسری در فروشگاه های آنها نیست.

آنها افزودند: “حفاظت از ایمنی همکاران ما یک اولویت است و ما می دانیم که دزدی از مغازه می تواند نقطه عطفی برای خشونت علیه کارگران مغازه ها باشد، بنابراین در حالی که این یک سیاست سراسری نیست، می توان تصمیم برای اجرای اقدامات امنیتی محصول در سطح محلی اتخاذ کرد. اگر فروشگاهی با مشکل خاصی مواجه است.»

به گفته تلگراف، مارکس اند اسپنسر تنها یک استیک را در برخی از یخچال‌های خود قرار داده است تا از دزدی در مغازه جلوگیری کند. این خرده فروش به این روزنامه گفت که “در برخی از فروشگاه ها که موارد سرقت زیاد بوده است، ما گاهی اوقات تعداد اقلام با ارزش بالاتری را که در معرض نمایش هستند محدود می کنیم.”

مترو تابستان گذشته گزارش داد سوپرمارکت ها برچسب های امنیتی را به اقلام روزمره از جمله پنیر، کره و شیر خشک چسبانده اند. در گزارشی جداگانه اشاره شده است که خریداران از دیدن ظروف شیر که «مانند بطری های الکل گران قیمت رفتار می شود» «متحیر» شدند.

تریسی کلمنتز، رئیس فروشگاه های رفاه BP، به ایندیپندنت گفت که فروشگاه های زنجیره ای مجبور به استخدام کارکنان امنیتی بیشتری شده اند و کارگران از دوربین های اضافی بدن برای دستگیری دزدان مغازه استفاده می کنند.

دزدی از مغازه چه تاثیری دارد؟

مطالعه‌ای در سال 2022 توسط مرکز تحقیقات خرده‌فروشی نشان داد که دزدی از فروشگاه‌ها در سال‌های 2021-2022 660 میلیون پوند برای اقتصاد بریتانیا هزینه داشته است. Refinery29 گفت که برخی از فروشگاه‌های بریتانیا هفته‌ای 50000 پوند از سهام خود را از دست می‌دهند، در حالی که دیلی اکسپرس گفت که این روند برای شرکت‌های خرده‌فروشی «حدود 1 میلیارد پوند زیان» دارد.

اما جرایم دزدی از مغازه که توسط پلیس بریتانیا ثبت شده است «در طول دهه گذشته کم و بیش ثابت مانده است، حدود 300000 مورد در هر سال»، و اشاره کرد که «فاصله بین این اعداد و 8 میلیون حادثه ثبت شده توسط خرده فروشان نشان می دهد که حتی 4 مورد نیز وجود ندارد. درصد جرایم سرقت مغازه به پلیس گزارش می شود.

تعقیب قضایی نیز به سرعت کاهش می یابد. بر اساس آمارهای دولتی، در سال منتهی به ژوئن 2022، 21279 نفر در انگلیس و ولز به دلیل دزدی از مغازه تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند که در مقایسه با 80352 نفر در یک دهه قبل کاهش یافته است.

شورای مجازات گفت: اگر در دزدی از مغازه دستگیر شوید، ممکن است به شما اخطار پلیس به عنوان جایگزینی برای تعقیب قضایی ارائه شود، اما این همچنان به عنوان یک محکومیت کیفری محسوب می شود.

اگر در دادگاه به جرم دزدی از مغازه محکوم شوید، اگر ارزش کالاها کمتر از 200 پوند باشد تا شش ماه یا اگر بیش از 200 پوند ارزش داشته باشد حداکثر تا 7 سال زندانی خواهید شد.