پیستون چیست و طرز کار آن چگونه است؟

دارای نوار فولادی ریخته گری شده و همچنین یک چاک در بدنه است که از ناحیه رینگ تا دامن پیستون کشیده شده.این پیستون ها حرکت نرمی در داخل سیلندر دارند. نقش برخی از آنها پر رنگ و برخی دیگر نقش کمرنگتری دارند. پیستونها معمولا از آلومینیوم یا چدن ساخته میشوند. پیشتر گفته شد که این قطعه از آلیاژ چدن یا آلومینیوم پیستون نورال ساخته میشود. 2- پیستون های آلومینیومی : این پیستون ها علاوه بر آلومینیوم دارای آلیاژهای مس و نیکل و منیزیوم و سیلکن میباشند و حرارت وارده را بهتر انتقال میدهند و صدای کمتری دارند و بعلت سبک بودن راندمان وزنی موتور را بهبود میبخشند . امروزه در خودرو های سواری، از پیستون های آلومینیمی، به دلیل سبکی و انتقال حرارت بهتر، استفاده می گردد، که به دو روش ریختگی یا آهنگری ساخته می شوند. کارشناسان فوتبال ایران اظهار داشت: شاید این بازی و سبکی که ارائه شد باب میل هواداران نبود ولی به هر حال استقلال توانست نقاط قوت پرسپولیس را کنترل کند و این خودش میتواند یک فن باشد. پایگاه خبری فوتبالی- کارشناس فوتبال ایران معتقد است که استقلال در دربی ۹۷ پایتخت توانست ویژگیهای پرسپولیس را از کار بیندازد.

در حرکت انبساط تا ۱۸۰۰۰ نیوتون (۴۰۰۰ پوند) نیرو به طور ناگهانی به کف پیستون وارد می شود.وقتی با سرعت زیاد رانندگی می کنید این اتفاق در هر سیلندر ۳۰ تا ۴۰ بار در ثانیه رخ می دهد.دمای کف پیستون به ۲۲۰۰ درجه سانتی گراد(۴۰۰۰ درجه فارنهایت) یا بیشتر می رسد. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم که پیستون دقیقا چه کاری انجام می دهد، باید بگوییم که پیستون انرژی حاصل از احتراق سوخت در موتور را به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می کند و در نهایت این حرکت، به چرخها و به صورت حرکت چرخشی منتقل میشود. به این شکل که ابتدا دمای اتاقک احتراق را بسیار بالا میبرند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت ماده سوختنی را با هوا مخلوط میکنند. در بیشتر موتور های پر قدرت از پیستون های آهنگری شده استفاده می شود.پیستون های آهنگری شده در مقایسه با پیستون های ریخته گری متراکم تر و محکم ترند و در دمای پایین تری کار میکنند زیرا گرما را بهتر انتقال می دهند. اندازه شکاف عمودی پیستون،نشان دهنده مقدار ارتجاعی بودن آن است.حالت ارتجاعی بیش از اندازه پیستون باعث لرزش و تکان زیاد پیستون در سیلندر می شود و نیز آن را از حالت اصلی خود خارج می کند.در چنین حالتی نشتی گاز از کناره های پیستون،افزایش یافته روغن سوزی موتور زیاد تر می شود.

پست جدید پیشنهادی
نمی دانید آنتی اسکالانت چیست؟

علت وجود روغن در پایین پیستون ، در مبحث روانکاری تشریح شده است. شاتون نقش مهمی در حرکت دورانی دارد و پیستون قطعهای استوانه شکل است که به شاتون وصل میشود و حرکت رفت و برگشتی در سیلندر دارد. قطعه استوانه شکلی است که در داخل سیلندر با اتصال داشتن به شاتون حرکت رفت و برگشتی دارد.پیستون قطعه اصلی موتور است و زمان های موتور را به وجود می آورد. که این قطر و وزن در موتور های دیزل ممکن است تفاوت داشته باشد. تا سایش را به کمترین حد ممکن برساند. تشخیص پیستون اصلی و غیر اصلی برای خریداران و حتی تعمیرکاران تقریبا غیر ممکن است و به همین دلیل باید این قطعه حیاتی را از فروشنده مطمئن خریداری کنید تا از خسارات بعدی در امان باشید. موتورهای خودروهای درون سوز از تعدادی قطعات و بخشهای مختلف تشکیل شدهاند که در تمام انواع آنها ثابت است و وجودشان لازم و حیاتی. قسمتهای اصلی پیستون ها در انواع مختلف تفاوتی ندارند.

شاتون نیز یکی از قطعاتی است که اگر روغن کاری نشود در اثر اصطکاک با سایر قطعات فرسوده میشود و از برخورد آن صدای تق تق به گوش میرسد. رینگ چسباندن زمانی رخ می دهد که رینگ، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، پیستون در داخل سیلندر به سختی حرکت می کند و روغن به میزان مناسب تقسیم نمی شود. این رینگ عمل جمع کردن روغن از دیواره سیلندر را برای جلوگیری از نفوذ آن به محفظه احتراق به کمک رینگ تراکم تکمیل میکند و اگر رینگ تراکم جمع کردن روغن را ناقص انجام داده باشد رینگ روغن آن ضایعات پیستون را کامل میکند. برای این کار، ابتدا روی پیستون، با همان شاتون در کنار هم جمع شود. با توجه به این که 2 شیار در پیستون ایجاد شده ، این پیستون متعلق به یک سیلندر 2 سوپاپ می باشد. این همان سطحی است در حین حرکت انبساط بیشترین تماس را با جدار سیلندر پیدا می کند. بنابراین بدنه زیاد گرم نمیشود و انبساط زیادی پیدا نمیکند.

پست جدید پیشنهادی
معرفی بهترین سایت سئو خارجی و لینک بیلدینگ

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد cr500 piston لطفا از صفحه ما بخواهید.