هشدار می دهد Brexit بدون توافق بیشتر از Covid به اقتصاد ضربه می زند

دفتر مسئولیت بودجه (OBR) پیش بینی کرده است که Brexit بدون توافق ، ضربه ای ویرانگر به بخشهایی از اقتصاد انگلیس وارد خواهد کرد که از بدترین شرایط بحران ویروس کرونا ویران شده و صدها هزار شغل از دست می دهد.

پیش بینی می شود اقتصاد امسال 11.3٪ منقبض شود – “بزرگترین سقوط در 300 سال گذشته” ، می گوید: ایان دونت از Politico. اما بر اساس گزارش تازه منتشر شده OBR ، عدم دستیابی به توافق تجاری پس از Brexit با اتحادیه اروپا می تواند تولید ناخالص داخلی را در سال آینده با افزایش 2٪ بیشتر از خسارت مالی ناشی از همه گیری کاهش دهد.

و این افت علاوه بر سقوط 4 درصدی تولید ناخالص داخلی که ناظر هزینه ها پیش بینی می کند حتی اگر توافق نامه ای حاصل شود ، انگلیس از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

اگر آخرین مذاکرات Brexit به ثمر ننشیند ، به گفته تایمز ، تعرفه ها و موانعی که در پی خواهد آمد “به طور نامتناسبی بر بخشهایی تأثیر می گذارد که در غیر این صورت از طریق همه گیری به طور منطقی آسیب نخواهند دید”.

چهار بخشهایی که “از ضربه بزرگ Covid-19 در امان ماندند” – کشاورزی ، دارایی ، املاک و مستغلات و معادن – انتظار می رود “بیشتر آسیب ببینند” ، اضافه می کند بار مالی

OBR پیش بینی می کند که اثرات ترکیبی عدم توافق نتیجه ای نخواهد داد منجر به بیش از 300000 از دست دادن شغل در نوامبر سال آینده خواهد شد ، علاوه بر این تقریباً یک میلیون نفر دیگر که انتظار می رود در نتیجه بحران کووید بیکار شوند.

ناظر می گوید که سطح بیکاری به 8٪ می رسد ، “به جای 7.5٪ که در حال حاضر پیش بینی می کند”، ایندیپندنت را گزارش می دهد.

امید به تقویت اقتصاد انگلیس با اطمینان از معاملات تجارت آزاد با کشورهای غیر اتحادیه اروپا نیز بی اساس است.

OBR پیش بینی می کند که چنین توافقاتی فقط رشد “متوسط” را فراهم می کند ، با یک توافق تجاری با پیش بینی ایالات متحده که فقط 0.02٪ به 0.15٪ به تولید ناخالص داخلی اضافه می کند.

انتشار گزارش OBR در حالی است که گفتگوهای Brexit در بن بست باقی مانده است. دیروز اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هشدار داد که با کاهش ساعت تا پایان دوره گذار ، “موضوعات” که می توانند تفاوت بین معامله یا عدم توافق را ایجاد کنند “هنوز حل نشده اند.