ویروس کرونا: سه موردی که باید در مورد واکسن Covid-19 بدانید

واکسن آکسفورد

شرح

یک ایمونولوژیست به متداول ترین سالات مربوط به لگن پاسخ می دهد

وام
استیو پارسونز / استخر WPA / گتی ایماژ

متن جایگزین
واکسن آکسفورد

یک ایمونولوژیست به متداول ترین سالات مربوط به لگن پاسخ می دهد


عمیق

چهارشنبه ، 9 دسامبر 2020 – 9:24 صبح

تریسی هوسل ، استاد بیماری التهابی در دانشگاه منچستر ، به س questionsالاتی که باید در مورد شیوع واکسن ویروس کرونا بدانید پاسخ می دهد.

اگر هرگز بخواهیم به ظاهری نرمال برگردیم ، جمعیت جهان باید از SARS-CoV-2 ، ویروسی که عامل Covid-19 است ، مصون باشد.

اما با تولید واکسن های بسیار متفاوت ، بدون شک سوالاتی مطرح خواهد شد ، از جمله اینکه آیا در آزمایش آزمایشی نسخه های دیگر ، آیا می توانم هنوز واکسن بزنم؟ و اگر من قبلاً کووید داشته باشم چه می شود – آیا هنوز هم به واکسن نیاز دارم؟ درک اساسی از ایمونولوژی می تواند به همه این س answerالات پاسخ دهد.

همه واکسن های Covid سعی در ایجاد پاسخ ایمنی به پروتئین هایی دارند که ویروس برای ورود به سلول های شما نیاز دارد. این که آیا با استفاده از ویروس بی ضرر حامل پروتئینی که از SARS-CoV-2 تقلید می کند اما تکثیر نمی شود ، یا با استفاده از کد ژنتیکی آن پروتئین ها (RNA پیام رسان) نتیجه یکسان است.

پروتئین حیاتی برای متوقف کردن SARS-CoV-2 نمایش داده می شود ، توسط سیستم ایمنی بدن شناخته می شود ، و بدن آنتی بادی و سلول های T تولید می کند که سپس آماده جلوگیری از عفونت در آینده هستند.

آیا مصرف دوز دوم متفاوت اشکالی ندارد؟

واکسیناسیون تقویت کننده کیفیت پاسخ ایمنی را افزایش می دهد و یک یادآوری درباره ویروس ارسال می کند. فرقی نمی کند واکسنی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود با واکسنی که برای تقویت استفاده می شود متفاوت باشد ، به شرطی که هر دو حاوی پروتئین مهم ویروسی باشند.

واکسیناسیون تقویت کننده معمول است و فاصله زمانی بین آنها متفاوت است. به عنوان مثال ، هر ده سال یک تقویت کننده کزاز توصیه می شود در حالی که واکسن های هپاتیت A یا سرخک یک شگفتی است – تقویت کننده نیازی به آن نیست.

فقط با مطالعه پاسخ ایمنی در افرادی که واکسینه شده اند ، می توانیم بگوییم چه وقت و اگر واکسیناسیون های تقویت کننده بیشتری لازم است. این با اندازه گیری آنتی بادی خاص SARS-CoV-2 و پاسخ سلول T در یک نمونه خون تعیین می شود.

این امکان وجود دارد که گروه های خاصی مانند افراد مسن به یک استراتژی تقویت کننده دیگر نیاز داشته باشند – و این برای حل آن زمان بر است.

اگر قبلاً یک واکسن آزمایشی داشته باشم چه می شود؟

اگر در آزمایش واکسن Covid شرکت کرده باشید ، این می تواند شروع اصلی / تقویت را آغاز کند و شما می توانید سریعتر به آستانه ایمنی مورد نیاز برسید. متناوباً ، ممکن است واکسن آزمایشی شما آنقدر م effectiveثر بوده باشد که نسخه غیر آزمایشی واکسن لازم نباشد.

برای تولیدکنندگان واکسن مهم است که افرادی را که واکسن زده اند پیگیری کنند تا ببینند سیستم ایمنی بدن آنها چه عکس العملی نشان داده و آیا واکسن به آنها ایمنی داده است یا نه.

این پیگیری باید در طی یک دوره طولانی انجام شود و اقشار مختلف مردم را در بر بگیرد: جوانان ، پیرها ، اقوام مختلف و بیمارانی که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند (مانند شیمی درمانی).

اگر کووید داشته باشم چه می شود؟

حتی اگر از Covid-19 بهبود یافته باشید ، باز هم می توانید از واکسیناسیون بهره مند شوید. شواهدی در بیماران بستری در بیمارستان وجود دارد که عفونت به حدی طاقت فرسا بوده که پاسخ ایمنی بدن از بین رفته و حافظه ایمنی در برابر ویروس به طور مثر ایجاد نشده است.

همچنین ، اگر به یک عفونت بسیار خفیف مبتلا شده اید ، ممکن است سیستم ایمنی بدن شما به مرحله تخفیف حافظه ایمنی نرسیده باشد. بنابراین ، بدون توجه به اینکه بیماری شدید یا خفیفی را تجربه کرده اید ، واکسیناسیون می تواند مفید باشد.

اگرچه واکسیناسیون یک انتخاب است ، اما فراموش نکنید که واکسن ها مدت زمان طولانی بوده است و بیش از سایر داروها جان افراد را نجات داده است. خطر ابتلا به کووید و عوارض جانبی افتضاح و غالباً طولانی مدت آن بیش از هرگونه خطر نظری واکسن است.

تریسی هوسل ، استاد بیماری التهابی در دانشگاه منچستر.

این مقاله از مجوز The Conversation تحت مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.

گفتگو

اخبار جهان

ویروس کرونا
کووید 19
واکسن فایزر
واکسن Moderna
واکسن آکسفورد
واکسن زدن

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>