پرس و جو کووید: آیا دولت تلاش می کند پنهان کاری کند؟

نخست‌وزیر به تلاش برای «سرپوش‌گذاری» متهم شده است، زیرا تلاش می‌کند درخواست تحقیقات کووید را برای پیام‌ها و نوت‌بوک‌های واتس‌اپ ویرایش نشده بوریس جانسون مسدود کند.

پس از اینکه دفتر کابینه درخواست بی‌سابقه‌ای را برای دادگاه عالی برای اجتناب از تحویل این مواد آغاز کرد، سیاستمداران مخالف، ریشی سوناک را به تلاشی «بزدلانه» برای ممانعت از تحقیقات متهم کردند.

این وزارتخانه گفت که این چالش قانونی را «با تأسف» مطرح کرده است، اما اصرار داشت که «مسائل مهم اصولی» در خطر است. این سازمان مدعی شد که درخواست این تحقیق به منزله “دخالت بی دلیل” به سایر جنبه های کار دولتی و همچنین “انتظارات حفظ حریم خصوصی” است.

آنجلا راینر، معاون رهبر حزب کارگر گفت: «مردم سزاوار پاسخ هستند، نه پوشش دیگری. اما به احتمال زیاد کدام را به دست می آوریم؟

روزنامه ها چه می گفتند؟

کارول سیکورا در تلگراف گفت: “من می ترسم که شاهد یک سرپوش گذاشتن بر کووید باشیم.”

این پزشک گفت: “فرد سرطانی که اکنون به دلیل تاخیرهای غیرقابل درمان صعب العلاج است” و “خانواده هایی که مجبور به خداحافظی نهایی خود از طریق تلفن همراه با عزیزان خود هستند” از جمله افرادی هستند که “مستحق پاسخ های همه گیر هستند”.

  • بیشتر ببینید پشت درهای بسته: بحران کرونا در خانه های مراقبت
  • بیشتر ببینید پرسش کووید: چه چیزی در واتس‌اپ‌های بوریس جانسون وجود دارد؟

با این حال، او می‌ترسد که «ما شاهد آغاز یک پوشش بزرگ کووید، یک روکش فاجعه‌بار هستیم»، زیرا این تحقیق «ممکن است بر نیروی یک مؤسسه حامی قرنطینه که برای محافظت از خود صف بسته است، غلبه کند».

پست جدید پیشنهادی
راهنمای خرید از بازارهای منطقه آزاد چابهار

ایندیپندنت گفت، با درخواست بازبینی قضایی، سوناک “به نظر می رسد که چیزی برای پنهان کردن دارد”. وی افزود: نخست‌وزیر یک تله سیاسی ظریف برای خود درست کرده است و از این طریق بدترین وضعیت حساس را رقم زده است.

نذیر افضل، دادستان کل سابق، توییت کرد که “اگر شبیه تلاش برای پوشش دادن به نظر می رسد، بوی تلاش برای پوشش دادن می دهد، پس حدس بزنید …”. در اوایل این هفته، رئیس سابق خدمات کشوری به گروه کر پیوست. لرد کرسلیک در گفت‌وگو با برنامه «امروز» رادیو بی‌بی‌سی 4 گفت: «اینجا برای نجات از شرمساری وزرا، برخی سرپوش‌ها در حال انجام است.»

ویلیام اتکینسون در The Spectator خاطرنشان کرد: انتظار نمی رود که این تحقیق تا تابستان 2026 جلسات عمومی خود را به پایان برساند، زیرا “موضوعاتی مانند قراردادهای کووید و تصمیم گیری در مورد خانه های مراقبت تا سال 2025 بررسی نشده است”.

او گفت: «این ممکن است برای جانسون، هنکاک و هر وزیر سابق دیگری که نگران بررسی علنی سوابق خود هستند، خبر خوبی باشد، اما «این خبر وحشتناکی برای هر کسی است که می‌خواهد حقیقت را بداند».

او افزود: «انتظار می‌رود رأی‌دهندگان در سال آینده بدون شنیدن درباره مهم‌ترین تصمیم‌هایی که محافظه‌کاران در مقام خود گرفته‌اند به پای صندوق‌های رای بروند». این چگونه مردم را قادر می‌سازد که مسئولین را به حساب بیاورند؟»

مؤسسه دولتی توضیح داد که دولت استدلال می‌کند که تحویل برخی از مطالب جانسون بدون ویرایش «می‌تواند سابقه‌ای مشکل‌ساز ایجاد کند – به توانایی آن در انجام بحث‌های سیاست خصوصی بدون ترس از افشای آسیب می‌رساند».

پست جدید پیشنهادی
باربری کاشانی - اتوبار کاشانی - 44440426 - 28% تخفیف ویژه

با این حال، اندیشکده مخالفت کرد، “سابقه خطرناک تر این است که دارندگان اسناد و شاهدان احتمالی تصمیم می گیرند که چه چیزی مربوط به یک تحقیق است، نه صندلی مستقل تحقیق”.

بعدش چی؟

انتظار می رود به زودی تصمیم قانونی در مورد مطالب مورد مناقشه صادر شود. جاناتان جونز، دبیر دائمی سابق بخش حقوقی دولت، به پولیتیکو گفت که بررسی قضایی باید «بسیار سریع» و با یک جلسه استماع در «تعداد کمی از هفته‌ها» انجام شود – حتی در هفته آینده.

پس از آن انتظار می رود که یک حکم ظرف “هفته ها یا روزها” صادر شود، اما این سایت خبری خاطرنشان کرد که هر یک از طرفین “در صورتی که نبرد بر سر اصلاحات به نتیجه نرسد، هنوز می تواند به دادگاه استیناف مراجعه کند”.

جورج فریمن وزیر علوم گفت که دولت احتمالا این پرونده را از دست خواهد داد. اما، در صحبت در «زمان سؤال» بی‌بی‌سی، او افزود که «حریم خصوصی افراد واقعاً مهم است» و این سؤال که مکاتبات خصوصی چگونه باید انجام شود «نقطه‌ای ارزش آزمایش دارد».

دیوید گاوک، نماینده سابق حزب محافظه کار، در حال نوشتن در The New Statesman از خود پرسید که آیا اقتدار سوناک ممکن است با تصمیم او برای جانبداری از جانسون آسیب ببیند. گاوک نوشت: «زمانی که برای اولین بار نخست وزیر شد، سوناک قول داد که از ارزش های صداقت، حرفه ای و مسئولیت پذیری حمایت کند. اما “او این تصور را ایجاد کرده که به دنبال محافظت از جانسون و راضی کردن حامیانش است، به نظر طفره می رود” و “دیر یا زود در این نبرد شکست خواهد خورد”.

پست جدید پیشنهادی
ده نکته ای که امروز باید بدانید: جمعه 13 نوامبر 2020

سوناک گفت: «سوناک می‌تواند تلاش کند جانسون را در کنار خود نگه دارد یا می‌تواند تعهد خود را به صداقت، حرفه‌ای بودن و مسئولیت‌پذیری نشان دهد». او نمی تواند هر دو را انجام دهد.