پنج نماینده انگلیس پس از “بمب قاچاق در پرواز” دیپلمات ایران از مرگ فرار کردند

بر اساس اسناد دادگاه ، پنج نماینده مجلس پس از قاچاق بمب به یک پرواز تجاری برای یک حمله برنامه ریزی شده در پاریس ، یک دیپلمات ایرانی را فریب دادند.

به گزارش سان ، این مأمور قصد داشت از وسیله انفجاری “مادر شیطان” در راهپیمایی در پایتخت فرانسه که هیئتی 35 نفره از سیاستمداران و مقامات انگلیسی حضور داشت استفاده کند. از همین نوع بمب در حملات منچستر آرنا و در طی کشتار سال 2015 در پاریس استفاده شد.

نمایندگان اصولگرا ، باب بلکمن ، متیو آفورد ، دیوید آمس و ترزا ویلیرز و راجر گودسیف از کارگران در ژوئن 2018 همراه با دیگر مهمانان برجسته از جمله دونالد ترامپ و وکیلش رودی جولیانی در این تجمع شرکت کردند. اما هدف این طرح مریم رجوی ، رئیس یک گروه مخالف ایرانی تبعیدی بود.

بلکمن به روزنامه ای که دستگاه منفجر شده بود ، گفت: “ایالات متحده بدون شک به ایران اعلان جنگ خواهد کرد – و فقط به دلیل خنثی کردن توطئه ، جنگ جهانی سوم جلوگیری شد”.

به گزارش پولیتیکو ، اسداله اسدی ، ایرانی متهم به طراحی این طرح ، “یک مأمور مخفی اطلاعاتی بود که دستگاه منفجره را از چمدان خود از تهران به وین آورد”.

طبق اسناد دادگاه ، اسدی بمب را در کیسه دیپلماتیک ، به استثنای جستجوی امنیتی ، در یک پرواز خطوط هوایی اتریش حمل کرد، و سپس دستگاه را به لوکزامبورگ رساند. اما توطئه تروریسم هنگامی خنثی شد که یک زوج متاهل ادعا شده بودند پس از حمل دستگاه به فرانسه و انجام بمب گذاری در بروکسل دستگیر شدند.

اسدی هنگام بازگشت به اتریش در یک پمپ بنزین در آلمان دستگیر شد.

او به محاکمه می رود امروز در آنتورپ در کنار این زن و شوهر ، امیر سعدونی و نسیمه نعامی ، و مرد چهارم.

وکلای اسدی استدلال کرده اند که وی با مصونیت دیپلماتیک محافظت می شود و نباید دستگیر می شد. ایران “ارتباط با توطئه بمب اتهامی” را که وزیر خارجه جواد ظریف آن را عملیاتی “پرچم دروغین” توصیف کرده ، انکار کرده است.

پولیتیکو می گوید ، این پرونده “پیامدهای مهمی در روابط اتحادیه اروپا و ایران ایجاد خواهد کرد و توجه به سابقه تروریسم مورد حمایت دولت تهران” را افزایش می دهد در زمانی که رهبران اروپا امیدوارند توافق هسته ای ایران را در کنار جو بایدن رئیس جمهور منتخب احیا کنند.